Yurtdışında Eğitim Almak için Bilinmesi Gereken 10 Şey

Yurtdışında Eğitim Almak için Bilinmesi Gereken 10 Şey

Yurtdışı eğitim konusunda 25 yıldan fazladır dünyada uzman konumunda olan, QS World University Rankings’in yayımcısı ve uzun yıllardır Türkiye’de QS Yurtdışı Master ve MBA fuarlarını düzenleyen QS Quacquarelli Symonds sizin için yurtdışında eğitim ile ilgili en sık sorulan 10 soruyu bir araya getirdi.

Neden yurtdışında okumalıyım?

Birçok uluslararası öğrenci için bu sorunun cevabı, yüksek kalitede eğitim almak, yeni bir kültürle tanışmak (ve genellikle yeni bir dil ile), global bir zihniyete sahip olmak ve de gelecek günlerde işteki başarı şansını yükseltmektir.

Bazı öğrencilere evinden ayrı kalma ve belirsizliğe doğru yol alma düşüncesi korkutucu geliyor fakat yurtdışında okumak, gelişmiş kariyer fırsatlarına yol açan ve size dünya vizyonu katan oldukça heyecanlı bir maceradır. Yurtdışında nasıl bir deneyim yaşayacağınız, hangi ülkeye gittiğinize göre büyük bir değişim gösterecektir. Bu sebeple gideceğiniz ülkenin akademik repütasyonunun yanı sıra, orada geçireceğiniz zaman içinde sağlıklı bir denge kurmak için kendi kişisel ilgi ve zevkinize de uyacak bir ülke veya şehir seçtiğinizden emin olun.

Yurtdışında nerede okumalıyım?

Nerede okumalıyım sorusuna bir cevap bulmak çok da kolay değildir. Kişisel ilginizin yanı sıra, gitmeyi düşündüğünüz ülkedeki eğitim masraflarını (hem okul hem yaşam ücreti), mezun olduktan sonraki kariyer beklentinizi (ülkenin istihdam şartları) ve ülkenin refah düzeyini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Eğitiminiz boyunca nasıl bir hayat tarzı istediğinizi ve düşünmelisiniz. Büyük bir şehirde mi yaşamak istiyorsunuz yoksa küçük bir üniversite kasabasında mı? Evinizden çıktığınızda her gün sanatla mı karşılaşmak istersiniz yoksa birinci sınıf spor imkanları içinde mi yaşamak istiyorsunuz? İlginiz her ne yöne ise, bunları eğitim destinasyonunuzla birleştirdiğinizden emin olun, böylece uluslararası deneyiminizden keyif almak için kendinize doğru fırsatı vermiş olursunuz.

Yurtdışı eğitimi için hangi adımla başlamalıyım?

Nerede okumak istediğinize karar verdikten sonra, eğer hala seçmediyseniz bir program ve üniversite seçmelisiniz. Öncü üniversiteleri QS World University Rankings ile araştırabilirsiniz. Branş sıralamalarını kullanarak sizin branşınız için en iyi okullar hangileri keşfedebilirsiniz ve gitmeye karar verdiğiniz ülkedeki ulusal başarı sıralamalarını da gözden geçirebilirsiniz.

Daha sonra listenizdeki okulların ders içeriklerini, bulundukları bölgenin hayat tarzını, giriş koşullarını ve de olası masrafları detaylıca incelemek isteyebilirsiniz.

Okul ve bölümünüze karar verdikten sonra, başvurunuzu düşünmeye başlamalısınız. Başvuru süreçleri ülke ve okula bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor fakat her okul kendi resmi internet sayfasında başvurunuz için gerekli tüm detayları belirtiyor.

Bazı durumlarda uluslararası öğrenciler için iki adımlı başvuru süreçleri olabiliyor. Bunun anlamı iki başvuru yapmanız gerektiğidir: biri üniversitede yer almak için, diğeri ise dersin kendisinde yer almak içindir. Üniversitenin resmi internet sayfasında bu adımlar açıkça belirtilmiş olmalıdır, fakat hala süreç ile ilgili sorularınız varsa okulunuzla direkt olarak irtibata geçmelisiniz.

