Barselona’da 2 Hafta İspanyolca Kursu Nasıl Bir Fikir?

Barselona’da 2 Hafta İspanyolca Kursu Nasıl Bir Fikir?

Edumag.net içerik yarışmasından kazandığım 2 haftalık Barselona dil okulu ve İspanyolca kursu ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Kingsbrook Idiomas adlı okulun konaklama ve hızlandırılmış kurs sağladığı rüya gibi geçen 2 haftalık Barselona maceramda neler yaşadığımı, okulun yararlarını, eksilerini ve artılarını merak edenler okumaya devam!

1. İspanyolca kursu bana neler öğretti? 2 hafta kurs yeterli miydi?

1. İspanyolca kursu bana neler öğretti? 2 hafta kurs yeterli miydi?

Öncelikle sıfırdan başlayanlar için 2 hafta güzel bir başlangıç. Dili gerçekten öğrenmek isteyip istemediğinizi, dili tanımanızı, ne kadar zorlanacağınızı öğrenebilmeniz için önce 2 haftalık hızlandırılmış kursları tavsiye ediyorum. Daha öncesinde online kurslardan, İspanyol arkadaşlarımdan, mobil uygulamalardan öğrendiğim ve oldukça ilgi duyduğum bir dildi. Ancak gidip ana vatanında öğrenmenin bu kadar farklı olacağını düşünmemiştim. 2 haftada temel dil becerilerini ve “hayatta kalacak kadar” konuşma kalıplarını öğrendim. Fiil çekimlerini veya daha ilerisini öğrenmeniz mümkün değil.

Okul haftanın 5 günü hafta içi günlerinde ve 10.00-13.00 arasında normal dersler , 13.30-14.30 konuşma dersleri olmak üzere oldukça yoğun bir programa sahipti. Normalde konuşma sınıfları kursa dahil değil, ekstra olarak kayıt olmayı gerektiriyor. Seviyelere göre sınıflara ayrılıyorsunuz ve seviyeye göre de konuşma sınıfları ve konuları oluşturuluyor. Aktif olarak öğrendiklerinizi pekiştirme fırsatı sağlıyor okul size.

2 hafta herhangi bir dile başlangıç için hızlandırılmış ve yoğun kurslar açısından oldukça yararlı. Kingsbrook Idiomas okulunda da size 2 haftayı İspanyolcaya doymuş bir şekilde geçirmeniz vaad ediliyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

2. Seviye atlamak ve sertifika hakkında.

2. Seviye atlamak ve sertifika hakkında.

Öncelikle kayıt olduktan sonra online bir seviye belirleme sınavı linki gönderiliyor size. Oldukça etkili bir sınav olduğunu söylemeliyim. Bu sınavı varınca okulda yazılı olarak da yapabilirsiniz. Ayrıca Kingsbrook okulunda seviyeler A1-A2-B1… şeklinde ilerlemiyor. Daha kapsamlı ve daha detaylandırılmış şekilde ilerliyor. Örneğin ben gittiğimde A1.2 olarak başladım. Yani seviye belirleme sınavından aldığım sonuca göre en başlangıç değil de bir sonraki basamak da başladım.

Okul oldukça kapsamlı ve büyük olduğu için her seviyeye ayrı bir program uygulanıyor. Bu açıdan oldukça başarılılar. A1 seviyesine dahil tüm sınıflara aynı kitap uygulanmıyor mesela. A1.1 için ayrı A1.2 için ayrı ve A1.4’e kadar uzanıyor. Aynı zamanda özel ders taleplerinizle seviyeleri çabuk atlayabiliyorsunuz. Ya da kendi yeterliliğinize siz karar verebiliyorsunuz.

Ancak ayak uyduramadığınız zaman sizi aşağı seviyeye çekebiliyorlar. Hangi seviyede bitirdiğinize göre size DELE sınavı uygulanıyor. Bu sınav yoğunlaştırılmış kurslara yapılmıyor. Eğer 6-7 aylık gittiyseniz ve 1 tam seviye geçtikten sonra bu sınava girebiliyorsunuz. Bu sınav sonrası da asıl sertifikayı alıyorsunuz.

Ben 2 haftalık hızlandırılmış kursu A1.2 olarak bitirdim ve bana DELE sınavında girmeden sertifika verdiler. Eğer A2’ye geçseydim DELE sınavına tabii tutulacaktım.

3. İspanyolca kursu için neden Barselona'yı seçmelisin?

3. İspanyolca kursu için neden Barselona'yı seçmelisin?

Çünkü Barselona’yı anlatmakla bitiremeyiz. Ancak en kısa şekilde her yerden duyduğun şekilde Barselona, Avrupa’nın en eğlenceli ve en yaşanabilir şehirlerinden biri. Ayrıca İngilizce bilen az bu da size daha çok İspanyolca olarak geri dönüyor!

Barselona’ya en sıcak zamanlarda yani tam Ağustos ortasında gitmiş olmama rağmen havanın harika olduğunu söylemeliyim. Türkiye’nin en sıcak bölgesinden gidip de Barselona’ya sıcak diyenlere anlam veremeden geri geldim.

