Polonya’da Üniversite Eğitimi ve Avantajları

Polonya’da Üniversite Eğitimi ve Avantajları

Eğitim hayatınıza yurtdışında mı devam etmek istiyorsunuz? Ya da YGS-LYS sınavlarından istediğiniz puanı alamadınız mı? Neden Polonya’da istediğiniz üniversitede istediğiniz bölümde okumayı düşünmüyorsunuz? Üstelik YÖK onaylı ve Türkiye’de harcayacağınız eğitim maliyetiyle hemen hemen aynı.

Polonya’da eğitim ve üniversiteler hakkında bilmeniz gerekenler

Polonya üniversiteleri Avrupa’nın en yüksek standartlı üniversiteleri arasındadır. Bu zamana kadar 12 Polonyalı bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçı Nobel ödülü almıştır. Bu da Polonya’nın eğitimde ne kadar üst düzey olduğunun kanıtı niteliğindedir. Polonya bir Avrupa Birliği ülkesidir ve Polonya üniversitelerinden mezun olduğunuzda alacağınız diploma bütün Avrupa’da geçerli olacaktır. Polonya, üniversite eğitimi almak için sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada akreditasyon, eğitim kalitesi, yaşam standardı, ve lokasyon açısından en iyi seçenekler arasındadır.

Polonya’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’de YGS-LYS sınavlarına girmenize de gerek yok. Lise diplomasına sahip olmanız Polonya’da üniversite eğitimi almanız için yeterlidir. Polonya’da eğitim dili için İngilizce ve Lehçe şeklinde 2 seçenek bulunmaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi alacak öğrencinin İngilizce yeterliliği yoksa bölüme geçmeden önce 1 sene hazırlık eğitimi alabilir. Bazı bölümlerde öğrencilere hazırlık eğitiminde İngilizce’nin yanında seçecekleri bölüme yönelik dersler de verilmektedir. Hazırlığı bitirdikten sonra, istediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz ve hayallerinizin kapısını resmi olarak açabilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitimi almanın avantajları çok!

Lisans eğitiminizi 3 yılda bitirebilirsiniz. Polonya’da çoğu bölümün lisans süresi 3 yıldır. Hazırlık eğitiminizle beraber 4 yılda üniversiteyi bitirebilirsiniz.

Polonya’da üniversiteler Türkiye’deki üniversitelere göre daha ekonomiktir. Polonya’da alacağınız üniversite eğitimi için harcayacağınız ücret, Türkiye ve KKTC’deki bir vakıf üniversitesinde harcayacağınız bir yıllık eğitim ücretinden daha azdır. Yaşam giderleri ise Türkiye ile aynıdır.

Schengen Vizesi ile Avrupa’yı baştan aşağı gezebilirsiniz. Polonya bir AB ülkesi olduğundan Schengen vizesi alarak gideceksiniz ve bu da size Avrupa’yı özgürce seyahat etme şansı vermektedir.

Polonya'da üniversite eğitimi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager