Washington DC Şehir Rehberi

Washington DC Şehir Rehberi

Washington DC şehir rehberi ile Amerika’nın başkentinde bulunan dil okulları, konaklama imkanları, ulaşım, sosyal yaşam ve yaşam giderleri hakkında tüm bilgileri paylaştık. Washington DC, çoğu başkentte görebileceğiniz bürokrasi havasını üzerinde taşıyan bir şehirdir. DC’nin açılımı District of Columbia olup, şehir hiçbir eyalete bağlı değildir, özel statülü bir bölgedir. Komşu eyaletleri ise Maryland ve Virginia’dır. Yaklaşık 700.000 nüfusa sahip şehirde Beyaz Saray, Amerikan Kongre binası olan Capitol, ve Amerika’nın en yüksek mahkemesi olan yargının gücünü simgeleyen Supreme Court binası kentin önemli simgeleridir.

New York’a uçak ile 1 saat, tren ile 3,5 saat mesafededir. Türk Hava yolları ile 12 saate yakın direkt uçuş imkanı vardır. Pek çok yabancı havayolu firmasıyla aktarmalı uçuşlar bulmak mümkündür.

Washington DC, 4 mevsimi birden görebileceğiniz bir şehirdir. Potomac nehri kenarına kurulduğu için yazları sıcak ve nemli bir iklim varken, kış aylarında kar görmeniz mümkündür. Ortalama sıcaklıklar kışın -2, yazın 29 derece civarında seyreder.

Şehrin en önemli yerlerin biri George Town’dur. George Town elit bir semt olup şehrin tek metro  geçemeyen sadece özel aracınız ile gideceğiniz bölgesidir. Pek çok senatöre ev sahipliği yapmıştır ve 1700lerin ev stili mimarisini korumaktadır. Georgetown Üniversitesi ise dünyaca ismi ve eğitim kalitesi duyulmuş şehrin en önemli üniversitesidir.

Dil Okulları

Washington DC’nin başta gelen dil okulları EC English ve Kaplan International’dır. EC English downtown yani şehir merkezinde olup Beyaz Saray’a yakın bir lokasyondadır.  Kaplan yine şehir merkezinde olan okullardan biri olup, Beyaz Saray ve Capitol Hill yürüyüş mesafesindedir.

Ulaşım

Washington DC’nin en yoğun kullanılan toplu taşıma aracı metrodur. 6 hattan oluşan metro sistemi ile şehrin her bölgesine ulaşım imkanı vardır. DC, Circulator ve Metrobus otobüs seferleriyle şehrin değişik bölgelerine ve ana metro istasyonlarına ulaşım imkanınız vardır. 2016 yılında DC Streetcars denilen yer üstü raylı sisteme de geçilmiştir. Şu anda belirli bölgelerde servis vermekte olup ücretsizdir. Otobüslerde nakit ödeme yapmanın yanı sıra hem otobüs hem de metro için SmarTrip kartları satın alınabilir. Kartlar günlük, 7 günlük veya aylık olarak yüklenir. Aylık sabit bir ücreti yoktur. Kullanacağınız metro hattı ve otobüs ağına göre yüklemenizi yapabilirsiniz.

Konaklama

Washington DC, hem aile yanı hem de yurt konaklamalarının tercih edildiği bir şehirdir. Okullar merkezde olmakla birlikte konaklamalar banliyölerde yer almaktadır. Yurt konaklamaları toplu taşıma ile 20-40 dakika mesafede, aile yanı konaklamalar ise 40-60 dakika mesafede olabilir. Metro ağı çok geniş olduğundan Virginia and Maryland’in bazı bölgelerinden aileler gelmektedir. Konaklama fiyatları haftalık 280-500 USD aralığında değişmektedir.

Yaşam Giderleri

Washington DC’de yaşam giderleri konaklama ve ulaşım yüzünden ortalamanın biraz üzerinde çıkmaktadır. 1-1 bir sev kirası bulunduğu bölgeye göre 1500-2000 USD arasındadır. Bu yüzden ev paylaşımı yapılması şarttır. 2 kişi ucuz bir bölgede 1500 USD lik bir stüdyo daire için kişi başı 750 USD kira,60 USD faturalar, 230 USD ulaşım, 400 USD mutfak masrafı, 200 USD diğer giderler için ayırdığında aylık ortalama 1700 USD gerekecektir. Haftalığı 280 USD olan bir aile yanı konaklamalada 1120 USD yemekler dahil konaklama, 230 USD aylık ulaşım, 300 USD cep harçlığı dediğimizde ortalama gider yine 1700 USD civarında olur. Konaklama türüne göre aylık minimum 700 USD cep harçlığı mutlaka olmalıdır.

Sosyal Yaşam

Washington müzeler açısından çok zengin bir şehirdir. Smithsonian müzeleri, casusluk müzesi, sanat galeri açısından zenginlik söz konusudur. Pentagon, Lincoln Anıtı, 2. Dünya Savaşı Anıtı, The Capital ve White House ziyaret edebileceğiniz tarihi yerlerdir. Yazın Potomac nehrinde pedal çevirirken, kışın Washington Harbour’da buz pateni yapabilirsiniz. J.F Kennedy Center’da konser, bale, tiyatro gösterilerine gidilebilir. Tüm dünya mutfaklarına bulmak mümkündür. Her türlü yaş grubuna, zevke ve bütçeye uygun cafe ve restorantlar ile aktif bir sosyal yaşantı sunar. New York gibi insanı cebeden çok fazla özelliği olmasa da tarih ve kültürel aktivitelerden hoşlanan insanlar için uygundur.

Washington DC’de eğitim kimler için uygun, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

  • Şehir hayatını seven ama aşırı hareketli bir şehirde olmak istemeyen veya şehir dışı alanlarda oturmaktan keyif alan kişiler için uygundur.
  • Bir üniversite şehri değildir, bu yüzden daha çok 28 yaş ve üzeri profeyoneller açısından daha uygundur.
  • Ev kiralarının yüksek olduğu bir şehirdir, bazen merkezde ucuz yerler bulabilirsiniz ama şehir dışından oturmayı göze almanız gerekir. Metro veya otobüs kartları aylık belirli bir miktara sabitlenmiş değildir, gittiğiniz mesafeye göre 2-3,25 USD arası bir ücret ödersiniz. Bu yüzden aylık 237 USD gibi bir ücreti metro-otobüs ortak kartı için ayrımalısınız
  • Konumundan dolayı birkaç saatlik bir yolculuk ile Philadelphia, New York,Baltimore, Annapolis gibi şehirleri ziyaret edebilirsiniz.
  • Politika şehri olduğu için etnik köken çeşitliliği açısından zengindir ve eğitim seviyeleri yüksektir.
  • Tarihi yerleri ve kültürel aktiviteleri seven insanlar içn uygundur.
YAZAR HAKKINDA
Serap Aksoy

Mersin'de doğup, üniversite hayatına İstanbul'da devam eden; gezme aşkıyla dolu, kedi ve kahve müptelası biri. Yabancı diller ve kitap okumak en büyük hobilerim.

''Every accomplishment start with the decision to try!''