İlklerin Şehri Chicago Hakkında 10 İlginç Bilgi

İlklerin Şehri Chicago Hakkında 10 İlginç Bilgi

Gökdelenler şehri olarak bildiğimiz Chicago hakkında belki de birçoğumuzun ilk kez duyacağı bu ilginç bilgilere gelin birlikte göz atalım.

1. Dünyanın ilk gökdeleni Chicago'da inşa edilmiştir.

1. Dünyanın ilk gökdeleni Chicago'da inşa edilmiştir.

8 Ekim 1871 yılında, Patrick ve Catherine O’Leary’ye ait bir ahırda çıkan Büyük Chicago Yangını şehrin ticaret merkezini tamamen yok etti. Yangından kısa bir süre sonra Chicago şehrinin yeniden yapılanma çalışmaları başladı. Bir grup mimar ve mühendis bir araya gelerek şehri yeniden planladılar. William Le Baron Jenney’in 1884 yılında tasarladığı Home Insurance Building, dünyanın ilk gökdeleni olarak kabul edildi. Bu yapı, taşıyıcı eleman olarak çelik iskeletin kullanıldığı ilk yapıdır. 10 katlı bu gökdelen 55 metre yüksekliğindedir. Ayrıca Willis Kulesi, ABD’nin ikinci ve dünyanın sekizinci en yüksek gökdelenidir. 3 Mayıs 1973 yılında yapımı tamamlanan gökdelenin yüksekliği 442 metredir ve 110 katlıdır.

2. Amerika’nın ilk kan bankası Chicago'dadır.

2. Amerika’nın ilk kan bankası Chicago'dadır.

Bugün bilinen anlamıyla ilk kan bankası, 1931 yılında Moskova Acil Yardım Hastanesi’nde, Profesör Sergey Yudin tarafından kurulsa da “Kan Bankası” deyimi, 1937 yılında Chicago’daki Cook County Hastanesi Kan Merkezi’ni kuran Bernard Fantus tarafından kullanılmıştır. İhtiyacı olan hastalara kan verme sorunu açılan merkezle çözüme kavuşmuştur. Bernard Fantus’un kullandığı bu deyim tüm dünyaya yayılmıştır.

3. Walt Disney’in doğduğu yerdir.

3. Walt Disney’in doğduğu yerdir.

Çocukluğumuzu süsleyen o güzel çizgi filmlerin yaratıcısı Walter Elias Disney, Chicago’da doğmuştur. Hermosa’da küçük bir evde Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu olarak doğan Walt Disney, 3 erkek ve 1 kız kardeşiyle birlikte 7 yaşına kadar burada yaşamıştır. Çok fazla el değiştiren Disney’lerin evi şimdilerde ziyarete açık ve sevenleri tarafından düzenli olarak etkinlikler düzenleniyor.

4. Nabisco, Ulusal Bisküvi Şirketi burada kurulmuştur.

4. Nabisco, Ulusal Bisküvi Şirketi burada kurulmuştur.

Çok sevilen, Chips Ahoy!, Belvita, Ritz Crackers, Teddy Grahams, Triscuits, Wheat Thins gibi markaların ve o meşhur Oreo’nun üreticisi Nabisco’nun devasa fabrikası Chicago’da kurulmuştur. 170.000 m2’lik bir üretim tesisine ve dünyanın en büyük fırınına sahiptir. 1,200’den fazla çalışanı vardır ve yılda yaklaşık 320 milyon pound atıştırmalık üretmektedir.

5. Wrigley Sakız Fabrikası burada bulunur.

5. Wrigley Sakız Fabrikası burada bulunur.

Wrigley Şirketi, dünyanın en büyük sakız üreticisi ve pazarlayıcısıdır. 1 Nisan 1891 tarihinde Chicago’da kurulmuştur. Mars şirketine bağlı olan bu şirket, günümüzde Orbit, Skittles, Hubba Bubba gibi birçok tanıdık markanın üreticisidir.

6. House Müzik tarzı Chicago'da ortaya çıkmıştır.

6. House Müzik tarzı Chicago'da ortaya çıkmıştır.

70’leri etkisi altına alan Disco 80’lerin başında popülerliğini yitirdi. Disco’nun öldüğü ilan edildi ve bir “Disco Sucks” kampanyası başlatıldı. Chicago’da Komishi parkında insanlar bir araya gelerek Disco plaklarını yaktılar. Aslında Disco müzik tarzı, çıkış noktası olan underground’a dönmüştü. Disco’dan sonra dans müziği Chicago ve New York’ta ilerledi. O zamanlarda Chicago’da vokal yerine daha elektronik seslerin yer aldığı meşhur ‘’House’’ ortaya çıktı. Chicago’da çıkan bu türe Deep House da deniyordu.

7. İlk araba yarışı Chicago'da yapılmıştır.

7. İlk araba yarışı Chicago'da yapılmıştır.

Evet, o meşhur araba yarışlarının doğuşu da Chicago’da oldu. Chicago Times-Herald yarışı Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ilk otomobil yarışı olarak tarihe geçmiştir. Chicago Times-Herald tarafından desteklenen yarış 1895’te altı motorlu araç (dört araba, iki motosiklet) arasında yapıldı ve kazananı Frank Duryea’nın Motorlu Vagonu oldu.

8. Scarface olarak bilinen ünlü mafya hikayesi Chicago'da yaşanmıştır.

8. Scarface olarak bilinen ünlü mafya hikayesi Chicago'da yaşanmıştır.

Herkesin tanıdığı Amerikan mafyasının en ünlü isimlerinden olan Alphonso Gabriel Al Capone’un mafya camiasında bu kadar ünlenmesinin sebebi Chicago’da yaptığı işlerdir. İçki yasağı döneminde gerçekleştirdiği Chicago’daki içki kaçakçılığında oldukça büyük paralar kazanmıştır. Kendi adamlarından Chicago’nun banliyösü Cicero’yu belediye başkanı seçtirmiş ve illegal işlerini legal olarak sürdümüştür.

9. Chicago’da etnik mahalleler bulunur.

9. Chicago’da etnik mahalleler bulunur.

Chicago yaklaşık 77 semtten oluşur ve bunların bir çoğu etnik özellik göstermektedir. Almanya’da Türk mahalleleri nasılsa burada da İtalyan, Alman, Yunan, Çin, Çek gibi daha bir çok ülkenin kendi mahalleleri var. Çok ilginçtir ki Chicago’daki yaşayan Polonyalı sayısı Varşova’dan sonra en yüksek sayıdır.

10. Chicago spor aşığı bir şehirdir.

10. Chicago spor aşığı bir şehirdir.

3 B yani Bulls, Blackhawks, Bears ve White Sox gibi kendi alanlarında efsanevi başarıları olan takımların şehri Chicago’nun spora olan aşkı sorgulanamaz! Beyzbol oyuncusu De Maggio’ya, ünlü sanatçılar Oprah Winfrey’e, John Malkovich’e, Dan Ackroyd’a, John Belushi’ye ve unutulmaz Jordan’a ev sahibi olmuş bir şehirdir.

Chicago ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.