Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı Değişti!

Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı Değişti!

Son zamanlarda çok popüler hala gelen Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) yeni ismiyle ADP oldu. Yeni adıyla Avrupa Dayanışma Programı (ADP) gönüllüler için çok güzel fırsat sunuyor.

Öncelikle şunu söylemekte fayda var ; ADP’yi eski AGH yani Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı’nın bir devamı olarak düşünmek yanlış olmayacaktır. Eski isminin İngilizce karşılığı da European Voluntary Service (EVS) olarak bilinmekteydi. Bu sebeple ADP’yi yeni bir program olarak düşünmek yerine, geliştirilmiş, hatta bize göre iyileştirilmiş bir program olarak düşünebilirsiniz.

1. ADP ile AGH arasında ne fark var?

Gönüllü açısından düşünürsek eski sistem ile yeni sistem aslında çok da bir şeyin değişmediğini görüyoruz. Aksine, AGH programı eskiden sadece yurt dışında gönüllülüğe müsaade ederken, ADP ile yurt içinde de gönüllülük yapmak mümkün. Örneğin İstanbul’dan bir gönüllü kalkıp Gaziantep’e ADP programı kapsamında gönüllü olarak gidebilecek.

2. Kimler ADP programına katılabilir?

AGH programı kapsamında katılım için gerekli yaş sınırı 17-30 iken, ADP programı ile bu yaş sınırı 18-30 olarak güncellendi. Yani projeye gideceğiniz gün 18 yaşını doldurmuş, 31 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.

3. Kaç ay süre ile ADP yapılabilir?

Bilindiği gibi eski AGH programı dezavantajlı gençleri dahil etmeye çalışan bir programdı. ADP programında da bu sistem değişmedi. Hatta geliştirildi. Eskiden dezavantajlı bir genç kısa dönem (15 gün ile 59 gün arasında) bir projeye, sonrasında da bir uzun dönem (2 ay ile 12 ay) projeye katılabiliyordu. Fakat iki projenin toplamı 12 ayı geçmemesi koşulu vardı.

ADP programı bu anlamda da bir müjde ile geldi. Eskiden kısa dönem projeye katılan kişi (59 günden az olmak kaydıyla), tekrar (2-12 arasında) bir uzun dönem projeye katılabilir ve iki projenin toplamı 14 ay olabilir. Yani iki projeniz toplamda 12 ayı geçebilir ama 14 ayı geçemez.

Avrupa Dayanışma Programı (ADP)

Avrupa Birliği, Erasmus+ Programı’ndan farklı bir içerik taşıyan yeni bir gönüllü çalışma programını yürürlüğe koydu. European Solidarity Corps (ESC) adını taşıyan yeni programda Avrupa Gönüllü Hizmetindeki gibi gönüllülük yapabiliyorsunuz.

Öncelikle kabul eden kuruluş ve gönüllü arasında iletişim kurmayı sağlayan, profilimizi oluşturup daha sonra projelere başvuracağımız yeni site için tıklayın.

Adım adım ADP başvurusu

1. Siteye girdiğinde “Join the corps” yazısına tıklayarak kayıt olma ekranına gidebilirsin.

2. Gerekli bilgilerini girip kaydını oluşturduktan sonra, seni bütün projelerin olduğu ana ekrana yönlendirecek.

3. Projeleri incelemeye hemen başlayabilirsin ama bence önce profiline girip, senden kayıt olurken istenmeyen bütün bilgileri tamamlamalısın. Projeye seçilme sebebin profilinde yazanlar olacak, o yüzden dikkatlice, en ciddi şekilde hepsini doldurman gerekmektedir.

4. Sitede kişisel bilgilerin, bütün projeler için doldurulması gereken bilgiler, sadece gönüllülük projesi için doldurman gereken bilgiler ve sadece ücretli işler için doldurman gereken ek bilgiler gibi başlıklar var.

5. Bunlara tıkladığında, katılmak istediğin projeler, gitmek istediğin ülkeler gibi birçok soruya cevap verebilirsin.

6. Senin doldurmuş olduğun bilgilere göre de, projeyi yapan kurum seni seçip seçmeyeceğine karar verecektir.

7. Bütün bilgilerini tamamladıktan sonra, artık kendine göre projeleri inceleyebilirsin ve istediğine başvurunu yapabilirsin.

8. Benim tavsiyem, projenin içeriğine göre profilini düzenleyip öyle başvuru yap. Bu, projeye kabul alma oranını artırır.

Umarım bu bilgiler faydalı olur. İyi şanslar dilerim.

Sorularınız olursa bana Instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz: @başkayol

Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Başka Yol

Her zaman Başka bir Yol vardır...⛵️