Gerçek Bir Öğrenci Gözünden Malta Günlüğü

Gerçek Bir Öğrenci Gözünden Malta Günlüğü

‘Malta mı? Orası neresi? Hiç bilmediğim bir ülke! Gitmiş birisi varsa bir görüşsem ne güzel olur.’ Bu cümlelerle danışmanımın başını şişirdiğim günleri hatırlıyorum. Bilinmeyen bir ülkeye 6 ay gitme kararı vermek zordur. Ancak gittiğin yer Malta’ysa bence buna değer!

Hayatımda bir dönüm noktası olan Malta’yı, gittiğim dil okulu ESE’yi ve orada yaşadığım ilginç anıları sizler için paylaştım. Dilerim bu sempatik ülkeyi araştırırken, daha yakından tanımanız için sizlere yardımı dokunur.

1. Nasıl başladı? Neden Malta’yı tercih ettim?

1. Nasıl başladı? Neden Malta’yı tercih ettim?

Üniversiteden mezun olduktan sonra yabancı dilimi geliştirmenin, iş hayatımda bana çok katkısı olacağını düşündüm. Çeşitli ülkeler arasından, hesaplı ve ikliminin güzel olması dolayısıyla tercihimi Malta’dan yana yaptım. En sonunda, Malta’daki ESE dil okuluna 6 aylık Akademik Programa kayıt oldum.

2. Vize sürecinden Malta'ya doğru..

2. Vize sürecinden Malta'ya doğru..

Çoğunlukla danışmanlık firmasının hallettiği vize sürecini de kolaylıkla atlattıktan sonra heyecanım giderek artmaya başladı. Havaalanında ailemle vedalaşıp pasaport kontrolünden geçtikten sonra, uzun bir maceranın beni beklediğinin yeniden farkına vardım. Uçağın kalkışını beklerken İngilizce’yi sular seller gibi öğrenip ülkeme geri dönmeyi arzulamaya başlamıştım.

3. Malta’da ilk saatler:  ‘’Acaba varış nasıl olacak?’’

3. Malta’da ilk saatler:  ‘’Acaba varış nasıl olacak?’’

Okuldan gelen yetkililer okul logosunun bulunduğu tabelalarla beni karşıladılar. Küme halinde toplanmış olan okul arkadaşlarımla ilk olarak burada tanıştım. Havaalanından konaklamalara transferimiz gerçekleştikten sonra, yurdu ve manzarasını çok beğendim. Eşyalarımı bile yerleştirmeden attım kendimi Malta sokaklarına.

4. Okulun ilk günü ve seviye tespit sınavı süreci..

4. Okulun ilk günü ve seviye tespit sınavı süreci..

Okula vardığım sabah saatlerinde seviye tespit sınavına katıldım. Pre-intermediate sınıfına alındım. İlk dikkatimi çekense sınıfların sevimli ve modern olmasıydı.

Öğleden sonra Malta’ya adapte olmamız için bir jip turu düzenlendi. Okul personeli, gerçekleşen çeşitli etkinliklerle diğer öğrencilerle tanışıp birbirimize ısınmamız konusunda yardımcı oldu.

5. İlk haftadan yaşadığım deneyimler..

5. İlk haftadan yaşadığım deneyimler..

Artık yavaş yavaş Malta’yı ve yerlilerini tanımaya başlamıştım. Nerede uygun fiyata lezzetli yemekler yenilir, nereleri gezmek gerekir tüyolarını almış ve kendimi çoktan oralara atmıştım.

Ayrıca, yaptığım market alışverişleriyle birlikte evde kendi yemeğimi yapmaya da başlamıştım. Bir gün Türkiye’den getirdiğim kıymalarla Kolombiyalı arkadaşlarımla birlikte ”tacos” yaptık. Tadı hala damağımda!

6. İngilizcemdeki farkı hissetmeye başladım..

6. İngilizcemdeki farkı hissetmeye başladım..

Bazen Japon arkadaşımla takılıp origami öğrenmeye çalışıyordum, bazen Koreli oda arkadaşımla yabancı bir film izliyor, bazen de İspanyol arkadaşımla favorisi olduğumuz takımların maçlarını izliyorduk. Öyle çok şey yapmak istiyordum ki planlarım taşıyordu.

7. Ne?! Türk oda arkadaşı mı?!

7. Ne?! Türk oda arkadaşı mı?!

Yeni gelen öğrencilere yol göstermeye başladım bile! Sürekli yeni birilerinin gelmesi onlarca arkadaşımın olmasını sağladı şimdiden. Her biri ülkesinden bir şeyler paylaşıyor, beni ülkesine davet ediyordu. Tabi, gelenler arasında Türkler de var.

Yanıma verilen yeni oda arkadaşı Osman ile konaklama yetkililerinden değişim için talepte bulunduk. Sonuçta kendisi de bu durumdan çok memnun değildi. Biz yine de birlikte kaldığımız süre zarfında İngilizce konuştuk. Aramızda iddaya girdik, Türkçe konuşan ceza olarak Maltesers çikolata alıyordu. Değişim 2 hafta sonra gerçekleşti ve benim yanıma da Kolombiyalı Carlos geldi.

8. Dil seviyesi ve Malta deneyimi anlamında artık üst devreyim!

8. Dil seviyesi ve Malta deneyimi anlamında artık üst devreyim!

İki aylık süreçte derslere odaklanıp, öğrendiklerimi pratik yaparak kendimi iyi geliştirdim. Yeni yapılan seviye tespit sınavıyla da İngilizcemde bir üst seviyeye atlamayı başarmıştım. Artık Malta’ya alıştım ve kendimi Türkiye’deki halimden çok uzakta buluyordum. Konuşmadaki çekingenliğim gitmiş, dünyanın dört bir yanından arkadaşım olmuştu. Çevrede duyduğum birçok şarkı bana artık anlam ifade ediyordu. Benim için en önemlilerinden birisi de sevdiğim yabancı dizileri izlerken alt yazıları çok okumadan anlayabilmek oluyordu.

9. Maltalı Speaking öğretmenimle iddaya girince neler oldu..

9. Maltalı Speaking öğretmenimle iddaya girince neler oldu..

Speaking dersinden önce İspanyol arkadaşım Juan’la yaptığımız Şampiyonlar Ligi muhabbetine kulak misafiri olan hocamız Danii, koyu Manchester United taraftarı çıktı. Birkaç gün sonra gerçekleşecek olan Galatasaray-Manchester Utd. maçı için çok iddalı konuşunca iddaya girdik. Kaybeden taraf, okulda rakip takımın formasını giyecekti.. Ve sonuç ortada!

10. ESE dil okulu hakkında..

10. ESE dil okulu hakkında..

ESE, hareketin en yoğun olduğu semtlerden biri olan St. Julian’s’ta bulunuyor. Eğitim kalitesi olarak da bence Malta’nın ilk 3 dil okulu arasına girer. Eğitmenlerinin birçoğu Maltalı olsa da İngiliz, İskoç hocalara da denk geldim.

Öğrencilerden bahsedecek olursak, okuldaki Türk sayısı biraz fazla. Ancak diğer uyruklu öğrencilerin sayısı kat kat fazla olduğu için beni çok zorlamıyordu. Türklerle aramızda sık sık yardımlaşsak da yabancılarla daha çok zaman geçiriyordum.

ESE hakkında detaylı bilgi için: 10 Maddede ESE’de Dil Eğitimi Almanın Avantajları

11. Gelmişken Avrupa’yı da gezelim..

11. Gelmişken Avrupa’yı da gezelim..

Dört bir yanı deniz olan bu adada fazla yeşillik alan olmadığından dolayı, ormanlara hasret kaldığım için ucuz uçak bileti bulduğum İtalya ve Polonya’ya gitmeye karar verdim. Ryanair bir uçak firması olsa da benim için adeta bir ilaçtı! Çünkü 60 Euro’ya iki ülke gezip dönmek paha biçilemezdi!

12. Aktiviteler bizden sorulur..

12. Aktiviteler bizden sorulur..

Yabancı dili öğrenmenin en iyi yollarından biri olan aktiviteler, benim için vazgeçilmezdi.  Okulun sunduğu etkinliklerin yanı sıra, halı saha maçları, partiler, kültürel akşam yemekleri, tekne turları, festivallere katılma, karaoke partileri, turistik geziler, plaj voleybolu, konserler, kafeteryada dil eğitimi çalışmaları vb. gibi hayal gücüme sığdırabildiğim kadar çeşitli organizasyonlar düzenledim. Bunların dışında yüksek dalış, dalgıçlık, sağdan direksiyonlu araba kullanma gibi değişik tecrübelerim de oldu.

Malta’da neler yapılır? -> Malta’da Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Aktivite

13. İngilizce açısından Malta değerlendirmesi..

13. İngilizce açısından Malta değerlendirmesi..

Malta, İngilizce kullanımı açısından korkulacak bir duruma sahip değil! Hatta Amerika, İngiltere gibi ülkelere durumu yetmeyecek olan kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir yer. Burada yerli halk İngilizce konuşabiliyor. Zaten sadece alışverişlerinizde Maltalılarla konuşuyorsunuz. Sizin gibi oraya eğitim almaya giden binlerce öğrenci varken neden yerli halka ihtiyacınız olsun?

Yaşam, eğitim, konaklama, ulaşım ve eğlence açısından yazdığım: Malta İncelemesi

14. 3 ay ne de çabuk geçti..

14. 3 ay ne de çabuk geçti..

Hayatımın bu güne kadar ki en dolu 3 ayı burada geçti. İyi ki gelmişim diyorum şimdiden. Akademik dönem kursu (yoğun program) aldığım için öğleden sonraki Speaking derslerimi IELTS Hazırlık sınıfıyla değiştirmeye karar verdim. Ne de olsa artık intermediate seviyesindeydim. Bu sınıfa kadar birçok sevdiğim öğretmenim oldu. Onlardan ayrılmak zorunda olsam da kariyerimi düşünmem gerekiyordu.

