Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almak

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almak

Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde eğitim almanın çok zengin olmayı gerektirdiğini düşünüyorsanız, hazırladığımız makaleyi okuduktan sonra bu düşünceniz değişecektir. Türkiye’nin farklı illerinden halen binlerce kişi üniversite eğitimi almak için yurt dışına gitmektedir.

Son yıllarda yabancı dil bilmenin getirdiği artılar ve iş hayatında öne çıkmak için yalnızca bir yabancı dil bilmenin yeterli olmaması ​yurt dışında üniversite eğitimi almak İngiltere’de eğitimi almak gibi konulara olan ilgiyi artırmaktadır. Ayrıca yurt dışında birçok ülkede üniversite eğitiminin Türkiye’den daha kısa olması, bazı üniversitelerde yüksek lisans programının da lisans beraberinde yapılabilmesi gibi birçok nedenden dolayı yurt dışında üniversite eğitimi alan öğrenci sayısında büyük artış görülmektedir. ​Yurt dışında üniversite eğitimi almak konusunda en çok rağbet gören ülkelerden ikisi Almanya ve İngiltere’dir. Gerek Almanca ve İngilizce‘nin dünyada çok yaygın konuşuluyor olması gerek üniversite eğitiminin kaliteli olması nedeniyle bu ülkeler tercih sebebidir.

Almanya’da üniversite eğitimi almak

Almanya’da eğitimi almak ve üniversite için gerekli şartları sağlamak zor değildir. Türkiye’de üniversite sınavında YÖK’e bağlı olan üniversitelerden birinde 4 yıllık bir bölüm okumaya hak kazanıldığı takdirde Almanya’da da üniversite okunmaya da hak kazanılmıştır. Almanca bilmeyenler için 1 yıllık hazırlık eğitimi alıp hazırlık sınavı geçildiğinde lisans bölümüne başlanmaktadır. Tıp ve mühendislik gibi gözde bölümlerde ise bu kural dışında kişinin lise diploma notu, ÖSYM puanı, Almanca bilgisi gibi bazı kriterlere de bakılmaktadır.

Almanya’da eğitimi almak konusunda avantajlardan biri de çoğu üniversitenin ücretsiz olmasıdır. Diploma denkliği, mezuniyet sonrası oturma izni alma kolaylığı gibi birçok avantaj düşünüldüğünde Almanya’da üniversite eğitimi almak ideal bir seçenektir. Ayrıca Almanya’nın diğer birçok ülkeye kıyasla daha ucuz bir ülke olması da ekonomik açıdan öğrencileri ve aileleri sarsmayacak bir tercihtir. Almanya’da lisans eğitimi süresi 3 sene, master süreci ise 2 senedir.

İngiltere’de üniversite eğitimi almak

Türkiye ve İngiltere’nin eğitim sistemleri farklı olduğundan Türkiye’de lise mezunu olan öğrencilerin İngiltere’de üniversite eğitimi almak için bazı eğitimlerden geçmesi gerekir. Türkiye’de lise mezunu bir öğrenci İngiltere’de üniversiteye başlayabilmek için 1 sene hazırlık eğitimi almalıdır. Bu eğitimde Fen, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda eğitilir. Ve bu eğitim tamamlandıktan sonra üniversite eğitimi başlatılır. Bu hazırlık programına girebilmek için öğrencinin İngilizce seviyesinin çok iyi düzeyde olması gerekir.

Lisans eğitimi İngiltere’de genellikle 3 yıl sürmektedir. Bazı mühendislik bölümlerinde ise bu süre 4 yılı bulabilir. İngiltere’de üniversite harç ücretleri bulunmakla birlikte üniversiteye ve bölümlere göre değişebilmektedir. Biraz masraflı olabilen bu süreci karşılamak için çeşitli burslara başvurulabilir. Tüm dünyada kabul gören İngiltere üniversitelerinden mezun olmak ve anadil seviyesinde İngilizce bilmek iş yaşamında ve hayatta kişiye prestij kazandıracaktır.

YAZAR HAKKINDA
Merve Yılmaz

Life is a tragedy full of joy!