En Popüler 4 İngilizce Sınavı | Hangi Sınava Girmeliyim?

En Popüler 4 İngilizce Sınavı | Hangi Sınava Girmeliyim?

Sınavlar, sınavlar, sınavlar… Biz öğrencilerin korkulu rüyası.. Hayatımızın bir parçası oldular artık. Kimimiz hala şikayet ederken kimimiz de bununla yaşamayı kabullenmeye başladık. Tabii bir de konu İngilizce olunca işin rengi tamamen değişiyor. Proficiency’ler, Erasmus sınavları, uluslararası İngilizce sınavları derken isimleri bile birbirine karıştı artık. Fakat günümüz dünyasında İngilizce’nin yeri ve önemi tartışılmaz hale geldi ve eğer hedeflerimiz var ise kendimize en uygun sınavı bulup ona göre çalışmamız gerekiyor.

Peki bu onca İngilizce sınav arasından hangi sınava girmeliyim? Hangi İngilizce sınavı ne amaçla yapılıyor? Gelin birlikte en popüler olanlarına bakalım.

1. YÖKDİL

1. YÖKDİL

YÖKDİL, yani Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı, ülkemizde 2017 yılından beri yapılmakta. Adayların kendi alanlarındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil becerilerini belirlemeye yönelik düzenlenen YÖKDİL “alana özgü tek yabancı dil sınavı” olma özelliği taşıyor. Öğrenciler arasında nispeten kolay sınav olarak da biliniyor. Bunun nedeni YDS sınavına göre biraz daha kolay, herkesin anlayabileceği düzeyde olmasıdır. Ta ki 2019 Kasım ayında yapılan son YÖKDİL’e kadar.. Bu tarihe kadar YÖK tarafından yapılan sınav, şimdi “ÖSYM” tarafından, yine YÖK’ün koordinasyonunda yapılıyor ve kalitesi biraz arttı diyebililiriz. Ama üzülmeyin sınav 80 tane test sorusundan oluşuyor ve 3 saat suresi var. Ayrıca yanlış doğruyu götürmediğinden, boş bırakmayın sallayın efendim. Ayrıca puanımızın 5 sene geçerli olduğunu unutmayalım. Özellikle Erasmus dil puanını yükseltmek isteyenler icin önerdiğim bir sınavdır.

YÖKDİL puanı nerelerde kullanılır?

  • Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, tercüman)
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak için yapılan başvurularda
  • Doçentlik sınav başvurusunda
  • Yabancı dille eğitim verilen üniversitelerde aranan dil kriterlerinde.

2. YDS

2. YDS

YDS, yani Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, yine ülkemizde ÖSYM tarafından yapılan en popüler yabancı dil sınavlarından bir tanesi. Tıpkı YÖKDİL’de olduğu gibi, YDS’de adaylara 80 soru sorulmakta, 180 dakika süre verilmektedir ve puanınızın 5 yıl geçerliliği olur.

ÜDS, KPDS gibi daha önce yapılan dil sınavları 2013 yılından itibaren kaldırıldı. Artık tüm dil sınavları YDS çatısı altında toplandı. Ağırlık sosyal bilimlerde olmak üzere, YDS üç temel bilimden de (fen, sağlık, sosyal) sorular içermektedir.

Kimler YDS’ye girmeli?

  • Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.
  • Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.
  • Yurt dışında öğrenim görüp de diploma denklik işlemleri için YDS sonuçlarından yararlanmak isteyen adaylar.
  • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ve Eczacılıkta Uzmanlık Sınavına (EUS) girecek olan adaylar.
  • Yabancı dil tazminatı ve kariyer uzmanlığı – A grubu kadro başvurusunda bulunmak isteyen adaylar.

3. TOEFL

3. TOEFL

Uluslararası İngilizce sınavlarına geçtiğimizde ise durum maddi ve manevi olarak biraz değişiyor. TOEFL dünya çapında yapılan sınavların en popülerlerinden. Yurtdışında üniversite okumak istiyorsanız, özellikle Amerika’daki üniversiteler İngilizce dil yeterliliği için TOEFL puanını şart koşuyorlar. Genel olarak TOEFL puanları, Avrupa ve Asya’nın büyük bir kısmında, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil 10.000’in üzerindeki üniversite ve farklı kurumlar tarafından kabul ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Almanya’daki üniversiteler ile Kanada’daki lisansüstü programları tarafından yoğun olarak tercih ediliyor.

Türkiye’de genelde her ay yapılıyor, hatta yoğun dönemlerde ayda 2 defa uygulanıyor. TOEFL Sınavı; okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleriyle toplam 4 bölümden oluşuyor. Her bölüm 30 puan değerinde yani maksimum 120 puan alabiliyorsunuz. Aldığınız puanı 2 sene boyunca kullanabiliyorsunuz. TOEFL’a girmek için ödemeniz gereken ücret ise 185 dolar.

4. IELTS

4. IELTS

IELTS ise tipki TOEFL gibi uluslararası İngilizce sınavı deyince akla gelen ilk sınavlardan birisidir. Yine TOEFL gibi Reading, Writing, Listening ve Speaking olmak üzere 4 aşamadan oluşur. Puanlama 9 puan üzerinden değerlendirilir. Dinleme ve okuma bölümlerindeki her bir soru 1 puandır, daha sonra IELTS puanlama ölçeğine çevrilir.

IELTS yine dünyada birçok ülkedeki akademik kurumların neredeyse tamamı tarafından kabul edilir ve özellikle göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır. Dolayısıyla İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda için en popüler sınav diyebiliriz. Sınav puanınız 2 yıl geçerlidir.

5. Bonus : TOEFL vs IELTS

5. Bonus : TOEFL vs IELTS

TOEFL ve IELTS’in İngilizce seviyenizi belirlemek için girilen ve uluslararası geçerliliği olan en önemli 2 sınav olduğundan bahsetmiştik. Peki bu iki sınavı birbirinden ayıran farklar neler?

Öncelikle TOEFL Amerika temelli bir sınav iken IELTS İngiltere temellidir. Bu yüzden uzmanlar daha çok Amerika veya Kanada’da eğitimine devam etmek isteyenler için TOEFL, İngiltere ve Avrupa için ise IELTS sınavının bir adım daha avantajlı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca İngilizce’deki aksan farklılıklarını hesaba katmalısınız. TOEFL genelde IBT yani bilgisayar ortamında yapılır ve çoktan seçmelidir. IELTS klasik sınav modunda yani kağıt kalem ile sınava girilir, içinde her bölümden soru vardır. Son olarak çalışacak kaynak bulma açısından TOEFL sınavının bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Hepinize başarılar! Keep calm and learn English.

İngilizce sınavları ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burak Donat

Work and Travel - Cape Cod