İngiltere’nin Öğrenci Şehri Leeds Hakkında 5 Bilgi

İngiltere’nin Öğrenci Şehri Leeds Hakkında 5 Bilgi

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Leeds şehri, hem öğrenciler için hem de turistler için vazgeçilmez bir şehir. Her detayı ile sizi içine hapseden bu büyük şehrin içerisinde birçok mekan, kurs, üniversite, müze ya da tarihi mekanlar sizi bekliyor. İngiltere’nin Batı Yorkshire bölgesinde yer alan Leeds, bu bölgenin aynı zamanda merkezi noktasıdır. Leeds şehrinde bulunan Leeds English dil okulunda dil eğitimi alırken bu şehri epeyce bir keşfetme şansım oldu. Kolayca diyebilirim ki önemli yapıları ve mimarisi ile biraz İstanbul, biraz İzmir ve biraz da Eskişehir havası var desem yeridir. Her şehrin kendine has dokunuşları vardır elbette, bu yüzden gelin Leeds şehrini yakından birlikte tanıyalım.

1. Leeds tam bir öğrenci şehridir.

1. Leeds tam bir öğrenci şehridir.

Leeds şehrinin bünyesinde bulunan 5 ayrı büyük ve köklü üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerle bezenmiş şehrin öğrencilere ev sahipliği yapmasından dolayı kozmik bir şehir halini almaya başlamıştır. Üniversitelerin yoğunluklu olduğu bölgelerde takdir edersiniz ki ev kiralarından tutun da, otobüs fiyatlarına kadar uygulanan ücretlendirmelerde öğrencilere göre uygunluklar göz ardı edilmemiş oluyor. Dolayısı ile bu şehirde uygun fiyatlı oda ya da ev kiralamak diğer şehirlere nazaran oldukça ucuz ve kolay. Özellikle üniversite çevrelerinde bulunan evlere baktığınızda genelde öğrencilerin paylaşımlı evlerde kaldığını fark ediyorsunuz. Kısaca diyebiliriz ki öğrencilerin yoğun olduğu şehirlerde öğrenci olmak da, turist olmak da diğer şehirlere nazaran çok daha kolay ve ekonomiktir.

2. Leeds şehri sanat ve kültürel aktivitelerle doludur.

2. Leeds şehri sanat ve kültürel aktivitelerle doludur.

İngiltere’nin haritası üzerinde Leeds’in konumuna baktığınızda birçok şehre göre daha ulaşılabilir bir şekilde konumlandığını göreceksinizdir. Sanırım bu konumu onu birçok etkinlik için merkezi nokta yapmaktadır. Ülkenin hem kuzeyinden hem de güneyinden ulaşması oldukça kolay bir noktadadır. Leeds şehrinde tahmin edeceğinizden çok daha fazla tiyatro, sinema, sahne sanatları, konserler ve festivaller vardır. Dünyaca ünlü isimlerin konserlerine denk gelmeniz çok muhtemeldir. Bir defasında Sean Paul’u Leeds’teki konserinde dinleme fırsatım olmuştu. Benim için inanılmaz güzel ve büyük bir konserdi. Bir buçuk saat boyunca bir saniye bile yerimizde duramadığımızı söylemem gerekir. Sean Paul’un inanılmaz bir sahne enerjisi vardı! Bu şekilde farklı deneyimler yaşayabileceğiniz, hiç uyumayan bir şehir Leeds. Dünyanın en ünlü müzikallerini dinleyebilir, dünyaca ünlü isimleri tiyatro oyunlarında birebir izleyebilirsiniz. Dilerseniz şu sıralar Leeds şehrinde neler oluyor, yazın hangi festivallere ev sahipliği yapacak ufak bir Google’layın. Şimdiden bu şehri sevmeye başlayacaksınız!

