Hem İngilizce Öğrenip Hem de Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 4 Ülke

Hem İngilizce Öğrenip Hem de Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 4 Ülke

Yurtdışında hem dil eğitimi alıp hem de çalışabileceğiniz ülkeleri hazırladım. Bu ülkelerin hepsinde kullanılan dil İngilizce’dir ve eğitim kaliteleri çok yüksektir. İşte dil eğitimine gittiğinizde yasal çalışma izninizin olduğu ülkeler;

1. Avustralya

1. Avustralya

16 hafta ve üzeri bir eğitim aldığınız takdirde yasal çalışma izniniz olacaktır. İş bulma konusu kolay olmakla beraber, saatlik ücretlerin 16-22 AUD olması da büyük avantajdır. Yeni mezun olan veya olacak olan öğrenciler ve çalışan kesim için en ideal seçimdir. 4 aylık bir eğitim süreci için vize, uçak bileti, konaklama ve eğitim masrafı için 35.000-40.000 TL bir bütçe ayırmalısınız. Bu rakamı 2-2.5 ay içinde çalışarak ikame edebilirsiniz. Work and Travel programına alternatiftir ve avantajı dil seviyeniz daha fazla gelişecektir. Dezavantajı ilk etapta Work and Travel’dan daha maliyetlidir. Listedeki ülkeler arasında benim önerim Avustralya’dır.

2. Malta

2. Malta

Maliyetlerinizi çıkarma gayeniz olmasıydı ve kısa dönem için gidiyor olsaydınız kesinlikle ilk etapta Malta önerirdim. Fakat Malta hem çalışıp hem de dil eğitimi almak için pek de ideal imkanlar ortaya koymuyor. 3 ay ve üzeri gelenlere ilk 3 ay çalışmamak şartıyla yasal çalışma imkanı sunan ülkedir. İş bulmak da bir hayli zordur. Yasal çalışma izninizin kağıt üzerinde olduğu ülkedir. Özellikle kış dönemlerindeki kampanyalarıyla, yaz döneminde de hem tatil hem de eğitim imkanı sunmasıyla çalışmak istemeyenler için de gayet uygun bir seçenektir.

3. Dubai

3. Dubai

3 ay ve üzeri eğitimlerde yasal çalışma izni veren Dubai’de vize süreci oldukça kolay. Ekonomik boyut olarak çok daha uyguna eğitim alabileceğiniz Dubai’de 3 aylık bir eğitim bülteni (vize, uçak bileti, konaklama dahil) ortalama olarak 17.000-22.000 TL arasında tutacaktır. Özellikle kış aylarında giden öğrencilerin kolaylıkla iş bulabildikleri bilinmektedir. Yaz döneminde iş bulmak ülkedeki turizm sezonunun daha düşük olmasından dolayı daha zordur. Kısa dönemli gideceklere şiddetle öneririm. Dubai, çalışma izni ve dil eğitimi bakımından önerilen ülkeler arasında başta gelmektedir.

4. İrlanda

4. İrlanda

25 hafta ve üzeri gidenlere yasal çalışma imkanı vermektedir. Haftada 20 saat yasal çalışma bulunan ülkede girişken olan öğrencilerin kolaylıkla iş bulduğu bilinmektedir. Dil seviyenizin ileri düzey olması iş bulmanızda en büyük etkendir.

ABD, Kanada, İngiltere gibi diğer ülkeler hakkında bilgi almak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan yazabilirsiniz.

Dil eğitimi ve çalışma izni ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Doğukan Helvacı

Work and Travel / Erasmus / Dil Eğitimi / @workandtravelswt @macerarehberiniz