Almanya’da Almanca Dil Eğitimi

Almanya’da Almanca Dil Eğitimi

Avrupa Birliği sınırları içerisinde “ana dil” olarak en çok kullanılan dil olan Almanca, aynı zamanda dünyada da 200 milyondan fazla kişi tarafından konuşulmaktadır. Almanca,
Almanya ve Avusturya’nın ana dili olmasının yanı sıra İsviçre, Liechtenstein, Lüksemburg ve Belçika gibi çok dilli ülkelerde de kullanılan resmi ya da gayri resmi dillerden biridir.

Almanca’nın, günümüzde halen İngilizce’den sonra iş dünyasında en çok kullanılan dil olması sebebi ile her yıl, her yaştan pek çok kişi Almanca öğrenmek için özellikle Almanya,
İsviçre ve Avusturya’ya gitmektedir. Ancak hiç şüphesiz Almanca eğitimi için en çok tercih edilen ülke Almanya’dır.

Almanya’daki onlarca dil okulunda, katılımcıların her türlü Almanca ihtiyacına cevap verebilecek onlarca farklı program bulunmaktadır ve bu programlar yıl boyu her pazartesi günü başlayacak şekilde tasarlanmışlardır. Dolayısıyla katılımcılar yılın istedikleri her döneminde bir programa katılabilmekte, iki haftadan 1 seneye kadar değişen uzunlukta Almanca dil eğitimi alabilmektedirler.

germany

En çok tercih edilen dil eğitimi programları

Genel Almanca Programları

Daha ziyade günlük ihtiyaçlarınıza cevap vermek için tasarlanmış, Almanca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerinizi arttırmayı amaçlayan programlardır.

İş Almancası – Mesleki Almanca Programları

Genel Almanca eğitiminin yanında, iş ile ilgili Almanca terimlerinin öğretilmesi, ticari yazışmalar, raporlaşma, telefon görüşmeleri, toplantı ve sunum teknikleri gibi konular, bu programların içeriğini oluşturur.

Akademik Yıl Programları

Yüksek öğrenimlerini bu ülkelerdeki bir üniversitede gerçekleştirmek isteyenler veya işe giriş şartı olarak belli bir düzeyde Almanca isteyen firmalara başvuranlar tarafından sıkça tercih edilen bir program türüdür. Çoğunlukla 6 ya da 9 ay olarak tercih edilen bu programlar, uzun süreleri nedeniyle birçok diğer program seçeneğine göre daha ekonomiktir.

Sınav Hazırlık

Kurs sonunda Almanca dil yeterliliğini uluslararası bir dil sınavı ile belgelemek isteyenler için hazırlanmış programlardır. Özellikle Almanca üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği programlardır.

Yaz Okulları

Yaz aylarında, 9-17 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik düzenlenen, Almanca dil eğitimine ek olarak sportif ve kültürel aktiviteler ile gezilerin de içeriğe dahil edildiği programlardır.

berlin_1

En çok tercih edilen şehirler

Türkiye’de de özellikle öğrenciler ile mühendislik ve hukuk alanlarında çalışan profesyonellerin Almanca eğitimi için Berlin, Frankfurt, Münih, Bremen ve Hamburg gibi şehirlerde yoğunlaşan dil okullarına gittiği görülmektedir.

Berlin

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, aynı zamanda ülkedeki 16 eyaletten birinin ismidir. 3,5 milyon nüfusa sahip olan kent Avrupa Birliği’nin, çevresi ile beraber
en kalabalık yedinci şehridir. Berlin, büyük bir kısmının yıkıma uğradığı 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gelen Soğuk Savaş döneminde Berlin Duvarı ile Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmıştır. 1990 yılında Almanya’nın tekrar birleşmesiyle de başkent unvanını geri kazanan Berlin, günümüzde Avrupa ve dünya genelinde kültür, sanat, iş dünyası, politika ve bilim gibi hayatın birçok alanında önemli bir cazibe merkezi olarak kabul edilmektedir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Berlin canlı ve her kesimden kişiye hitap eden yaşam tarzı ile Almanca öğrenmek için en ideal şehirlerden biridir.