Harika plajlara, sıcakkanlı insanlara, bolca turistik yerlere, leziz yemeklere, enfes içeceklere ve dahası birçok güzelliğe sahip. Ayrıca Barselona’nın dil okulları oldukça gelişmiş ve rekabet halindeler. Bu da her okulda sayısız olanağın olduğunu gösteriyor. Kingsbrook dil okulu ise her gün bir aktivite planlıyordu. Tarihi yerlere geziler, festivallere katılım, lezzet turları ve birçok şey.

Ayrıca size Barselona’da gezmek için bir sürü mekan önerisi hatta uzun kalanlar için geçici ve kısa süreli iş imkanı bile sağlıyor okul!

4. Peki ya okulun sağladığı diğer imkanlar?

4. Peki ya okulun sağladığı diğer imkanlar?

Okulun fiyatlarına ve periyotlarına siteden ulaşabilirsiniz. Sitenin linki ise şurada.

Okula acentalar aracılığıyla kayıt olabilirsiniz. Kayıt olurken kalacak yer istiyorum ya da istemiyorum seçeneğini seçebilirsiniz. Evleri ayarlarken size birçok seçenek sunuyorlar. Aile yanı konaklama, ev, oda…

Genellikle 3 odalı bir evde oda kiralama seçeneği daha çok tercih ediliyor. Diğer odalarda kalanlar da okulun diğer öğrencileri. Sağladığı konaklama seçenekleri okula ulaşımı oldukça kolay olan yerler.

Ayrıca okulda 10’dan fazla dil kursu var. Başta İspanyolca olmak üzere Fransızca, İtalyanca, Portekizce, Japonca, Yunanca… Böyle olması da okulu oldukça uluslararası yapıyor. Gelen öğrenciler birçok farklı uyruktan olabiliyor. Hatta ileri derecede İspanyolca kursu için İspanyol vatandaşlar bile geliyor. Bu da kültürleşme için çok iyi bir fırsat.

Okul size her konuda yardım sağlıyor. Vize sıkıntısı yaşayan herkese vize randevusu, oturma izni, konaklama değiştirme ya da iş bulma birçok yardım alabilirsiniz. Okul çalışanları sadece İspanyol değil, aynı zamanda Fransız veya İtalyan da olabiliyor. Bu da size diğer uyruklardan insanların okulda her şekilde var olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Kingsbrook Idiomas ismiyle bulabileceğiniz içinde 100’den fazla playlist bulunan Spotify profilleri var! Efsane şarkılar bulabilirsiniz.

5. Arkadaş bulma, kaynaşma hakkında da birkaç şey...

5. Arkadaş bulma, kaynaşma hakkında da birkaç şey...

İspanya’nın genelinde Asya ülkelerinden gelen çok fazla İspanyolca öğrenen kişi var. Bu da kendi aralarında çok fazla kaynaşmalarına neden oluyor. Ancak diğer ülkelerden gelen öğrenci sayısı da oldukça fazla. Özellikle Fransa ve İtalya’dan ülke genelinde çok fazla gelen olduğu söyleniyor. Okullar bu konuda tanışma partileri yapıyor. Ayrıca konaklamayı ayarlarken de evlere aynı kültürden değil de farklı ülkelerden gelenleri yerleştiriyorlar. Bu da tanışma ve kaynaşma adına oldukça iyi bir ayarlama.

Türk öğrenci sayısına gelecek olursak eğer benim gittiğim dil okuluna son birkaç senedir hiç Türk öğrenci gitmemiş. Sebebinin ekonomik olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca birkaç dil okuluna kıyasla Kingsbrook‘un sosyal medyada çok aktif olmadığını bunun sonucu olarak da reklamının yapılmadığı olduğunu tahmin ediyorum. Ancak gelen Türk öğrencileri de oldukça iyi karşılıyorlar. Çünkü ülkeler arası etkileşime oldukça önem veriyorlar.

Açıkçası gittiğim okul eğlenceli partiler veya tanışma etkinlikleri kısmında yetersiz. Eğer siz iyi bir iletişim yeteneğine sahipseniz herkesle kaynaşabilirsiniz.

6. İspanyolca öğrenmek için en iyi yol İspanya'ya giderek öğrenmek!

6. İspanyolca öğrenmek için en iyi yol İspanya'ya giderek öğrenmek!

Evet, gidemeyenler için birçok uygulama, website, kitap veya dizi/film mevcut. Ancak her dili aynı metodu kullanarak öğreten uygulamalar yetersiz kalıyor maalesef. İspanyolca’yı yaklaşık 1 senedir online öğrenmeye çalışıyorum ancak gittiğimde çok farklı bir öğrenme şekliyle karşılaştım açıkçası. Yani bir dili öğrenmek için kesinlikle dile maruz kalmak gerekiyor.

İspanyolca’yı en iyi öğrenebileceğiniz şekil bence İspanya dil okulları. Bunun için birçok seçeneğiniz mevcut. Tecrübeme dayanarak size Kingsbrook Dil Okulu’nu kesinlikle öneririm. Her şekilde sizinle ilgileniyorlar.

Daha detaylı bilgi için okulun websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sorularınız için kişisel hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

İspanyolca kursu ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü