Erasmus’un Tadını Çıkarmanız için 12 Önemli Tavsiye

Erasmus’un Tadını Çıkarmanız için 12 Önemli Tavsiye

Kendi ülkenizden insanlarla kalmayın.

Alman, Fransız ve İspanyollar bunu sıkça yaparlar. Kendi milletinizden insanlarla birlikte kalmanız sizi dışa daha kapalı bir kişi haline getirecektir. Elbette bir Türk ile kalarak daha rahat olabilirsiniz ancak gelişiminiz ve yeni şeyler keşfetmeniz için yabancı oda arkadaşı edinmek size çok yarar sağlar.

Gittiğiniz ülkedeki insanlardan dil öğrenin.

Elinizden gelenin en iyisini yapın, tam olarak öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız bile en azından deneyin, hafızanızın bir tarafında daima yer alacaktır.

En iyi oda arkadaşınızı bulmaya çalışın.

Kalacağınız süre zarfında oda arkadaşınız sizin 2. aileniz olacaktır. Bu yüzden iyi bir oda arkadaşı bulmak önemlidir. Oda arkadaşı bulmak için birçok site mevcuttur. CraiglistSmoovup ve Switcharound bunlardan sadece bazılarıdır.

Oradaki insanlar ile iyi ilişkiler kurmaya çalışın.

Gittiğiniz ülkenin kültürünü daha iyi anlamanız için en iyi yoldur. Bu ilişkiler, birçok şeyi anlamanızda yardımcı olacak ve muhtemelen daha aktif bir kişi olacaksınız.

Bol bol fotoğraf çekin.

Bunu söylememize pek gerek yok ama yinede hatırlatmak istedik. Çinli bir turist kadar olmasa da sırf ileride hatırlamanızı sağlayacağı için onlarca fotoğraf ve video çekmeye çalışın.

Erasmus öğrencileri için düzenlenen gezi ve parti organizasyonlarını takip edin.

ESN, üniversite ve öğrenci gruplarının düzenlediği gezi ve parti organizasyonlarına katılmaya özen gösterin. Bu etkinlikler sizin yeni insanlarla tanışmanızı sağlar ve yurtdışı deneyiminize çok yararı olur.

Telefonunuza kullanışlı uygulamalar yükleyin.

Bilmediğiniz yerlere gidiyorsunuz sonuçta. Harita, çevirmen ya da bilmediğiniz mekanları daha iyi tanıyabilmenizi sağlayan uygulamalar kullanarak yabancılık çekmeyin. Google Map, Google Translate, Foursquare, Trip Advisor gibi uygulamalar size yardımcı olabilir.

Oraya özgü yemekler yiyin!

Yemek kültürdür. O yüzden yiyin, çekinmeyin. Yeni lezzetler keşfederek, Türkiye’ye döndüğünüzde yakınlarınıza tanıtabilir hatta kendiniz bile hazırlayabilirsiniz.

Bir araba kiralayın ve yeni arkadaşlarınızla gezmeye başlayın.

Ülkeden ülkeye araçla geçiş yapmak çok alışkın olduğumuz bir durum değil. Bu yüzden sizin için kesinlikle değişik bir yol tecrübesi olacaktır. Fakat inanın buna değecektir. Yolculukta Road Trippers ve Google Maps gibi birkaç uygulamaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Paranızı harcamaya çekinmeyin!

Keşfetmek, yeni yerler görmek. Bunların tabi ki maliyeti olacaktır. Ancak gelecekte geri dönüp baktığınızda aklınızda kalacak olanlar yaptığınız geziler olacaktır. Bu yüzden paranızı harcamaktan korkmayın. Aynı zamanda, kendinize olumlu yönden yatırım yaptığınızı da düşünebilirsiniz. Daha sonra fazlasıyla geri alabileceğiniz bir yatırım.

Gittiğiniz ülkenin bayrağını alın ve arkadaşlarınıza imzalatın.

Odanızın bir köşesine asarak anılarınızı yaşatabilirsiniz. Bu sizin için güzel bir hatıra olacaktır. Ayrıca, fotoğraf albümü de hazırlayabilirsiniz.

Yaşadıklarınız ile ilgili hatıra videosu çekin ya da makale yazın.

Yaşadıklarınızı diğer insanlara göstermek için videolarınızı internette paylaşın. Yıllar sonra okuyarak da hatırlamanız için makale ya da günlük tarzı bir şey de yazabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018