Frankfurt

Her şeyden önce Almanya’da Frankfurt ismi ile anılan iki kent bulunduğunu belirtelim. Bu kentler birbirlerinden ayrılması için kıyılarında bulundukları nehirlerle birlikte anılırlar. Eski batı Almanya kısmında olanın tam adı Frankfurt Am Main olup, sadece Frankfurt denilince anlaşılması gereken yer burasıdır. Frankfurt’ta devasa binalara boynunuz geriye eğilebildiğince bakıp hayran olabilir, bol miktarda İtalyan, Kore ve Çin restoranına, meraklısı iseniz, hemen her yerde müzeye rastlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı, yayın ve elektronik yayıncılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların katılımıyla 1949 yılından bu yana bu kentte gerçekleştirilmektedir. Fuarlar kenti Frankfurt’tan bahsederken, otomobil dünyasının kalbinin attığı Frankfurt Otomobil Fuarı da unutulmamalıdır.

Münih

Münih, Almanya’nın Berlin ve Hamburg’dan sonraki en büyük şehri ve Bavyera eyaletinin başkentidir. Şehir, Avrupa’nın önde gelen finans ve ticaret merkezlerinden biridir ve bunun getirdiği ekonomik güçten dolayı hayat standardı yüksektir. Nüfusu 1,4 milyon kişi olan kentte farklı etnik kökenlere sahip olan insanların oranının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Alman vatandaşı olmayan 300.000’den fazla kişinin yaşadığı şehirde Almanlardan sonra en büyük topluluk 45.000’i aşan bir nüfusla Türklerdir. Arnavutluk,
Hırvatistan, Sırbistan, Yunanistan, Avusturya ve İtalya’dan gelenler ise nüfus sayısı olarak Türkleri takip etmektedir. Şehirde otomotiv, bilişim, sigorta ve havacılık sektörleri
yoğunlaşmış olup, bu çeşitlilik Avrupa’nın her köşesinden profesyonelleri cezbetmektedir. Yayıncılık alanında da Avrupa’nın en etkin şehri olan Münih’te yazılı basının yanı sıra ulusal çapta yayın yapan birçok kanalın da merkezi yer almaktadır. Kendine özgü dinamizmi, tarihsel yapıları, müzeleri ve her yılın ekim ayında gerçekleştirilen festivaliyle binlerce kişiyi kendine çekmektedir.

Bremen

İşlek bir liman ve sanayi kentidir. Kuzey Denizi’nden 77 km içeride, Weser Irmağı kıyısındaki kent Bremen eyaletinin başkentidir. Kentin, Weser Irmağı’nın sağ kıyısındaki
bölümü iş merkezidir. Bremen, Rönesans döneminden kalma belediye binası, 800 yıllık St. Peter Katedrali ve eski Schütting – Tüccarlar Evi – ile ünlüdür. Kentin banliyölerinde,
örneğin Weser Irmağı’nın sol kıyısındaki yeni kentte, şirin ve güzel evler vardır. Üç şeritli bulvarları ve çiçek tarlalarıyla bu kesim “Avrupa’nın bahçe kenti” olarak anılır.

Hamburg

Almanya’nın ikinci büyük şehridir ve kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, ülkenin en büyük limanına sahiptir.

Dünyada her geçen gün daha çok kişinin öğrenmek istediği ve eğitimini aldığı Almancayı, Avrupa’ya yön veren politik ekonomik güce sahip olan Almanya’da öğrenebilirsiniz. Artık
dünyada ana dili olmasa dahi bir çok eğitimli kişinin bir derecede hakim olduğu İngilizcenin yanında, hem sosyal hem de profesyonel hayatta işinize yarayacak ve size yeni kapılar açacak bir dil olan Almancayı öğrenmek için tam zamanı. Daha ayrıntılı bilgi için UED üyesi eğitim danışmanlığı firmaları ile iletişime geçiniz.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

Almanya'da eğitim ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
UEDucation

UEDucation Magazine, UED'nin (Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği) ücretsiz süreli yayınıdır.