Amerika’da Work and Travel Yaparken Survivor Hayatı Yaşayabilirsiniz!

Amerika’da Work and Travel Yaparken Survivor Hayatı Yaşayabilirsiniz!

Work and Travel’a gittiğinizde Orta Amerika’da iyi paralar kazanabilirsiniz arkadaşlar doğru fakat gelirken Survivor hayatı da yaşayabilirsiniz. Burada bildiğiniz tilki eğitiyorum(video linki), geçen sene bir rakun kardeşimle kavga edip küçük bir darbe almıştım 😂 Hobi olarak yanımızda ayı spreyi taşıyoruz.

Yani kırık kolla tek işten 13 bin dolar kazandım diye reklam yaparken gayet iyiydi, fakat size sadece bardağı dolu tarafından konuşmuş olmayayım istedim.

Work and Travel’a psikolojinizi hazırlayıp gelin.

Gelelim sadede.. Türkiye’den uçağa binerken ciddi hayaller kurup hayal kırıklığı yaşamayın. Work and Travel harika bir program ve bana muhteşem tecrübeler kazandırdı. Fakat kimseye burada ofis işi veya hayalindeki firsatı ilk etapta vermiyorlar. Psikolojinizi hazırlayıp gelin. Eminim herhangi birinize gelin memleketinizde bulaşık yıkatalım deseler yıkamazsınız.

Buraya gelirken uçakta partiler, arabalar, gezmeler-tozmalar hayal edenler ilk haftalarda ben geri döneceğim diye mızmızlanmaya başlıyorlar. Yurtdışında yaşayacağınız her sorunun sizin hayatınız için büyük tecrübeler olacağını ve bunların sizi çok fazla geliştireceğini belirtmek isterim. Benim İngilizcem için dönüm noktam pasaportumu kaybedip polis raporu almam gerektiğinde polis tarafından kapalı bir odada sorguya çekilmem olmuştu. O gün zorunda kaldığımda İngilizce konuşabiliyorsam günlük hayatımda neden konuşamayacağım diye kendi öz güvenimi bulmuş olmamı düşünmüş olmamdı.

Amerika’da hastaneye düşebilirsiniz, kaybolabilirsiniz, kavga edebilirsiniz, eşyalarınız çalınabilir, zor anlar yaşayabilirsiniz. Bırakın hayat sizi kötü tecrübeler yaşatsın, korkmayın.

Çalışarak geçinmeyi ve yabancı dilinizi geliştirmeye odaklanın.

Herkes kendini ilk önce ”çalışıp masrafımı çıkartacağım, cebim para görecek. Bir süre içerisinde elimden gelenin en iyisini yapıp dilimi geliştireceğim” mantığıyla gelsin.

Bir de iş seçmeyin arkadaşlar. Ben bulaşıkçı olarak geldim buraya. Bazı günler o kadar yoğun oluyorduk ki dünyanın her yerinde yazlığı veya kışlığı olan milyonerlik patronum veya koskoca işletmenin müdürü elini sıvayıp benimle bulaşık yıkıyordu. Süslü püslü gözüken kızlar kötü kokan çöplere el uzatmaktan çekinmiyordu. İşte o zaman iş seçme gibi bir saçmalığın bizim milletimize ait kötü bir düşünce olduğunu fark ediyorsunuz. Para kazanmanın ayıbı olmaz.

Hayal kurmanız gereken zaman ise kesinlikle travel süreci. O muhteşem şehirleri gezerken zaten iyi ki gelmişim diyip tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız. Hayatınız boyunca anlatacağınız anılarınızı o süreçte yaşayacaksınız. 10-15 günlük bir film gibi bir hayat yaşayacaksınız. Lüks arabalar sürüp, şaka gibi alışverişler yapacaksınız. Kendiniz gibi orada olmayı hak eden cool insanlarla okyanuslarda yüzeceksiniz.

Umarım Work and Travel porgramına katılan ve katılacak olan arkadaşlar için faydalı olur. Sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Work and Travel ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Doğukan Helvacı

Work and Travel / Erasmus / Dil Eğitimi / @workandtravelswt @macerarehberiniz