Yurtdışına Çıkmak İstiyoruz Ama Ne Kadar Çabalıyoruz?

Yurtdışına Çıkmak İstiyoruz Ama Ne Kadar Çabalıyoruz?

Her 5 insandan mutlaka 3’ü yurtdışına çıkmak ister. Peki bunu istiyoruz ama ne kadar çaba gösteriyoruz. Bence biz Türk insanları yeterince çaba göstermiyoruz çünkü Türk insanı rahatına aşırı derece düşkün. Her şey ayağına gelsin ister ve benimde ayağıma bir fırsat geldi, bende değerlendirdim ve hiç pişman değilim. Peki nasıl bir fırsat bu?

Neden AIESEC ile yurtdışına çıktım ?

Aiesec, çoğu insanın bilmediği bir kurum. Benim hayatımı değiştirdi diyebilirim. ”Aiesec nedir?” diye soranlar elbet olacaktır. Bunu bir başka makale içinde açıklamak istiyorum.

Ben daha önce yurtdışına çıkmamıştım ve herkes gibi bende istiyordum. ”Yurtdışına çıkmak acaba nasıl olur? Nasıl yaparım?” diye düşünüyordum sürekli. Ancak ne yapacağımı hiç bilmiyordum. Biraz araştırma yaptım. Work and Travel karşıma çıkmıştı ama yeterince İngilizce seviyesine sahip olmadığım için bu yüzden kabul almamıştım. Umutlarımı azıcık yitirmiştim diyebilirim ama pes etmedim. Daha sonra ”Aiesec kurumu ile karşılaştım acaba olur mu? Kabul alır mıyım?” korkuları vardı. Yine de denemek istedim ve denedim. Aiesec Ukrayna’ya başvurdum ve tekrardan kabul almadım. Yılmadan tekrar denedim Aiesec’le. Bu sefer Aiesec Mısır’dan kabul aldım.

Neden Mısır ?

Yurtdışına çıkma hayallerim gerçekleşiyordu ama ben Mısır’ı gerçekten istiyor muydum? Peki neden Mısır’a başvurdum. Daha önceden beri hiç bilmediğim bir ülke. Sadece Piramitlerin adını duyduğum bir ülke. Hiç emin değildim kime sorsam Mısır’ı bana kötülüyorlardı ama ben yurtdışı serüvenine bir şekilde başlamak istiyordum. ”Neden Mısır?” çünkü İngilizce seviyem düşüktü ve üst düzey İngilizce istemeyen bir ülkeydi. Aiesec ile çıkacağımdan İngilizce seviyemi geliştirebileceğime inanıyordum. ”İngilizce seviyesi düşük bir ülkede nasıl İngilizce geliştirilebileceğine inanıyorsun?” diye sorabilirsiniz. Bunu Aiesec’i anlatacağım zaman daha iyi anlayabilirsiniz. Bu arada kesinlikle orada yaşadıklarımı da anlatacağım.

Yurtdışına neden çıkmalıyız ?

Bence her insanın bu zevki tatması gerek. Bu hangi ülke olursa olsun hiç fark etmez. Farklı kültürler arasında kendi kültürünüzü harmanlayarak değerlendirebilir, kendinizi daha yakından tanıyabilirsiniz. Değişik bakış açıları yakalayıp, hayatımıza yenilikler katmalıyız. Kesinlikle yurtdışına çıkma deneyimine herkesin sahip olması gerekir. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız en az bir defa bile olsa yurtdışı tecrübesi yaşamanız gerekli diye düşünüyorum.

Hadi ne duruyorsun eğer hayatına biraz heyecan katmak istiyorsan birazcık çabalamaya başla.

YAZAR HAKKINDA
Mustafa Efeoğlu