Cennetten Düşen Hediye Misali: EC Malta Dil Okulu

Cennetten Düşen Hediye Misali: EC Malta Dil Okulu

Bu hikayenin sonu var mı yok mu bilinmez ama her zaman yeni başlangıçları yaratmak kendi elimizde. Benim maceram da Amerika’yı keşfetme isteğiyle başlayan ve EC Malta dil okulu deneyimine uzanan bir serüven…

Şimdi kendinizi zaman makinesinde olduğunuzu varsayın ve benim dünyamda geçmişe dönmeye ne dersiniz? Neden Malta’ya gittiğim de dahil geçmişi hatırlamak ister misiniz?

1. Malta'ya yolculuk

1. Malta'ya yolculuk

Bazen geçmişteki mutluluklarımız unutulmaz. Amerika’dan döndüğüm, mezun olmuş olduğum dönemde EDUMAG‘ın yarışmasını görmüştüm. WAT anılarımı ele aldığım Work and Travel Günlüğü: Hayallerimin Ötesi Amerika’ya Yolculuk adında yazdığım içerikle yarışmaya katıldım. Zaman hızlı akmış ve sonucun açıklandığı güne gelmişti. O gün  kategoride birinci olmuş ve Malta’da dil okulu bursu kazanmıştım. İlk gördüğümde mutluluktan zıplayıp bağırmıştım. Hayatımda kazandığım muhteşem sonuçlardan biri ve Malta’ya gidip güzel anılar, insanlarla karşılaşacağımın daha farkında olmadığım zamandı. Zaman su gibi aktı ve okuldan onay geldi. Okulum EC Malta dil okuluydu. St Julians’ta bulunmaktaydı. Avrupa ülkesinde bulunan Malta için bordo pasaport sahibi kişiler Schengen vizesi almak zorundaydı. Ben de çalıştığım için yeşil pasaportum bitmiş ve bordo pasaportu almıştım. Gelelim vize sürecine.

2. Bir küçük Schengen Vizesi meselesi. Görüşme nasıl geçti?

2. Bir küçük Schengen Vizesi meselesi. Görüşme nasıl geçti?

Okuldan onay gelmişti. Sıra vize işlemleri için gerekli evrakları toplamaya kalmıştı. Bu süreçte StudyZONE yurtdışı eğitim danışmanlığı’ndan aldığım destek ile evraklarımı topladım. Vize için gerekli evraklarla ilgili sürekli bilgilendirme yaptılar. Bu yolda desteklerini hiç eksik etmediler. Vfs Global Ankara Şubesi’nden randevumu aldılar. Artık vize günü gelmişti. Randevu saatimden yarım saat önce giderek beklemeye başladım. İlk öncelikle sıra alıyorsunuz ve pasaportunuz evraklarınızı teslim ediyorsunuz. Görevli size soru sorabiliyor. Sonraki adım vize paranızı ödüyorsunuz size bir fiş veriyorlar, fişin üzerindeki referans numarası ile vizenizi konsolosluktan takip edebiliyorsunuz en son ise resminizi çekiyorlar ve vize süreciniz tamamlanıyor. Artık vizenizin çıkması için bekleme aşamasına geçiyorsunuz. 10 iş günü içinde vize durumunuz size pasaport yoluyla bildiriliyor. Benim vizem 10. iş günü elime ulaşmıştı. Schengen vizesi çıktığında ise Avrupa ülkelerinde gezebilme şansınız da oluyor. Artık Malta’ya gitme vakti gelmişti.

