Polonya’nın En Sakin Şehri Czestochowa’da, En Çılgın Erasmus Deneyimi!

Polonya’nın En Sakin Şehri Czestochowa’da, En Çılgın Erasmus Deneyimi!

Aylarca süren belgeler, tercih sıralaması, ders eşleştirme derken… Gideceğime kesinlikle emin olduğum “Ostrava” artık benim bölümümden kimseyi kabul edemeyeceğini söyleyerek beni reddetti! Ben ise henüz adını bile duymadığım Polonya’nın kuytu köşesinde bir şehre Erasmus ile gitmek üzere yola koyuldum. İyi ki gitmişim, iyi ki Ostrava beni reddetmiş dediğim hikayemden bazı kesitleri paylaşmak istiyorum. Malum “Czestochowa” çok bilinen bir yer değil ve gitmek isteyen herkesin bir bilgilendirmeye ihtiyacı olacak!

1. Daha geldiğim ilk gün bir sürü insanla tanışma fırsatı yakaladım.

1. Daha geldiğim ilk gün bir sürü insanla tanışma fırsatı yakaladım.

Çünkü plan yapmaya ve toplu gruplarla iletişim içinde olmaya kendimi hazırlamıştım! Benim için Erasmus, dünyanın ya da ev sahibi ülkenizin bile bambaşka yerlerinde yaşayan insanlarla iletişime geçeceğiniz bir fırsat. (“Her yer Türk dolu” diye düşünmemelisiniz!) İlk gün tanıştığım bir arkadaşımla toplu bir buluşma düzenledik. Bunun için en güzel mekanı belirledik ve hiç unutamayacağım ilk aktivitemizi gerçekleştirdik! Erasmus neyi ifade etmeliydi? Bence çeşitlilik, farklılık, bambaşkalık!

2. Polonya'nın İstanbul'u Krakow!

2. Polonya'nın İstanbul'u Krakow!

Czestochowa’nın 1,5 saat uzaklığındaki Krakow için Polonya’nın en güzel şehri diyebilirim. Her Avrupa şehrinde bir Old Town var ama buranınki bir başkaydı! Erasmus çok güzel bir şeye neden olmuştu: muhteşem mimarileri keşfet!

3. İlk Halloween tecrübem.

3. İlk Halloween tecrübem.

Benim için ilk Holloween kutlaması?! İnsanların tuhaf kostümleri ve gün boyu süren makyaj hazırlıkları, yaptığım küçük çaplı araştırma sonucu tek gözüme sade bir örümcek figürü çizmekle yetindim. Erasmus gittiğiniz ülkeye ve yaşayışlarına ayak uydurmaktı ve bu çok tatmin edici bir duygu, inan bana!

4. Bir odaya en fazla kaç kişi sığar?

4. Bir odaya en fazla kaç kişi sığar?

10 katlı ve tamamen “bambaşka” insanları birleştiren bir yurt: Maluch. Bilen bilir! Öyle ki oda partileri, gece oturmaları, bitmek bilmeyen doğum günü sürprizleri… Tadından yenmez. Maluch, Erasmus anılarınızın yarısını kaplayacak, unutamayacağınız bir yurt olacak. Çünkü Erasmus; daha fazla paylaşım yap, daha fazla “birlikte” zaman geçir, bir de sakın tek başına yemek yeme! 🙂

5. Eyvah 2. dönem hibesizim!

5. Eyvah 2. dönem hibesizim!

Sorun yok. Hibesiz kalmak bana muhteşem bir deneyim kattı. Evet, az param kalmıştı. 2. dönem içinde fazla ülke gezemeyecektim. Fakat İngilizcemi epey ilerletmiştim ve bu dünya tatlısı Polonyalı çocuklara İngilizce dersi vermiştim, unutulmaz bir deneyimdi benim için. İyi ki Czestochowa!

6. Deneyim içinde deneyim!

6. Deneyim içinde deneyim!

Czestochowa Erasmus için güzel bir seçim. Ucuz olması dolayısıyla başka şehirlere gezi planı yapabilirsin. Paris, Barcelona, Prag, Budapeşte gibi muhteşem şehirlere gitme fırsatım vardı. Wroclaw’da ilk kez kanoya bindim. Erasmus demek: Kendine katabileceklerinden en fazlasını kat!

7. Eğlencenin dibine vurmak!

7. Eğlencenin dibine vurmak!

Şehirde müthiş bir gece hayatı yok, fakat bu hiçbir şeyi özellikle enerjini atmanı engellemez. Muhteşem bir club olmasa bile muhteşem arkadaşlarınla nerede eğlendiğinin pek bir önemi yok. (Lehçe şarkılar hariç!) Erasmusu Erasmus olarak yaşamak tamamen senin insiyatifinde. Ama unutma elinde çok fazla seçenek yoksa, elindekini muhteşem yapabilirsin!

8. Zalipie'de çiçek kokulu otostop.

8. Zalipie'de çiçek kokulu otostop.

Neden mi çiçek kokulu? Zalipie Polonya’nın çok fazla bilinmeyen ama gidince sizi masallar diyarına götürecek fantastik bir köyü. Çok sık otobüs seferi olmadığından son dakika bir hamle ile otostopla trene yetişmeyi başardık. Erasmus ile köyleri de gezebiliyoruz, görmüş olduk.

9. Erasmus sayesinde gittiğim en güzel şehir: Budapeşte.

9. Erasmus sayesinde gittiğim en güzel şehir: Budapeşte.

Havanın çok güzel olması mı yoksa şehrin enerjisinden mi bilemiyorum fakat Budapeşte muhteşem bir yerdi! Czestochowa’dan 9 Euro gibi bir fiyata gitmiştim. Erasmus, bütçemi nasıl kullanacağımı öğrettiğin için teşekkürler.

10. Şans eseri geldiğim bu şehir bana çok şey öğretti!

10. Şans eseri geldiğim bu şehir bana çok şey öğretti!

Czestochowa bir şanstı benim için. Çok aniden karşıma çıktı. Her şeyiyle unutamayacağım bir yıldı. Hem yepyeni bir bakış açısı kazanmamı sağladı hem de en güzel anılarımı yaşattı bana. Erasmus, hayatımı değiştirdiğin için teşekkür ederim. Czestochowa, umarım yakında görüşürüz. Czestochowa veya başka bir şehrin yolcusu sevgili Erasmus adayları, elinizdeki fırsatları görün ve onları en dibine kadar değerlendirin! Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Polonya'da Erasmus ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Merve Sayın