7 Adımda Erasmus Sınavı Nasıl Kazanılır?

7 Adımda Erasmus Sınavı Nasıl Kazanılır?

Üniversite okuyan her öğrencinin Avrupa hayallerini süsleyen Erasmus programı, bizlere Avrupa’da ya öğrenim fırsatı ya da staj yapma imkanı sunar. Bu fırsatı yakalamanın tek ön koşulu Erasmus sınavını geçmektir. Kimi üniversitelerde İngilizce bölümlerde ön koşul dahi yoktur. Benim üniversitemde Erasmus yapabilmenin ön koşulu Erasmus sınavından yönetmelik gereğince belirtilen minimum puanı almaktı. Peki ben bu sınava nasıl hazırladım ve nasıl kazandım? Erasmus sınavına girecekler için birbirinden değerli 7 tüyo…

1. Önemli olan bu sınav değil, ahiretteki sınav.

1. Önemli olan bu sınav değil, ahiretteki sınav.

Sınav dedin mi abartmayı çok seviyoruz. Yok o sınav kazanılmaz, yok bu sınav çok zor diyerek işimizi zorlaştırmaktan daha iyi yaptığımız bir şey olmuyor. Halbuki Erasmus sınavı kazanılması zor bir sınav değil. Uzun zamandır İngilizce pratiği yapmayan arkadaşlarımız dahi 1 haftalık çalışma ile sınavın üstesinden gelebilir. Bu işin püf noktası başarabilecek olmana inanmaktan geçiyor. Ufak bir inanç seni Avrupa’nın en iyi ülkesine götürebilir. Kendindeki gücü keşfet!

2. Essay dedin mi yazacaksın, kaçmayacaksın yeğen...

2. Essay dedin mi yazacaksın, kaçmayacaksın yeğen...

Bir çok öğrencinin korktuğu şeylerden biri olan Essay yazma konusudur. Erasmus sınavında da karşınıza çıkıyor. Özellikle writing bölümünün vazgeçilmez noktası olan Essay için tek yapmanız gereken kalıp ezberlemektir. Makale yazdığınızı düşünerek giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine yer vermelisiniz yazınızda. Bu yazıyı yazarken giriş bölümü için internetten çok kolay essay kalıpları bulabilirsiniz. Genelde Erasmus sınavları tek bir konu işler. Örneğin; sağlık konusunu tema olarak alır. Reading, writing gibi alanlar tamamiyle sağlık konuları ile ilgili olur. Böyle noktalarda Essay yazarken Reading içerisinde bulunan kelimelerden ve kalıplardan yardım alarak essayinizi tamamlayabilirsiniz. Essay yazarken çok uzun cümleler kurmaktan kaçının ve mümkün olduğunca emin olduğunuz, anlaşılır cümleler kurun. Kelime sınırına da dikkat etmeyi unutmayın!

Küçük tavsiye : I’m a student (3 kelime sayılır.) I am a student (4 kelime sayılır) 
Böylece essayde sizden istenen minimum kelime sayısına rahatça ulaşırsınız…

3. Okuduğunu anlama, anladığını yazma... Bu işler çok zor arkadaş!

3. Okuduğunu anlama, anladığını yazma... Bu işler çok zor arkadaş!

Reading kısmında bazı öğrenciler çok zorlanıyor. Doğru cevabı metin içinde bulmak çok zor oluyor ama klasik öğrenci davranışları vardır. Sorunun içerisindeki anahtar kelimeyi metinde arayarak soruya en uygun cevabı verebilirsiniz. Kelimelerin anlamını bilmiyorsanız dahi bu konuda önyargılı olmayın. Kısa cevaplar verirken prepositions yani edatları kullanmayı unutmayın. Örneğin cevabınıza sadece “France” yazmayın. “In France” olarak yazmaya özen gösterin. Sınavdan bir hafta önce okulunuzun kütüphanesinden İngilizce Reading örnekleri barındıran bir kitap bulup, buradan biraz egzersiz yapabilirsiniz. Bu şekilde sınavın Reading kısmında çok vakit harcamazsınız. Her Reading parçasının kırılma noktası vardır. Okurken bu noktaları farkedip işaretleyebiliriniz. Diğer bir yandan vakit kazanmak için önce Reading sorularını okuyup öyle parçada hızlıca göz gezdirirseniz çok daha doğru yanıtlara ulaşmanız mümkün olur.

4. Konuşmaktan korkma yoksa Erasmusta ne yaparsın?

4. Konuşmaktan korkma yoksa Erasmusta ne yaparsın?

Erasmus sınavının Speaking kısmı geldi mi el ayak titrer… Heyecan basar bizi. Halbuki kimse bizden yerli bir İngiliz aksanı beklemez. Ya da mükemmel yanıtlar. Dolayısı ile speaking sınavına girerken ilk olarak kendinizi ifade edecek kolay kelimelere odaklanın. İşinizi kolaylaştıracak kalıplara göz atın. Speaking kısmında birebir mülakata alınıyorsunuz. Sınav öncesinde bu ortama girerken söyleyeceğiniz muhtemel cümleleri düşünebilirsiniz. Kısaca sizi tanımak isteyeceklerini varsayarak ayna karşısında ufak çalışamalar yapabilirsiniz. Özellikle sesinizi kaydederseniz bu esnada konuşmanızın yetersiz olduğu noktaları da fark edebilirsiniz.

