Dil Okulları Sayesinde Dili Ülkesinde Öğrenin!

Dil Okulları Sayesinde Dili Ülkesinde Öğrenin!

Ülkemizdeki gençlerin aşılması en zor problemlerinden biri kesinlikle İngilizcedir. Çeşitli uygulamalar, ülkemizde sayıları binleri geçen dil kursları, yabancı dil kitapları ve dahası İngilizce gelişimimize ya hiçbir katkı sağlamamakta ya da beklenen etkiyi göstermemektedir.

Peki bu durumda ne yapılmalıdır konusuna gelindiğinde elbette dili kendi ülkesinde öğrenmek gerekir. Bunun için de o ülkelerdeki dil eğitimi veren kurumlara başvuru yapmak gerekmektedir.

1. Öncelikle hangi dili seçeceğim?

1. Öncelikle hangi dili seçeceğim?

Bu aşamada kişi öncelikle hangi dili öğrenmek istediğine ya da önceden yaptığı araştırmalarla hangi dile daha yatkın olduğunu bulması gerekmektedir.

Dünya genelinde İngilizceyi konuşan sayısı yaklaşık 510 milyon olduğu düşünülürse yeni bir dile başlayacak insanların genelde İngilizce üzerine odaklanmasını da normal olarak karşılayabiliriz.

2. İngilizceyi hangi ülkelerde öğrenebilirim?

2. İngilizceyi hangi ülkelerde öğrenebilirim?

Dünya üzerinde 50’den fazla ülkenin anadili İngilizce olmasına karşın, eğitim kalitesi, bulunduğu konum, masraflar bakımından; Malta, İngiltere, Kanada, İrlanda, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri ön plana çıkmaktadır.

Bu ülkelerde çeşitli sürelerde hizmet veren dil okullarına başvurunuzu yapıp kurs süreniz boyunca dil seviyenizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Ayrıca bu ülkelerin anadili İngilizce olduğu için derslerden çıktıktan sonra da İngilizceyi mecburen konuşmak durumunda kalacağınız için dil gelişiminiz Türkiye’de aldığınız bir kursa nazaran daha yüksek seviyede olacaktır.

3. Dil okulu başvurumu nasıl yapabilirim?

3. Dil okulu başvurumu nasıl yapabilirim?

Bu aşamaya geldikten sonra karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. Kişi dilerse kendisi de dil okulu ile iletişime geçip süreçlerini kendisi sürdürebilir ya da bu konuyla ilgili danışmanlık firmalarıyla anlaşıp alanında uzman kişilerden hizmet alabilir. Ancak aradaki farkı iyi anlamak gerekir. Kendi başvuru yapan öğrenci okula daha çok maliyetle kayıt olur. Üstelik vize başvuru işlemlerini de kendisi yapmaktadır.

Ülkemizde yanlış bilinen konulardan biri de danışmanlık firmalarının bu hizmeti ücretli verdiği yönündedir. Danışmanlık firmalarının seçtiğiniz okul ile ilgili verdiği hizmet tamamen ücretsizdir. Hatta seçtiğiniz okulun internet sitesinde belirtilen fiyatlardan daha ekonomik fiyatlar sunarlar. Bunun nedeni okullara kayıt sürecini kolaylaştırmalarından ve vize işlemlerine de destek olduklarından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla okullar Türkiye pazarı için indirim uyguladığında bunu sadece danışmanlık firması ile kayıt olduğunuzda elde edebilirsiniz.

4. Dil kursunun süresi ne kadar olmalıdır?

4. Dil kursunun süresi ne kadar olmalıdır?

Bu durum esasen kişinin hem maddi durumu hem de İngilizce seviyesiyle paralel olarak gitmektedir. Kişinin başlangıç seviyede bir dil bilgisi varsa tavsiyem uzun süreli (24 veya 32 hafta) ya da yoğunlaştırılmış programlara (12 ila 20 hafta arası) başvurması yönündedir. Belirli bir dil seviyesine gelmiş kişiler de haftalık 20-30 saatlik programlara başvuru yapıp elde etmiş oldukları seviyeleri ilerletme imkanına sahip olurlar.

Bu programların da maliyetleri ülkeden ülkeye ya da okuldan okula değişiklik göstermektedir. Dil okullarına başvurmadan önce bütçe olarak durumun belirlenmesi ve eldeki para ile en etkili dil okuluna başvurulması da önem arz etmektedir.

5. Butik okullar mı seçilmeli yoksa zincir dil okulları mı?

5. Butik okullar mı seçilmeli yoksa zincir dil okulları mı?

Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişmektedir. Butik okullarda eğitim materyalleri farklı kaynaklardan alınma olabilir. Ancak zincir dil okulları genellikle kendi eğitim materyallerini sunmakla kalmayıp ve internet ortamında dil eğitimi imkanları sunarak öğrencilere daha geniş fırsatlar sağlar. Ayrıca, bu okulların şehrin daha merkezi yerlerinde bulunması da başvuru yapacaklar için ek bir tercih sebebi olmaktadır.

Sonuç olarak, dil okulunu seçerken okulun kaç yılında kurulduğuna, ne tür akreditasyonlara sahip olduğuna, sınıftaki öğrenci sayısı ve Türk öğrenci oranına dikkat etmenizde fayda var. Tüm bu soruların cevaplarını aldığınızda kendinize uygun bir dil okulunu seçmiş olabilirsiniz.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

YAZAR HAKKINDA
Ferhat Özgür Ok

IAU-MBA
Galveston, Texas