İtalya’da Mimari ve Tasarım Yüksek Lisans Günlüğüm

İtalya’da Mimari ve Tasarım Yüksek Lisans Günlüğüm

Yurtdışında yüksek lisans mı? Bu fikri 2013 yılının Temmuz ayında karar verdim. Çünkü o yıl yaz okulu için İngiltere Oxford’a gitmiştim. Nasıl o şehrin büyüsüne kapıldıysam ‘bir gün bende bu Oxford’lu öğrenciler gibi olacağım’ dedim ve şu an Avrupa’nın en iyi tasarım okullarından biri NABA Milano’nun öğrencisiyim. Hadi size biraz maceramdan bahsedeyim.

1. Milano'da ilk günler zorlu geçebilir.

1. Milano'da ilk günler zorlu geçebilir.

Okul kabulunuz geldi. Diploma tercüme, apostil, noter tasdik, codise fiscale derken o zorlu vize sürecini atlattım ve artık İtalya’daydım. İlk 1 hafta içinde oturum iznini almak şart. Maalesef Postane ve Emniyet arasında gidip geliyorsunuz. Birkaç işlemden sonra yaklaşık 5 ay sonra (evet İtalyanlar çok yavaş) ‘permesso di soggiorno’yu aldınız, artık tüm Avrupa’ya seyahat edebilirsiniz.

2. İtalya'da ev nasıl bulunur, fiyatlar nedir?

2. İtalya'da ev nasıl bulunur, fiyatlar nedir?

İtalya pahalı bir ülke, özellikle de Milano şehri. Sokakları dar, evleri çok eski. Şehir merkezinden uzaklaşınca fiyatlar oldukça düşüyor. Benim okulum Navigli civarlarında olduğu için biraz pahalı idi ama onu da stüdyo dairede 3 kisi kalarak hallettik. Ben biraz acemi davranarak emlakçıdan buldum ama okulların Facebook sayfalarında her gün ilan veriliyor. Fiyata gelirsek tek kisi kalacak iseniz 800 euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

3. Haftasonu kaçamak yapacağım ama nereye?

3. Haftasonu kaçamak yapacağım ama nereye?

Nereye mi? Tabiki Cinque Terre’ye! İtalya’nın batı sahilinde Cenova ve La Spezia arasında yer alan Cinque Terre, bugün Unesco miras listesinde rengarenk minicik beş köyden oluşuyor. Monterosso alMare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore bu köylerin isimleri. Ben Milano’dan tren ile 3 saatte gittim. Köy dik yamaçlardan sahile iniyor. Klasik mimari aslında Positano, Amalfi gibi. Muhteşem dik ve yeşil yamaçlar denize iniyor. Buradan trene binerek diğer köylere devam ettim.

4. Milano'da etkinlik kovalamak benim işim.

4. Milano'da etkinlik kovalamak benim işim.

En sevdiğim ise her ayın ilk pazar günü Italya’da tüm müzelerin ücretsiz olması. Okuldan fırsat buldukça gidiyorum, hatta 1 günde 4 müze gezdiğimi bilirim. Bunun dışında Milano’da her pazar günü ‘Palazza Regiona Lombardia’ binasının 39. kayına çıkma izni var, oradan tüm Milano’yu görmek mümkün. Antika sevenlere gelecek olursak Navigli’de her ayın son pazar günü antika pazarı var. Ayrıca her akşam meşhur ‘Aperativo’ da Navigli’de. Bunlardan nasıl mi haberim oluyor; Facebook’taki ‘Eventi Milano’ sayfasından.

5. Tasarım haftası bir harika!

5. Tasarım haftası bir harika!

Su soruyu sorar gibisiniz; Madem İngiltere dedin neden orada okumadın? Tamam Oxford hayallerimde kaldı. (Bu arada Oxford Brookes’den bahsediyorum) Ama Milano konusunda asla pişman değilim. İlk defa tasarım haftasına katıldım -ki benim bölümüm İç Mimarlık, dünyaca ünlü mimar ve tasarımcıların eserlerini yakından inceleme fırsatı buluyorsunuz, şanslı iseniz o kişilerle bile tanışıyorsunuz. Nisan ayının ilk haftası başlıyor ve 1 hafta sürüyor.

6. Moda podyumda değil, sokakta.

6. Moda podyumda değil, sokakta.

Moda deyince akla gelen ilk şehirdir Milano. Öğrencilerin çoğu (İtalyanlar ve Uluslararası öğrenciler) Moda Tasarım alanlarında uzmanlık yapar. Senenin belli aylarında Moda Haftaları olur ve Dünyanın dört bir yanından bloggerlar, mankenler, tasarımcılar şehre akın eder ve bazı markaların (Versace, Dior, Gucci..) Ceo’lari okulların konferanslarına katılır. Şanslı iseniz muhabbet eder fotoğraf çekilirsiniz. Ben ünlü blogger Chiara Ferragni ile tanışıp biraz muhabbet etmiştim. Kendisi Istanbul’u çok sevdiğini tekrar geleceğini söyledi.

7. Milano'da ulaşım için bisiklet öneririm. Ama..

7. Milano'da ulaşım için bisiklet öneririm. Ama..

Karmakarışık metro ağı, daracık sokaklardan geçen tramvaylar, her gün kalabalık olan otobüsler. Öğrenciler için aylık sınırsız kartlar 22 eurodan satılıyor ama benim tavsiyem bisiklet almanız. Ben okula ve markete gitmek için kullanıyorum, şehir merkezine bisiklet mantıklı değil. Çünkü Milano’da bisiklet yolu yok. Şehirler arası veya ülkelerarası seyahat için İtalya’nın en büyük Tren garı Centrale var.

8. Üniversite seçiminde göz önünde bulundurmanız gerekenlere dikkat edin.

8. Üniversite seçiminde göz önünde bulundurmanız gerekenlere dikkat edin.

Biraz da üniversite seçiminden bahsedeyim. Bazı okullar sadece İtalyanca eğitim verirken bazıları İngilizce ve İtalyanca eğitim verir ve YÖK denkliği vardır.

Moda-Tasarım-Mimarlık alanlarında önde gelen okullar; Istituto Europe di Design, Nuova Accademia Di Belle Arti Milano, Domus Academy, Istituto Marangoni, Scuola Politecnica di Design, Milano Fashion Institute.

Sözel alanlarda (hukuk, işletme, pazarlama..) Bocconi, IULM, Cattolica del Sacro Cuore. Mühendislikte ise Politecnico di Milano en bilinen üniversitelerdir.

9. İtalyanca öğrenmek için kurslara katılmanızı tavsiye ederim.

Üniversitelerin hepsinde İtalyanca kursları vardır, ama ben harcama yapmak istemiyorum derseniz İtalyanların gönüllü olduğu devlete bağlı kursları da öneririm.

10. Başka şehir ve ülke yazılarında görüşmek üzere!

https://www.instagram.com/p/BTKHUsVh0jF/?taken-by=meliscnl

Bu arada İtalya’yı benim gözümden görmek isterseniz Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Sevgilerle.

YAZAR HAKKINDA
MelisCnl

NABA Milan yuksek lisans ogrencisi. Yeni yerler kesfetmeyi, fotograf cekmeyi, mimari ve tasarima ilgi duyan bir gezginim.