Öğrenci Gözünden 7 Başlıkta Londra İncelemesi

Öğrenci Gözünden 7 Başlıkta Londra İncelemesi

İngiltere’nin cazibe merkezi Londra’ya gidecekler için genel yaşam koşullarını değerlendirdiğim incelemeyi kendi deneyimlerimden yola çıkarak yazdım. İyi okumalar!

Yaşam

İngiltere’nin başkenti olan Londra’nın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Şehre ilk yerleşim 2000 önce Keltler tarafından başlamış, lakin şehre ismini veren Roma İmparatorluğu olmuştur. MÖ 43 yılında şehre akan su anlamına gelen londonium ismi verilmiş.

Londra günümüzde hem İngiltere’nin hem de dünyanın en kozmopolit şehirlerinden birisidir. Gerek eğitim için gelen öğrenciler, gerek ise çalışmak için gelen göçmenler ile birlikte dünyanın çok farklı kültürlerini aynı anda bünyesinde barındırmaktadır. Londra için tam anlamıyla bir kültür başkenti de denebilir. Şehirde hem mimari açıdan cezbedici hem de koleksiyon açısından zengin çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunmaktadır. Şehir aynı zamanda İngiltere ve dünya tarihine damga vurmuş Kraliçe Elizabeth, aşkı için Anglikanizm isminde yeni bir mezhep kuran VIII.Henry, ruhunun hala Londra Kalesinde dolaştığı söylenen VIII.Henry’nin karısı Anne Boleyn, talihsiz bir kazaya kurban giden Lady Diana ve tiyatro ve şiir sanatının en büyük üstatlarından olan Shakespeare’in yaşadığı yer olarak ta ayrı bir öneme sahip.

Londra’da her mevsim genellikle yağışlı geçiyor. Bu yağışlı hava şehir halkı ve turistler için bezdirici olsa da, oldukça estetik fotoğraf karelerine de ilham kaynağı oluyor. Şehrin en özel detayları ise kırmızı çift katlı otobüsleri ve telefon kulübeleri. Bu şirin detaylar şehrin siluletine ayrı bir bir güzellik katıyor. Şehirde yemek kültürü çok fazla yok. Çok özel restorantlar dışında genellikle gerçek İngiliz yemeği yapan yerler yok. Daha çok fast food ve Lübnan, Hint ve Çin gibi dünya mutfağının çeşitli örneklerini sunan restorantlar yaygın. Çay İngiliz kültürü için oldukça önemli. Şehirde lezzetli kek, muffin ve kurabiyelerle birlikte servis edilen, yüzlerce çeşit çayın bulunduğu ve oldukça estetik şekilde döşenmiş yüzlerce çay evi bulunuyor. Keyifli sohbetlere ev sahipliği yapan publarda şehir kültürünün ayrılmaz bir parçası. Ve tabiki İngiltere denince akla ilk gelen şeylerden birisi de Futbol. Dünyanın en çekişmeli liglerinden biri olan Premier Lig’te mücadele eden Chelsea, Arsenal, Tottenham ve Westham United kulüpler Londra takımları. Bu takımların büyülü atmosferlere sahip olan stadyumları da şehirde bulunuyor. Futbol meraklıları İngiltere’de kaldıkları süre boyunca fırsat yaratıp mutlaka bu statlarda bir maç izlemeli. Londra pound kurunun 5.11 TL olması sebebiyle pahalı bir şehir. Ama marketlerinde temel gıda maddeleri ucuz. Eğer yemeklerinizi, kahvaltılarınızı kendinizin hazırlama imkanı varsa, bu pahalılık sizi çok fazla etkilemeyecektir.

Eğitim

Londra İngiltere’nin ve dünyanın en önemli merkezlerinden biri. İngiliz eğitim sisteminin önemli merkezlerinden olan ve kraliyet ailesi ve aristokrat aile bireylerinin eğitim gördüğü İmperial Colleuge, önemli devlet adamlarını yetiştiren London Schol of Economics Londra’da bulunan üniversitelerin başlıcaları.

