Malta İncelemesi

Malta İncelemesi

Yaşam

Akdeniz’in incisi Malta, 7000 yıllık tarihi, zengin kültürel mirası ve sıcak, konuksever insanlarıyla hem İngilizce öğrenmek, hem de güzel vakit geçirmek için ideal bir ülkedir. 3 adadan oluşan Malta’nın en önemli gelir kaynakları İngilizce dil eğitimi ve Turizm’dir. 200 yıla yakın bir süre İngiltere’nin sömürgesinde kalmasından dolayı Malta’da İngilizce ve İngiliz Kültürü her yerde hissedilmektedir. İngilizce, Malta Anayasaları’nda resmi dil olarak da kabul edilmiştir.

Malta, Akdeniz ağırlıklı olmak üzere tüm dünya mutfağına ev sahipliği yapar. Restoran ve kafelerde İtalyan esintilerine sık rastlanır. Süpermarketlerden, Marsaxlokk halk pazarına kadar her bütçeye uygun alışveriş imkanı vardır. The Point ve Bay Street, Malta’nın sayılı birkaç AVM’sinden en iyileridir. Bu yüzden alışveriş tutkunları için beklentiyi tam karşılayamayabilir.

Eğitim

Son 50 yıl içinde İngilizce eğitimiyle ünlenen Malta’ya dünyanın her yerinden öğrenciler akın etmektedir. Dil eğitimi programları ve 50’nin üzerindeki dil okulu ile gün geçtikçe popülaritesi artmaktadır.

Türkiye’ye iki buçuk saatlik uçak yolculuğu mesafesinde olduğu için Türk öğrencilere sıkça rastlanmaktadır.

Ayrıca, üniversite sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için eğitimine lisans veya master yaparak devam etmeyi düşünen öğrenciler için iyi bir seçenek olmayabilir.

Konaklama Seçenekleri ve Kolaylığı

Konaklama seçenekleri olarak; Aile yanı, okul yurdu, stüdyo daire, öğrenci evleri ve oteller bulunur. Malta’da öğrenciler genel olarak; okul yurdu, öğrenci evleri ve stüdyo daireler tercih etmektedir. Aile yanı konaklaması, Malta kültürünü ve misafirperverliğini yaşamak için iyi bir seçenek olsa da Maltalıların kendi aralarında Maltaca konuşmasından dolayı çok tercih edilmemektedir.

Malta’da nüfus, düşük sezonda 400.000’ken, yaz aylarında 1 milyona ulaşmaktadır. Buna bağlı olarak, yaz sezonu ile düşük sezon arasındaki konaklama fiyatlarında ciddi farklar görülmektedir. Bundan dolayı, konaklama ayarlamak düşük sezonda daha hesaplı ve rahattır. Malta’daki çoğu dil okulu, kendi konaklamasına yakın konumda bulunduğu için genellikle yürüme mesafesindedir. Aradaki mesafe hemen hemen her okulda en fazla yarım saatlik otobüs yolculuğu tutmaktadır.

Kültürel Aktiviteler

Güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz Malta’da dalgıçlık, yüksek dalış, sörf gibi pek çok su sporu aktivitelerin başında gelmektedir. Ayrıca, at sürme, dağ tırmanışı, plaj voleybolu, okçuluk gibi çeşitli sportif aktivitelere ve dil okullarının düzenlediği eğlenceli etkinliklere katılabilirsiniz.

Malta, MÖ 5200’e dayanan tarihi boyunca sürekli el değiştirmiş. Bu tarihten itibaren eserleri, karşılaştıkları iki büyük savaş olan; Osmanlı Devleti’nin büyük kuşatması ve 2. Dünya Savaşı ile önemli derecede çeşitlilik kazanmıştır. Ülkede bulunan onlarca eser ve müzelerden en önemli olanları Başkent Valletta’da yer alır.

Ulaşım

Ülke içindeki en kullanışlı ulaşım türü otobüstür. Ülkenin küçük olmasından dolayı otobüsle her yere rahatlıkla ulaşılabilir. Öğrenci indirimiyle haftalık veya aylık biletler alabilirsiniz. Ayrıca, otobüste temin edebileceğiniz günlük bilet sayesinde, o gün içinde otobüse istediğiniz kadar binebilirsiniz.

Büyük Malta Adası’ndan Comino ve Gozo Adaları’na haftanın her günü sıklıkla feribot ve vapur seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca, Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’ya da vapur seferleri bulunur.

Malta, Luqa (MLA) adında yalnızca bir tane uluslararası havalimanına sahiptir. Luqa Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüsler bulunur.

Eğlence

Malta, gece hayatıyla Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biridir. Malta’da gece hayatı denince akla gelen ilk yer ise St. Julians’daki Paceville’dir. Tüm gece kulübü ve pubların toplandığı bu Paceville sokağında, neredeyse her türde müzik zevkine göre mekan bulunur. Hareketli yaşamıyla gençlerin gözdesi olan St. Julians’ta ayrıca; plaj, marina ve kumarhanelere de rastlanmaktadır.

Her yıl Nadur kostüm karnavalı, MTV müzik şöleni, havai fişek festivali, sanat ve jazz festivali gibi onlarca festival düzenlenir. Geniş çapta yabancı nüfusu içinde barındırdığı için, diğer ülkelerin St. Patrick’s Day, King’s Day gibi özel günlerinde de sokaklarda kutlamalara tanık olunur.

Güvenlik

Avrupa’ya göre suç oranı Malta’da daha azdır. Yine de, genel güvenlik önlemlerini almanız akıllıca olur. Dil okulu kartınızı ya da pasaportunuzu yanınızda taşımak için ufak bir boyun çantası kullanmakta yarar var. Paranızın bir kısmını burada, diğer kısmını da farklı yerlerde saklayabilirsiniz. Malta’da banka hesabı da açtırabilirsiniz.

Hırsızlık nadir yaşansa da özellikle gece hayatının olduğu Paceville’de eğlenmeye çıktığınızda değerli eşyalarınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü, polis de çalınan eşyalar için pek de etkili olamamaktadır.

Son olarak, Marfa ve Delimera gibi ıssız bölgelerde araç bırakmamaya ve yalnız başınıza gezmemeye özen gösterin.

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.