Öğrenci vizesine ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız, unutmayın ki bir çok durumda okulunuzdan kabul mektubunu almadan vize başvurunuzu yapamayacaksınızdır. Her bir adım birkaç ay sürebilir, bunu göz önünde bulundurup bu sürece yeterince zaman ayırmalısınız.

Yurtdışı eğitim programları ne kadar sürüyor?

Yurtdışındaki eğitim programınızın ne kadar süreceği, programınıza ve seviyenize göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak, bir lisans derecesi üç ya da dört sene sürüyor. Örneğin, Birleşik Krallık’ta bir çok branş üç yıl sürerken, Amerika Birleşik Devleti’nde ise bu süre 4 yılı kapsıyor. Yüksek lisans programları ve benzer programlar genellikle bir ya da iki yıl, doktora programı (PhD) ise genellikle üç ya da dört yıl sürüyor.

Bazı üniversitelerde daha kısa zaman dilimleri için de yurtdışı eğitim fırsatları sunuluyor. Öğrenci değişim programları bir yıl, bir dönem ya da sadece bir kaç haftalık deneyimler sunabiliyor. Bu tür kısa süreli programlar hakkında bilgiler de kaydolmayı düşündüğünüz okulun resmi internet sayfasında bulunabilir.

Yurtdışı eğitim programlarına başvurmaya ne zaman başlamalıyım?

Başvuru sürecinizi dikkate almaya ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Okulunuzdan ne kadar erken kabul alırsanız, seyahatinizi o kadar erken planlayabilirsiniz. Hayal kırıklığına uğramamak için seçtiğiniz okula başvurunuz ile ilgili tüm son teslim tarihlerini takviminize BÜYÜK HARFLER İLE yazın.

Okula bağlı olarak son başvuru tarihleri değişiklik gösterebilir fakat genel olarak sonbaharda (Eylül/Ekim) başlayacak programlar için başvurular yılın ilk aylarında (Ocak/Şubat) açılır ve yılın ortalarında (Haziran/Temmuz) sonlanır.

Yurtdışı eğitim programları başvuru şartları nelerdir?

Giriş şartları üniversiteden üniversiteye büyük farklılık gösterebilmektedir, bu sebeple başvurunuzla ilgili belgeleri teslim etmeden edindiğiniz bilgileri okulunuz ile de kontrol edin.

Genel olarak konuşmak gerekirse, bir lisans eğitimine başvuruyorsanız, orta öğretiminizi başvurduğunuz program için istenilen derecelerle bitirdiğinizi gösteren belgeleri göstermeniz gerekecektir. Eğer uluslararası niteliklere sahipseniz ve geçerliliği hakkında emin değilseniz üniversitenin ilgili departmanına başvurmalısınız.

Ülkesinin ana dili İngilizce olmayan ve eğitim için İngilizce konuşulan ülkelere gitmek isteyenlerden büyük bir olasılıkla İngilizce dil yeterliklerini ispatlamak için TOEFL ya da IELTS gibi sınavların sonuçlarını da teslim etmeleri istenecektir. Diğer dillerde eğitim görenler için de benzer testler mevcuttur.

Yurtdışı eğitim programlarına başvururken başvuru formu ile birlikte hangi belgeleri teslim etmeliyim?