Dünyanın en iyi öğrenci şehirlerinden biri olarak seçilen Londra’da eğitim görmek öğrencilere pek çok avantajı bir arada sunuyor. Öğrenciler zengin bir kültürel mirasa sahip, tarihi dokusunu çok iyi korumuş bir kentte eğitim görürken İngilizce’yi, bu dilin en iyi konuşulduğu yerde öğrenme ve dünyanın dört bir yanından gelmiş öğrencilerin vasıtasıyla dünya kültürlerini tanıma fırsatı yakalayabiliyor.

Londra dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirlerin başında geliyor. Şehirde dil eğitimi konusunda oldukça başarılı pek çok dil okulu mevcut. Dil okullarında bir kur genellikle 1 veya 2 ay sürüyor. Bu sebepten ötürü İngilizceyi sıfırdan öğrenmek yerine, biraz altyapı sahibi olarak gitmek, zaman kaybını önleyip, kursun daha verimli geçmesine yardımcı oluyor.

Konaklama Seçenekleri ve Kolaylığı

Konaklama açısından da pek çok farklı seçenek mevcut. Eğer turizm amaçlı gidiyorsanız, şehrin 2. Ve 3. Bölgesinde yer alan uygun fiyatlı hosteller mevcut. Eğer kalabalık bir grupla daire kiralamak isterseniz de Airbnb gibi sitelerden uygun fiyata ev kiralayabilirsiniz. Eğer eğitim amaçlı gidip uzun süre kalacaksanız, 3 farklı seçeneğiniz mevcut. Birincisi aile yanında konaklama, Birinci seçenek yaşayan İngilizceyi öğrenmek ve İngiliz kültürünü daha iyi öğrenmeye yardımcı olsa da, her zaman keyifli geçmeyebiliyor. Ev sahibi ile yaşanan çeşitli sorunlar eğitim sürenizi tam anlamıyla bir kabusa çevirebiliyor. İkinci senek yurtta konaklama. Eğer disiplinli ve planlı yaşamayı seviyorsanız ve ev işlerine çok da yatkın değilseniz, yurtta kalmak en iyi seçenek olarak göze çarpıyor. Kalacağınız yurdu üniversiteniz veya dil okulunuzun ayarlayabileceği gibi, kendiniz de ayarlayabiliyorsunuz. Üçüncü seçenek ise öğrenci rezidansında tek başına kalmak. 1+1 küçük dairelerden oluşan bu evler, yalnız yaşamayı ve kendi düzenini seven öğrenciler için ideal. Bu evleri de dil kursunuz yardımıyla kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Kültürel Aktiviteler

Londra gezilecek yerler ve kültürel aktiviteler bakımından oldukça zengin. Şehirde gezilmesi gereken pek çok müze, anıt ve sanat galerisi bulunuyor. Bunların başlıcaları; dünyanın en eski müzesi olan ve Antik Mısır, Antik Yunan, Orta Amerika, Afrika ve Anadolu uygarlıklarına ait pek çok eseri bünyesinde barındıran British Museum, Doğa Tarihini öğrenmek ve pek çok hayvan ve bitki türünün evrimini yakından incelemek için eşşiz bir adres olan Doğa Tarihi Müzesi, Avrupa Sanat Tarihine damgası vurmuş bir çok değerli sanatçının eserlerini inceleyebileceğiniz National Gallery, askeri tarih meraklıları için Ulusal Askeri Müze, hem dizisi hem de hem filmleri keyifle izlenen sosyopat dedektif Sherlock Holmes’un Baker Street’teki evi, eşşiz mimarisi ile Tower Bridge, tüm ihtişamıyla Londra semalarında yükselen Tower of London ve galeriler ve anıtlarla süslü olan Trafalgar Meydanı ve Big Ben Saat Kulesi.

