Dublin İncelemesi

Dublin İncelemesi

Yaşam

Dublin, başkent avantajını kullanarak, birçok alternatifi rahatlıkla bir arada bulabileceğiniz şehirlerden biridir. Alışveriş çeşitliliği nedeniyle avantajlıdır. Öğrencilerin pahalı ve ucuz her çeşidi bir arada bulabileceği bir şehir olmasından dolayı her bütçeye uygun yaşam standartlarını rahatlıkla sağlar. Günlük yeme içme ve alışveriş gibi ihtiyaçlarınızı düşündüğünüzde Centra, Tesco, Aldi, Londis ve Spar isimleri altında geçen birçok süpermarket bulunmaktadır.

Google, Facebook, HP gibi büyük firmaların Avrupa merkezi Dublin olduğu için, ülkede birçok iş imkanı ve standartların üstünde bir yaşam bulunmaktadır.

Eğitim

Eğitime önem veren ülkeler arasında gelmektedir. Ülkedeki yaşam standartları da bu nedenle yüksektir. Ülkede bulunan yüzlerce üniversite ve kütüphanenin yanı sıra, tarihe dayalı yaşamları ile eğitimi ön planda tutan şehirlerden biridir.

İrlanda’daki dil okulları, şehir merkezi, üniversite kampüsü, yaş gruplarına göre ayrılmış merkezler ile her öğrencinin kendi profiline yönelik fiziki ve eğitim standartları olarak çeşitli alternatiflerden oluşmaktadır. Dil okullarının sunduğu sabah ve öğleden sonra programları ile de bütçenize uygun seçenekler bulabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri ve Kolaylığı

Dil okullarının kendi bünyelerinde sunmuş olduğu devlete bağlı olarak; Aile yanı, yurt, hostel tarzı konaklama alternatifleri ile çeşitlilikler sağlanmaktadır.

Konaklama çeşitliliği nedeniyle neredeyse her öğrenci şehre alıştıktan sonra kendi konaklama imkanlarını daha uygun fiyatlara sağlayabilmektedir. Bu nedenle de şehirde uygun konaklama imkanları fazlası ile yer almaktadır. Okullar şehir merkezinde oldukları için bisiklet, otobüsler ile rahatlıkla okula ulaşım sağlayabilirler.

Kültürel Aktiviteler

Eskiyi ve yeniyi içinde barındıran, kültürüne bağlı ama yenilikçi şehirlerden biridir. Kütüphaneleri, üniversite kampüsleri, müzeleri, doğal güzellikleri ile birçok şeyi bir arada sunmaktadır.

İrlanda’da çok fazla üniversite bulunmaktadır ama bunlardan en öne çıkanı Trinity College’dır, şehrin tam merkezinde ve kampüsün herkese açık olması, görkemli uzun duvarları, şato tarzı yapısı ile sizi etkileyecektir. Kütüphanesi mutlaka görülmelidir.

Ulaşım

Ülkeler arası ulaşım noktasında değerlendirildiğinde ülkemizden İrlanda Dublin’e direk uçuşlar bulunmaktadır. Ortalama uçuş süresi 3,5 – 4 saat sürdüğü için ülkemize yakınlık olarak avantajlıdır.

Şehir içinde öncelikli ulaşım ağı bisiklettir, şehrin her yerinde bisiklet yolları olduğu için güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlara bisiklet satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Şehir de metro bulunmamasına rağmen ulaşım kolay ve hızlıdır. Şehir içinde otobüs, tramvay ve tren hatları mevcuttur. Tramvay, tren ve otobüs duraklarından biletleri sağlayabilirsiniz ya da aylık kartlar alabilirsiniz. Tüm otobüslerde Wi-fi mevcut olduğu için haritadan gideceğiniz durağı rahatlıkla takip edebilirsiniz. Şehir içi ulaşım karmaşık olmadığı için avantajlıdır.

Eğlence

İlk akla gelen Irish Pubları oluyor tabi ki, fakat şehir içinde gerçekleşen festivaller, tiyatrolar, müze ve doğa güzellikleri ile bir çok farklı alanlarda size aktiviteler sunabilecek bir şehir. Yılın her döneminde bir festival mutlaka gerçekleştirilmektedir. Müzik festivali ve sinema festivalleri ön plandadır.

Temple Bar en meşhur publarındandır. Önünden geçerken bile girip görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu bölgeye de adını vermiştir. Hareketli gece hayatı ile herkese uygun alternatifler sunar. Müziklerinin keyifli olmasından dolayı her yerde canlı müzik ile karşılaşabilirsiniz. Her kesime hitap eden yaşantılarından dolayı her gün farklı bir aktivite ve eğlence ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Güvenlik

İrlandalılar, diğer Avrupa ülkelerine göre daha sıcakkanlı ve Türklere özel hassasiyet gösteren bir millet oldukları için kendinizi evinizde hissedebilirsiniz.

İrlanda, güvenli bir ülke olma anlamında Kanada’ya benzemektedir. Sokakta yürürken veya toplu taşıma araçlarında kimse sizi rahatsız etmez. Güvenli bir şekilde yaşayabilirsiniz. Böylelikle, şehir içinde rahatlıkla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

İrlandalılardan her zaman yardım alabilirsiniz ki kendileri bunu hissettiğinde gerek kalmadan size yardım edeceklerdir.

YAZAR HAKKINDA
İdil Uğural