Boston İncelemesi

Boston İncelemesi

Yaşam

Boston, 17.yüzyılda kurulan Amerika’nın en eski şehirlerinden biridir. İlk olarak İngilizlerin yerleştiği, daha sonra İtalyan ve İrlandalıların göçmesiyle şehir, zamanla avrupai bir görünüme bürünmüştür. Şehrin en önemli alışveriş yerlerinin başında Newburry Bölgesi ve Fanueil Hall gelmektedir. Ülkenin en pahalı şehirlerinden bir tanesi olsa da, öğrenciler de bütçesine uygun alışveriş noktaları ve restoranlar bulabilir. Kafe ve restoranlarda her kültürden yemeğin bulunduğu Boston’da özellikle deniz ve süt ürünleri denenmelidir.

Kış ayları Charles Nehri’ni dondurabilecek kadar soğuk ve sert geçen Boston’da, en iyi zaman ilkbahar-yaz aylarıdır. Sonbahardaki yaprak dökümü ise görülmeye değer güzelliktedir.

Eğitim

Yüksek öğrenim ve tıp alanında dünya lideri olan Boston, Amerika’nın en önemli eğitim merkezlerinden biridir. MIT (Massachusetts Institute of Technology), Harvard ve Boston Üniversitesi başta olmak üzere dünyanın en başarılı üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Merkezdeki ve civardaki üniversitelerin çokluğu nedeniyle nüfusun yarıya yakını öğrencidir.

Popüler bir öğrenci şehri olmasından dolayı, dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenektir. Çeşitli dil okullarına sahip Boston’da farklı eğitim programlarına katılmak mümkündür.

Konaklama Seçenekleri ve Kolaylığı

Aile yanı, öğrenci yurdu, apart daire, hostel ve otel konaklaması seçenekleri bulunur. Boston dünyaca ünlü bir eğitim merkezi olması sebebiyle konaklama fiyatları oldukça yüksektir. Ancak, New York, San Francisco ve Los Angeles gibi diğer büyük şehirlere göre konaklamalar merkeze daha yakın ve hesaplıdır.

Amerikan tarihinin başladığı Boston’da, aile yanı konaklaması alarak kültürü yerinde yaşayıp görmek mantıklıdır. Ayrıca, farklı kültürden öğrencilerin birlikte konakladığı apart dairelere de oldukça sık rastlanır.

Kültürel Aktiviteler

Boston’ı Doğu Yakası’nın en gözde kentlerinden birisi yapan kafelerini, tiyatrolarını, müzelerini ve şehir parklarını keşfederek Freedom Trail(Özgürlük Yolu)’de yürüyebilirsiniz. Şehri ikiye ayıran Charles Nehri’nde her yıl Ekim ayında düzenli olarak yelkenli yarışları organize edilir.

Boston’ı en verimli şekilde gezmek ve mümkün olduğunca çok aktiviteye katılmak için bütün aktiviteleri içeren bir gezi kartı almak en iyisi. İnternetten indirimli bulunabilecek bu kartlar ile yapmak istediğiniz aktiviteleri seçip uygun fiyata yararlanabilirsiniz.

Boston, spor takımlarıyla da adından çok söz ettirmektedir. NBA’de Boston Celtics, NHL’de Boston Bruins, MLB’de ise Boston Red Sox takımları temsil eder.

Ulaşım

Boston, ABD’nin yürüyerek en rahat gezilebilen 3. şehridir. Şehir merkezi Downtown’da birçok yer yürüme mesafesinde olmakla birlikte, bisiklet de sıkça kullanılan ulaşım araçlarından bir tanesidir. Merkezde trafik yoğun olduğu için araç kullanımı zordur. Şehir içindeki en rahat ve yaygın ulaşım metrodur. Metro, otobüs, tren ulaşımlarında kullanılabilecek ortak bir manyetik kart kullanılır. Kısa süre için gezecekseniz haftalık kartlar en uygunudur.

Şehrin en merkezi ve büyük havalimanı Logan Havaalanı’dır. Demiryolu ve deniz ulaşımının da bulunduğu Boston’da, şehirlerarası en önemli ulaşım türü karayolu ulaşımıdır. New York’a karayolu ile 3-4 saat arasında varmak mümkündür. Araç kiralayabileceğiniz gibi çeşitli otobüs firmalarından da yararlanabilirsiniz.

Eğlence

Öğrenci nüfusunun yoğun olduğu Boston’da birçok festival yapılmakla birlikte gece hayatı çok canlıdır. Kış aylarında bile gece kulüpleri önünde uzun kuyruklar oluşur.

Geleneksel etkinliklerin yanı sıra, bağımsız eğlenceler de yapılan bu kültür şehrinde yıl içerisinde gerçekleştirilen festivallerin bazıları:

  • Ocak ayı – Boston Şarap Festivali
  • Şubat – Bilim Kurgu Filmleri ve Çin Aslanı Dans Festivali
  • Nisan – Boston Uluslararası Film Festivali
  • Mayıs – Harpoon Festivali
  • Temmuz – Salem Kültür Festivali düzenlenir.

Güvenlik

Boston’ın eskiden her bölgesinde suçun inanılmaz yüksek olduğu ve hatta bazı sokaklara çeteler yüzünden girmenin mümkün olmadığı bilinmektedir. Tabi ki, alınan yüksek önlemler ve müdahalelerle buna engel olmayı başarmışlar. Boston’ın güvenli bir şehir haline gelmesinden dolayı insanlar bugün bunu ”Boston Mucizesi” olarak adlandırmaktadırlar. Günümüzde ABD’nin en düzenli ve güvenli şehirlerinden biri olsa da büyük bir şehirde yaşamak her zaman gerekli önlemleri almanızı gerektirir.

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.