Malta ve ESE dil okulunun tanıtımı: ESE Dil Okulu – Malta

15. ''Şubat ayı gecesinde denize mi girilir'' demeyin..

15. ''Şubat ayı gecesinde denize mi girilir'' demeyin..

Bir Şubat ayı gecesi, Kolombiyalı daire arkadaşlarım beni uyandırarak hep birlikte denize girmeye gideceklerini söyledi. Hava rüzgarlı ve deniz buz kesiyordu ama böyle bir çılgınlık yapacak başka zamanımız da olmayacaktı! Dolayısıyla gerekeni yaptık..

Malta hakkında yanlış bilinenler: Malta Hakkında Ön Yargılara Neden Olan 5 Yanlış Yorum

16. İlkbahar geldi, havalar ısınıyor..

16. İlkbahar geldi, havalar ısınıyor..

Sıcak iklimleri seven biri olarak havalar benim için çok önemliydi. Bu dönemde dışarıda daha çok zaman geçirip gezmeyi tozmayı fırsat haline getirmenin peşindeydim. Brezilyalı, Fransız, Hollandalı, Rus arkadaşlarımla bazen hep beraber, bazen birebir gezerek sürekli İngilizce pratik yapıyordum. Yüzmeye de başlamıştık artık ve sahilde ders çalıştığım günler de oluyordu. Sıcakların derslerimi etkilememesi için elimden geleni yapıyordum.

Malta’da gezilecek yerler: Malta’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Göz Kamaştırıcı Yer!

17. Veee upper-intermediate oldum.

17. Veee upper-intermediate oldum.

Dört buçuk ayın ardından bir diğer sınavda da upper-intermediate’a geçtim. Bunu eğitmenlere ve yaptığım pratiğe borçluyum. Sınav hazırlık sınıfındaki eğitimim, benim yabancı magazin dergilerini ve yerel gazeteleri anlamamı çok kolaylaştırdı. Okuduğum makalelerin konusunu hemen kapabiliyordum.

18. Denemedik tat, gezmedik yer kaldı mı?

18. Denemedik tat, gezmedik yer kaldı mı?

Beş-altı ay gibi bir zamanda bile gitmediğim yerler kaldı. Buna rağmen ülkenin bir ucundan diğer ucuna nerelere gidilir, neler yapılır ezbere biliyordum. Malta kültürünü, insanlarını, özel yemeklerini çok iyi öğrendim. Minik yağlı pastizzi’lerden, ekşi Kinnie’ye kadar birçok şeyini denemiştim. Bu küçük ve sevimli ülkeyi sevmemek elde değildi.

Malta’da ne yenir? -> Akdeniz’in Kalbi Malta’da Denemeniz Gereken 10 Lezzet

19. Şafak 30 ama eğlence dorukta..

19. Şafak 30 ama eğlence dorukta..

Son 1 ayımda arkadaşlarımla Malta’nın tadını daha çok çıkarmaya başladık. Okuldaki son günlerimde sertifikalarımı aldıktan sonra eğitmenlerimle vedalaşıp, arkadaşlarımla hatıra fotoğrafları çekinmeye başladım. Veda partisi için tekne kiraladım. Arkadaşlarımla tekneyle Comino Adası’na giderek unutulmaz zaman geçirdik.

Malta’da gece hayatı ve en iyi barlar: Malta’da Gece Hayatı ve En Keyifli 5 Gece Kulübü

20. Ayrılık vakti!

20. Ayrılık vakti!

Malta’dan ayrılmak her ne kadar zor gelse de, ailemi ve gerçek Türk yemeklerini özlemiş olmam, benim Türkiye’ye dönmemi kolaylaştırıyordu. Üstelik İngilizce konusunda kendimi gayet verim almış hissediyordum. Sanırım artık dönebilirim. Okulun uğurlama transferiyle Luqa Havalimanı’na gittik. Yakın arkadaşlarım yalnız bırakmadı. Bir daha buluşmak için sözleştik.

21. Bonus: Türkiye’ye döndüğümde bile Malta’yı yaşadım..

21. Bonus: Türkiye’ye döndüğümde bile Malta’yı yaşadım..

İstanbul’a iniş yapınca, beni Malta’da tanıştığım Türk arkadaşlarım karşıladı. Bütün günü birlikte geçirirken, sık sık orada yaşadığımız ilginç anıları paylaşıyorduk. Eğlenceyi bir kenara bırakıp, zaman kaybetmeden IELTS Sınavı için başvuruda bulundum. Sınav gününü beklemeye başladım. 10 gün sonraki sınava kadar yabancı dilimi sıkı tutmam gerektiği için notlarımdan çalışmaya devam ettim. Sınava 5 gün kala Malta’daki speaking hocalarımdan Danii, İstanbul’a geldi. Muhteşem bir 3 gün geçirdik. Birkaç gün sonra girdiğim IELTS sınavından da 6 puan alarak iş hayatına atıldım.

Hayatınıza bir renk katmak istiyor ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sadece gidin!


%30'a varan indirimlerle Malta'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.