Bu konuda Youtube üzerinde özellikle “IELTS Speaking” paylaşımlarından çok yardım almıştım. Bu paylaşımları izleyerek kendinizi speaking ortamına alıştırabilirsiniz. Speaking kısmında kurduğunuzun cümleler hep geniş zaman (Simple Present Tense) cümlesi olmayacağını da varsayarak bu bölüme hazırlanırken minimum Geçmiş Zaman (Simple Past Tense), Şimdiki Zaman (Present Continuous Tense), Gelecek Zaman (Simple Future Tense & Be Going To) ve Yakın Geçmiş Zaman (Present Perfect Tense) kalıplarına hakim olmanız.

5. Listening kısmının hipnoz etkisi var. Hiç kendini yorma...

5. Listening kısmının hipnoz etkisi var. Hiç kendini yorma...

Listening kısmı adeta hipnoz etkisine alıyor öğrenciyi. Pür dikkat kesilip, sadece heyecanın ritim tuttuğu bir sınıf ortamından teyipten gelen ses kaydında kelimeleri seçmeye çalışıyoruz. Burada bir karar vermek lazım aslında ya heyecan yapmalısın böylece kelimeleri direk kaçıracaksın ya da en az puanın olduğu bir bölüm olduğunu düşünüp cevapları çok rahat yakalayacaksın. Listening kısmında özellikle ses kaydını dinlemeden önce sorulara göz geçirmelisin. Ses kaydı dinlerken sorulardaki kelimeleri yakalamaya ya da bu kelimelerin zıttını veya eş anlamlısını duyabileceğini düşünerek ufak notları sınav kağıdına almalısın. En kötü iç sesini dinleyerek True&False sorularına yanıt vermelisin. Sonuçta 3 yanlış 1 doğru götürmüyor! 🙂 Ek olarak sınava son bir hafta boyunca gece yatarken kulaklıkla İngilizce Podcasts dinlemeyi unutma. Bu işini çok kolaylaştıracaktır…

6. Bir grammer bir grammere gel beraber bir grammer hatası yapalım demiş...

6. Bir grammer bir grammere gel beraber bir grammer hatası yapalım demiş...

Benim için Erasmus sınavlarının en korkutucu yanı… Grammer kısmında birçok test sorusu oluyor hem okumak hem de cevaplamak derken sınavın epeyce bir kısmından vakit götürüyor. En çok hatanın yapıldığı, en düşük puanların alındığı kısım Erasmus sınavında Grammer kısmıdır. Bu kısımda başarılı olmak için özellikle yapabileceğiniz Grammer kitaplarını karıştırmak. Gözünüze kestirdiğiniz konularda küçük notlar alarak bu konulara göz aşinalığı yaratmak…. Ben bu şekilde anlamını bilmediğim kelimelerde ve kalıplarda grammer hatalarını bulabildim. Çünkü grammer hatası olan bir şık var ise ya okunuşu ya da cümle yapısı sizi rahatsız ediyor. Kendinizi cümle yapısına odaklandırın mümkün olduğunca… İngilizce unutulmuş tense’lerine, infinitive & gerund yapılarına bakmayı unutmayın!

Dipnot: Verb listlere göz atmayı unutma dostum!

7. Not ortalaması dedin mi Erasmus kesinleşir...

7. Not ortalaması dedin mi Erasmus kesinleşir...

Erasmus sınavı sonucunda aldığınız puanın bir kısmı ortalamanızdan gelmektedir. Yüksek bir ortalamanız varsa Erasmus sınavında çok yüksek notları zorlamanız şart değildir. Şayet düşük not ortalaman var ise ilk dönem Erasmus sınavına gir, neler sorulduğunu nasıl bir şey ile karşı karşıya olduğuna bir bak. İkinci dönem tekrar sınava girerken hem hazırlıklı olmuş olursun hem de geçirdiğin bir dönemde not ortalamanı yükseltmiş olursun.

Muhakkak üniversitenizin Erasmus Koordinatörlüğü ile görüşün. Sınava kaçıncı döneme kadar girme hakkınız var öğrenin. Bazen yeterli şartlar sağlanmadığında eğitime gidemiyorsunuz. Çünkü eğitimde almanız gereken minimum ders sayısı ve kredi var. Böyle durumlarda pes etmeyin çünkü Erasmus stajı diye bir şey var. Minimum 2 ay maksimum 12 ay Avrupa’da bulduğun bir işe Erasmus programı seni gönderiyor. Hibe de veriyor. Erasmus için tavsiye edilen 2. sınıfta gitmeniz ama ben 4. sınıfta giden de gördüm. O yüzden hiç bir şey için geç değil! Kendine şans ver…

Erasmus ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.