Dünyanın En Enteresan 7 Yapısı

Dünyanın En Enteresan 7 Yapısı

Medeniyetin doğuşundan bu yana dünyanın yüz binlerce yıllık tarihinde çeşitli medeniyetler, yaşadıkları coğrafyada gizemini halen sürdüren yapılar inşa etmişlerdir. Bu devasa yapılar dünyanın çeşitli yerlerinden günümüze kadar ulaşıp her yıl sayısız turistin uğrak noktası olmuşlardır. UNESCO Dünya Mirası listesinde olan bu yapılara yakından bakalım.

1. Sfenks Heykeli - Gize, Mısır

1. Sfenks Heykeli - Gize, Mısır

Sfenks; Eski mitolojilerde sözü geçen hayali bir yaratıktır. Yunan mitolojisinde, kadın başlı, aslan gövdeli, yılan kuyruklu, kuş gibi kanatlı bir yaratık olarak anlatılır. Efsaneye göre, çok kötü yürekli olan Sfenks, Tebes (Tep) şehri yakınında bir kayalığın üzerinde yaşar, bu şehre giden yolu gözler, bütün yolcuları birer birer durdurarak onlara şu bilmeceyi sorardı: Sabahleyin dört ayağı üzerinde; öğleyin iki ayağı üzerinde; akşamleyin üç ayağı üzerinde yürüyen hayvan hangisidir?

Bu bilmeceyi bilmeyenleri Sfenks derhal yakalayıp yerdi. Cevabı bilenleri yoruma alalım.

2. Paskalya Adası Heykelleri - Şili

2. Paskalya Adası Heykelleri - Şili

Sayısı 974 olarak belirlenen bu heykeller denizciler tarafından keşfedildi ve tarihçiler tarafından araştırmaya başlandı. Heykellerin boyutları ve ağırlığı gerçekten muazzam, 220 metre uzunluk ve 150 tona kadar ağırlıklarıyla gerçekten ilgi çekici!

Heykellerin üzerinde yapılan araştırmalar bu heykellerin sırrını çözmeye yetmedi, üzerlerinde ne bir sembol ya da ne bir yazılı eser bulunuyor ancak tek nokta heykellerin surat ifadeleri hepsinin yüzünde gururlu bir gülümseme mevcut.

3. Angkor Wat - Kamboçya

3. Angkor Wat - Kamboçya

Dünyanın en büyük tapınak şehri olarak gösterilen Angkor Wat, 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini aldı.

Dört asır boyunca terk edilmiş ve orman tarafından sarılıp sarmalanmış olarak kalan bu kadim tapınaklar 1858’de Fransız doğa bilimci Henri Mouhot tarafından yeniden keşfedilir. Her ne kadar tapınaklar Khmer yerlileri ve yine zaman zaman bu bölgeye uğrayan batılılar tarafından bilinse de, tüm dünya Angkor’un varlığını Mouhot’un kitabını yayınlamasıyla duyar. “Görülmeden ölünmez” diyerek kitabında Angkor’dan bahseden bilim adamı keşfinden bir sene sonra vefat eder.

4. Terracotta (Toprak Askerler) - Çin

4. Terracotta (Toprak Askerler) - Çin

Çin’de Qin Hanedanlığı döneminden önce eski bir geleneğe göre hükümdar öldüğünde hizmetkarları, savaş malzemeleri, askerleri, özel eşyaları ve hatta eşleri ile birlikte gömülürmüş. Ancak Çin hükümdarı Qin Şhi Huang öldüğünde kendisi için askerlerinin ve hizmetkarlarının öldürülmesini istememiş ve kendisine diğer dünyada eşlik etmek üzere pişmiş toprak ve bronzdan askerler, savaş arabaları, hizmetkarlar ve diğer ihtiyaçlarının hazırlanmasını emretmiştir. Bu ordunun Çin’de ilklerin hükümdarı olarak bilinen Qin Şhi Huang’ın mezarını koruduğuna inanılır.

5. Stonehenge - Salisbury, İngiltere

5. Stonehenge -  Salisbury, İngiltere

Eski İngilizcede “asılı taşlar” anlamına gelen Stonehenge her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor. Efsaneye göre, taş kompleksi büyücü Merlin tarafından yaptırılmıştır. Aslında, Stonehenge, Kral Arthur’un arkadaşının varsayımsal zamanından çok önce göründü. Bir o kadar eski olmasına rağmen yapım amacı bilinmiyor. Asıl soru insanlar bu devasa boyuttaki ağır kayaları, yüzlerce kilometre uzakta bulunan taş ocağından nasıl naklettiler?

6. Tikal - Guatemala

6. Tikal - Guatemala

1979’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Guatemala’nın Peten bölgesindeki Tikal Ulusal Parkı, gezginlerin bu ülkeye geliş amaçlarında ilk sıralarda yer alıyor. Tarihinin MÖ 300’lü yıllara dayandığı ve dünyanın en büyük ‘Maya Şehri’ olarak kabul gören Tikal’in şu an gözüken kısmının sadece şehrin yüzde 20’si olduğu söyleniyor. Zamanında 10 bin civarı insana ev sahipliği yapmış olan bu gizemli şehri diğer Maya şehirlerinden ayıran en önemli özelliği ise 565 km. alana yayılmış olan bir yağmur ormanı içerisinde konumlanmış olması.

7. El-Hazne - Petra, Ürdün

7. El-Hazne - Petra, Ürdün

Petra, hiç kuşkusuz Ürdün’ün en değerli hazinesi. Dünyanın yeni 7 harikasından sayılan bu eşsiz şehir, dünyanın en gizemli kentlerinden olup, Nebati Krallığının başkentiydi. Gazze’den Şam’a, Kızıldeniz’den Basra Körfezi’ne kadar önemli bir ticaret kavşak noktasında olan kervan şehriydi. Bu gizemli şehirde şüphesiz en dikkat çeken yapı, kayaların en yukarıdan aşağıya doğru senelerce oyulmasıyla yapılmış olan El-Hazne!

Dünyanın diğer en enteresan yapıları ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Kamer Durmuş