3. Uzak diyardan merhaba : ''Welcome to Malta''

3. Uzak diyardan merhaba : ''Welcome to Malta''

Malta’yı keşfetme vakti gelmişti. Uçakla ilk önce İstanbul’a sonrasında ise Malta’ya gitmiştim. Luqa havaalanı’ndaydım, hiç bilmediğim yer ve tek başınaydım. Önce ülkeye geçiş yapmak için pasaport sırası bekledim. Aklımda onlarca soru vardı derken pasaport kontrolünden geçmiştim. Ve artık Malta’daydım. Herkesten ve her şeyden uzakta yeni bir yaşama merhaba demiştim. Tam bunları düşünürken havaalanında EC Malta dil okulu ekibinin ellerindeki pankartları görüp yanlarına gitmem ile maceram başlamıştı. Görevli valizimi alıp arabaya yerleştirdikten sonra arabaya binince farklı gelen bir olay oldu. Şeritlerin ve arabanın sürücü koltuğunun ülkemize göre tam tersi olmasıydı. Yani trafik soldan akmakta dolayısıyla direksiyonun sağda olmasıydı. Yolculuk yarım saat sürdükten sonra kalacağım apartmana gelmiştim. Apartman ile okul arası uzaklık 10 dakikalık yürüme mesafesindeydi. Apartın üç odası, iki banyosu, mutfak ve salonu vardı. Farklı ülkelerden gelen insanların kaldığı ve iki kişilik odalardan oluşmaktaydı. Beni aparta getiren görevli yarın sabah 8’de EC’nin önünde olmam gerektiğini söyleyerek beni burada bırakarak gitmişti.

4. St. Julian's incisi EC dil okulu.

4. St. Julian's incisi EC dil okulu.

Okulun ilk günü ve Saint Julians’ın ilk sabahı. Sabah erkenden hazırlanmıştım. Heyecan ve yeni bir yerde olmanın mutluluğuyla koşar adımlarla EC’ye gittim. İlk gün acaba ne olacak düşüncesi yaşayabilirsiniz? Gel gelelim EC Malta’nın nasıl bir sistemi var?

EC’de ilk gün okul tanıtımı yapılır ve Malta hakkında bilgiler sunulur Daha sonrasında seviyeniz belirlenmesi için sınav yapılır. Sınav Reading, Listening ve Writing kısımlarından oluşur. En son okulun etrafı ve yakınındaki (eczane, market, postane, banka) yerler ile ilgili 1 saate yakın oryantasyon eğitimi verilir. Günün sonunda ise hangi sınıfta olduğunuz açıklanır. A ve B Banktan oluşan bir program sunulur. Eğer A banktaysanız haftanın üç günü sabah (9-12) ve 2 günü (3-6) arası derslere girmeniz gerekmektedir. Dersleriniz salı günü başlar. Derslere iki farklı öğretmen girer. Okulun son haftası salı çarşamba veya perşembe günü istediğiniz saate çıkış sınavına girersiniz ve böylelikle eğitim hayatınız tamamlanır. EC Malta’nın en önem verdiği noktalardan birisi derse devam durumunuzdur. Şayet %80 altına düşerseniz sertifika almadan okulu tamamlarsınız.

5. Yuva sıcaklığı tadında EC Malta dil okulu.

5. Yuva sıcaklığı tadında EC Malta dil okulu.

Salı günü gelmişti. İlk ders tabi kimseyi tanımıyorsunuz. Öğretmenim soru sormuştu ve nereden geldiğimi ailemi, arkadaşlarımı anlatmıştım. Günün sonunda artık sınıfa tamamen adapte olmuş ve çok sevmiştim. Farklı ülkelerden arkadaşlarım olmuştu ve İngilizce pratiği yapacağım ortamdaydım. EC’deki derslerin konuşma ağırlıklı olması mutluluk vericiydi. Dersi anlatan öğretmenim sürekli pratik yaptırıyordu. Grammeri İngilizce anlatımıyla tamamen öğrenmiştim. Sürekli alternatif okuma metinleriyle farklı kelime ve kalıplar öğrenmiştim. Dersler bitince ödevlerimiz oluyordu. Ödevlerin olmasıyla İngilizce eğitimim iyice pekişmişti. Hep derslerden bahsettim. Tabi EC’nin muhteşem aktivite programına bir göz atalım.

6. Her gün başka bir eğlenceye yelken aç.

6. Her gün başka bir eğlenceye yelken aç.

EC Malta dil okulu her hafta farklı etkinlikler düzenler. Salı günü tanışma partisi vardı. Çarşamba günü Mdina gezisi, film kulübü ve futboldan oluşan bir program vardı. Tabi ki de futbola katılmıştım. Sadece izlemiştim ama eğlenceliydi. Perşembe günü salsa gecesiydi. Bir defasında izlemeye gitmiştim. Daha sonra sınıfça eğitimine gidip salsa öğrenmiştim. Başlangıçta zorlandım ama daha sonra çok eğlenmiştim. Cuma günü Havana’da eğlenmeye gitmiştim. Hafta sonları ise yakın yerleri gezdim. Hatta bir seferinde Malta’nın terk edilmiş oteline gitmiştim. Kendimi batan Titanik’te araştırma yapıyormuş gibi hissettim.

7. Popeye Village tepelerindeki huzura adım adım.

7. Popeye Village tepelerindeki huzura adım adım.

Popeye Village, Malta’nın en güzel yeriydi. Burası Temel Reis’in çekildiği film setinin olduğu yer. Okulun aktiviteleri arasındaydı ama biz hafta içi gitmiştik. Harika ötesiydi. Popeye Village deniz kıyısında kurulmuş ve girerken ücret ödemeniz gereken bir yerdi. Ayrıca Temel Reis, Safinaz ve Kabasakal kılığındaki animatörlerle de fotoğraf çektirilebiliyor. Tekne turu ve denize girebiliyorsunuz. Evlerin içine girebiliyorsunuz ve tam köyü alabilen yoldan resim çektirebilirsiniz. Bizim o gün gittiğimizde Japon ve Koreli arkadaşlarımızla birlikte gezmiştik ve bayrağımızla fotoğraf çektirmiştik. Harika bir anı olarak kaldı.

8. Vedaların hüznüne doğru.

8. Vedaların hüznüne doğru.

Okulun son gününe gelmiştim. Benim maceram bir aylıktı. EC’de eğitim görmem hayatımın en güzel şansıydı. Yeni arkadaşlıklar kurdum. Farklı kültürleri tanıdım. Okulun aktivitelerine katıldım. Dil eğitiminde zayıf olduğum konuları geliştirdim. Konuşma seviyem gelişti. Malta’da gezmediğim yer kalmadı. Hatta İtalya’ya da gittim ve tek başına bilmediğim yerleri keşfettim. Ayaklarım üzerinde durmanın keyfini bir kez daha hissettim. Dil eğitiminde sonuna kadar öğretiyorlar. Asla pişman olmadım ve iyi ki gitmişim diyorum. EC Malta’daki arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok özleyeceğim. Ayrılırken çok üzülsem de harika anılarla ülkeme döndüm.

9. Harikalar diyarı EC Malta'ya elveda!

9. Harikalar diyarı EC Malta'ya elveda!

EC Malta sayesinde İngilizcem daha ileri seviyeye geldi. EC’yi çok sevdim ve herkese gitmesini gönülden tavsiye ederim. Bu maceramda başta ailem, yakın arkadaşlarım olmak üzere EDUMAG aileme ve StudyZONE‘a teşekkür ederim. Her daim desteklerini bırakmadılar. Yarışmanın verdiği birincilik ve muhteşem dil okulu ödülü ile EDUMAG’ın bana sağladığı bu anıları ömrüm boyunca unutmayacağım. Amerika ile başlayıp Malta’ya uzanan bu maceramın insanlara öncülük etmesini dilerim. Ben yaptım siz de yaparsınız. Genç yaşta çılgınlık yapın ve hiç bilmediğiniz ülkelere gidin. Yaşayın, eğlenin ve sizi tanımadıkları için istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Unutmayın, her şeyi başarmak için önce hayal edin ve sonra deneyin. Ve sonunda olduğunu gördükçe daha mutlu ve huzurlu olacaksınız. Tek başına her şeyi yapabilmek sizin elinizde.


%30'a varan indirimlerle Malta'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Bilge Yaman