Başvurunuzla beraber bazı belgeleri de teslim etmeniz istenecektir. Şartlar ülkeye ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir fakat uluslararası öğrencilerden genellikle istenen belgeler şunlardır:

  • Kimlik tespiti için pasaport fotoğrafları
  • Niyet mektubu
  • CV / Özgeçmiş
  • Akademik referanslar / tavsiye mektupları
  • Bir önceki okulunuza bağlı olan sertifika ve transkriptiniz
  • İngilizce dil yeterliği ispatı (örneğin İngilizce konuşan ülkeler için TOEFL/IELTS sertfikası, ya da diğer dil testleri)
  • Giriş sınavı sonuçları (örneğin mezun programları için GMAT/GRE sonuçları)

Yurtdışında bir eğitim programına katılmak için ikinci bir dil bilmeli miyim?

Bu hangi ülkede ve hangi dilde eğitim göreceğinize göre değişiklik gösterecektir. Ana diliniz İngilizce değilse fakat derslerinizi İngilizce almak istiyorsanız İngilizce dil yeterlik sınavları aracılığıyla İngilizceyi iyi bir seviyede konuşabildiğinizi ispatlamanız gerekecektir. Bu yöntem dersleri hiç bir kavrama sıkıntısı çekmeden takip edebilceğinizi anlamak içindir.

İngilizce, özellikle mezun programları için dünyada birçok ülkede eğitim dili olarak kullanılmaktadır. İngilizce işlenen dersler üniversitenin resmi internet sayfasında bulunabilir.

İngilizce yeterlik seviyeleri için kabul edilen testler genelde TOEFL ve IELTS’tir. Diğer diller için de benzer testler mevcuttur, Fransızca için DELF/DALF ve TCF-DAP, ya da Almanca için DSF and TestDaF testleri vardır.

Dil sınavına girmeden önce para ve zaman kaybını önlemek için, sınavın seçtiğiniz okul tarafından geçerliliği olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kabul mülakatına katılmak zorunda mıyım?

Uluslararası aday öğrenci olarak okulların sizden mülakatlara bizzat katılmanızı beklemeleri olası değildir. Bazı okullar mülakatları dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirmektedirler, bu sebeple bunlardan birine katılmanız bekleniyor olabilir. Video mülakatı kullanmak da şu anda büyüyen bir trend oldu. Daha önceden belirlenen bir gün ve saatte online olarak mülakatlar Skype gibi mecralar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Kabul mektubu aldıktan sonra ne yapmam gerekir?

Tebrikler, kazandınız! Şimdi yapmanız gereken tek şey derslerinize hazırlanmanız, tek ve büyük bir bavula eşyalarınızı sığdırmanız, seyahat belgelerinizi düzenlemeniz, öğrenci vizesine başvurmanız, konaklama seçeneklerini araştırmanız ve finansman bulmanız gerekli … panik olmayın, bütün emeklerinize değecek!

Aslında bir okuldan kabul aldıktan sonra ilk yapmanız gereken şey seyahat belgelerinizi yoluna koymak olmalıdır. Geçerli bir pasaporta, seyahat sigortasına ve eğer gerekiyorsa öğrenci vizesine sahip olduğunuzdan emin olun. Pasaport ve vize onayınız için yeterli zaman ayırdığınıza dikkat edin, böylece yasalara uygun bir şekilde seyahat edebilirsiniz!

Seyahatiniz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için gideceğiniz ülkenin ziyaretçiler ve uluslararası öğrencilerden beklediği belgeler ile ilgili internet sayfasına mutlaka göz atın. Örneğin Birleşik Krallık için gov.uk sitesini ziyaret edin. Seyahatinizle ilgili size lazım olan tüm detaylar resmi sitelerde yer almaktadır.

Seçenek olarak, rehberlik için okulunuza başvurabilirsiniz. Genellikle ilgili departmanlar seyahatinize hazırlığınız için size yardım etmekte, hatta bazı ülkelerde sizin adınıza öğrenci vizesine dahi başvuruyorlar. Okulunuzla bu konuyu mutlaka görüşün, aksi takdirde bir başkasının sizin yerinize işlerinizi halletmesini beklemeyin!

YAZAR HAKKINDA
Orhan Ertural

EDUMAG Yazarı, 2009-11 Work and Travel / 2012 Erasmus