Hindistan’da Eğitim Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Madde

Hindistan’da Eğitim Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Madde

Soru cevap şeklinde Hindistan’da eğitim hakkında en çok merak edilenleri anlatmaya çalıştım. Umarım düşünenlere faydalı olur.

1. Eğitim dili nedir?

Eğitim dili İngilizce ama Hintçe ve İngilizce birbirine o kadar karışmış ki hocalar genel olarak Hintçe konuşuyor. Özel okullarda İngilizce konuşma seviyesi daha yüksek devlet okullarına göre. Yani en azından söz hakkınız var, rahatça hocadan İngilizce konuşmasını isteyebiliyorsunuz.

2. Ücret ne kadar?

Bu miktar okuldan okula, özel okullarda ise bölümden bölüme değişiyor. Ben okuluma psikoloji bölümü için yıllık 62 bin rupee yani yaklaşık bin dolar ödüyorum.

3. Okul süresi ne kadar?

Psikoloji 3 yıllık bir bölüm, yine okul yılı da ücret gibi farklılık gösteriyor.

4. Kalacak yeri nasıl hallediyorsun?

Okulumun yurdunda kalıyorum, Hindistan şartlarında temiz ve düzenli sayılabilecek bir yurt. Yıllık ücret de 1600 dolar kadar yani 6 bin lira civarı.

5. Denklik var mı?

Genel olarak evet denklik veriliyor ama tabii eksik ders varsa önce Türkiye’de bunları tamamlamanız isteniyor, uzun bir süreç..

6. Başvuru sürecinde hangi belgeler isteniyor?

Lise diploması, lisenizin buraya denk olduğuna dair bir belge(buradan alıyorsunuz o belgeyi), transkript belgesi ve dil eğitimi sertifikası. Geriye kalan sağlık belgesi vs onları kolaylıkla buradan halledebilirsiniz.

7. Dil eğitimini nasıl halledeceğiz?

Ben dil eğitimimi de burada aldım, 6 aylık eğitim ideal yeterli süre. Ama tabii bu üniversite eğitimi için yeterli olmuyor, çabalayıp daha da geliştirmek gerekiyor.

8. Hindistan’da eğitim almamızı tavsiye eder misin?

Açıkçası pek tavsiye etmem çünkü ezbere dayalı bir eğitim sistemi mevcut. Sınavlarda hikaye kısmına çok giriliyor, bir sınavı geçmek için 13-14 sayfa yazmanız gerekiyor desem size?.. Maalesef durum bu. Sınavda 25 sayfalık defter veriliyor, ben max 15 yazabilirken arkadaşlarım 3. kez fazladan defter istiyorlar falan. Hal böyle olunca hem aldığınız notlar yüksek olmuyor hem de psikolojik olarak bunalabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanında pişman mıyım? Asla değilim çünkü bu benim isteğimdi ve istediğimi aldım ve alıyorum. Asla vazgeçmeyin isteklerinizden, gerçekten istiyorsanız bir gün mutlaka alırsınız  🙂

YAZAR HAKKINDA
Şeyma Altunay