Londra gezilecek müze, park ve anıtların yanı sıra, uzun ve keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz, huzurlu bir şekilde kitabınızı okuyabileceğiniz çok sayıda park mevcut. Bunların en önemlileri; Hyde Park, Green Park, St. James’s Park ve Regent Park. Tiyatro tarihine To be or not to be. That’s the point sözüyle damga vurmuş Hamlet oyununun ve daha pek çok önemli tiyatro oyununun yazarı Shakespeare’in meşhur Globe Theatre’ı da kültürel etkinlikler için mutlaka gidilmesi gereken adreslerden biri.

Ulaşım

Londra’da 6 adet havalimanı mevcut. Lakin düzen ve metroyla şehir merkezine ulaşım açısından en pratik havalimanı Heathrow. Londra’da şehir için ulaşım içinse en iyi seçenek metro. Şehirde metro istasyonları oldukça sık, Şehrin en ücra köşesine bile merkezden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metro hattı ilk bakışta karışık gibi gelse de, 1-2 hafta içinde rahatlıkla alışılabiliyor. Sabah 05.30 ile gece 12 arası hizmet veriyor. Ulaşım için bizdeki akbil benzeri Oyster Card tercih edilebilir. Günlük metro kartları seyahat edeceğiniz bölgeye göre 4-6 pound arası değişiyor. Pratiklik açısından haftalık veya aylık sınırsız Oyster Card tercih edebilirsiniz. Fiyatları 21-85 pound. Oyster kart otobüslerde de kullanılabilmesi açısından avantajlı. Eğer kırmızı otobüslere binme keyfini yaşamak istiyorsanız ve kaldığınız yer ile okulunuz arası uygun bir hat varsa bu şirin ve çift katlı kırmızı Otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Taksi ise oldukça pahalı. Kilometre başına 5 pound yazıyor. Acil durumlar harici çok fazla tercih edilmemeli.

Eğlence

İngiliz eğlence hayatı genellikle publar etrafında dönüyor. İngiliz halkı işten çıktıktan sonra içkilerini yudumlamak ve dostlarıyla sohbet etmek için ve hafta sonu futbol maçlarından önce bu mekanlara sıklıkla uğruyor. Eğer maç günleri publara uğrarsanız şarkı söyleyen ve çılgınca eğlenen İngilizler ile birlikte eğlenebilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Pubların yanı sıra şehir merkezinde güzel bir müzik eşliğinde dans edip eğlenebileceğiniz gece kulüpleri de mevcut. Merkezde Covent Garden semtinde, içki ve giriş fiyatlarının nispeten daha uygun olduğu, Parlamentonun yakın olması sebebiyle çevre güvenliğinin üst düzey olduğu gece kulüpleri mevcut. Daha lüks kulüp ve eğlence için Soho civarındaki mekanlara gidilmeli. Londra festival ve fuarlar açısından da oldukça renkli. Aralık’taki Londra Geçiti, Ocak ayında düzenlenen Londra Sanat Fuarı, Mart ayındaki St.Patrick’s Day ve Haziran-Temmuz ayındaki Londra Şehir Festivali kaçırılmaması gereken aktiviteler.

Güvenlik

Her ne kadar son zamanlarda pek çok terör saldırısına maruz kalsa da, genel anlamda oldukça iyi korunan bir şehir Londra. Özellikle merkez Londra’da çok sayıda atlı, yaya veya araçlı pek çok polis devriye geziyor. Herhangi bir kavga veya olay olduğunda bizdekinin aksine çok kısa sürede güvenlik güçleri olay yerine gelip olaya müdahele ediyor. Londra polisi kurallara uymayıp taşkınlık çıkaranlara oldukça sert davranıyor. Bu da özellikle şehir merkezinde çok fazla olay çıkmaması konusunda caydırıcı bir etken. Tabi şehrin her bölgesi aynı derecede güvenli değil Özellikle şehrin kuzey semtleri, basında da sıkça görebileceğiniz gibi bir hayli tehlikeli. Bu sebeple konaklama tercihi yaparken merkez ve güney semtlerini tercih etmekte fayda var.

YAZAR HAKKINDA
Çağlar Didman

Seyahat Yazari / Blogger - Gez, dene, tat ve paylas !