3. Leeds şehri ücretsiz birçok kurs ve organizasyon seçeneğine sahiptir.

3. Leeds şehri ücretsiz birçok kurs ve organizasyon seçeneğine sahiptir.

Leeds English dil okulunda okurken her gün okulun duyuru panoları güncellenirdi. Orada paylaşılan duyurulardan biri de Leeds şehrinde düzenlenen ücretsiz aktiviteler, etkinlikler ve kurslar için duyurulardı. O zaman ki duyurulardan biri bu fotoğraftı. Burada paylaşılan dans kulüplerinden ya da sanat kurslarından ücretsiz dersler alabilirsiniz. İngiltere’de bu tarz aktiviteleri “Evening Class” olarak nitelendiriyorlar. Hem çalışanlar için hem de okuyanlar için dizayn edilen bu aktiviteler özellikle akşam saatlerine ayarlanıyor. Evening Class’lar ile kendinize bir şans vererek farklı alanlarda yeni hobiler edinebilirsiniz. Bir akşam dans kursunda bachata öğrenebilir ya da fotoğrafçılık kursuna katılabilirsiniz. Bu tarz aktiviteler kurslardan da öte size dil pratiği yapma, İngilizce dil seviyenizi yükseltme şansı verecektir. Diğer bir yandan ise, yeni deneyim kazanma ve şehir kültürüne maruz kalmanızla birlikte sizlere güzel bir anı bırakacaktır.

4. Leeds şehrinde dünya mutfaklarını tadabilirsin.

4. Leeds şehrinde dünya mutfaklarını tadabilirsin.

Bildiğiniz üzere Osmanlı mutfağından başlayan ve Anadolu’ya bezenen Türk mutfağı oldukça zengin ve çeşitli. Durum böyle olunca gittiğiniz her yerde bu lezzetleri arıyorsunuz. İngiltere’nin büyük şehirlerinden biri olan Leeds ise bünyesinde dünya mutfağından birçok lezzet barındırmaktadır. Leeds English dil okulunda okurken fark ettim ki, Türk mutfağımız o kadar zengin ki, farklı dünya mutfaklarını göre oldukça lüks. Şu şekilde açıklayabilirim sanırım demek istediğimi; Türkiye’de büyük bir şehir elbette dünya mutfağını barındırır bünyesinde peki bir şehir sadece 10 bin kişilik bir nüfustan daha az popülasyona sahipse, orada dünya mutfağına denk gelme şansınız nedir? İngiltere’de ise bu nitelikte bir yerde en az üç ya da dört farklı dünya mutfağına denk gelebiliyorsunuz. Dolayısı ile Leeds şehrinde de özlem duyduğunuz Türk yemeklerini yeme şansınız oluyor. Birçok dünya mutfağının yanı sıra, Türk mutfağını temsil eden Türk restoranlarında özlediğiniz lezzetleri yiyebilirsiniz. Ayrıca Leeds şehrinde Türk marketleri de bulunuyor. Tanıdığınız ve günlük hayatta kullandığınız birçok markayı, peynirinden sucuğuna, turşusundan baklavasına kadar bulabilirsiniz. Şaka değil!

5. Leeds şehrinde dünya markalarına ulaşmak çok kolay!.

5. Leeds şehrinde dünya markalarına ulaşmak çok kolay!.

Büyük şehirlerde olmanın güzel yanlarından biri de alışveriş konusunda çok seçeneğinizin olmasıdır. Bütçenize uygun olacak şekilde çok pahalı markaları da çok ucuz markaları da satın alabiliyorsunuz. Avrupa’yı kasıp kavuran İrlanda merkezli Primark markası ile ihtiyacınız olan birçok şeyi 1 pound ile 10 pound arasında bulabilirsiniz. 3 pound değerinde bir ayakkabıyı alabilirsiniz ve inanın bu rakamlara aldığınıza yakınlarınız dahi şaşırabilir. Mesela fotoğrafta gördüğünüz ise sadece 10 pound! Amerika’nın ünlü zincirlerinden biri olan Tk Maxx’ı ise yine Leeds şehrinde bulabilirsiniz. Bu mağazada ise Gucci’den Louis Vuitton’a kadar birçok markayı normal fiyatlarından çok daha uyguna alabilirsiniz. Örneğin Gucci bir ayakkabının seri sonu ürünlerinden elde kalan ayakkabılarını Tk Maxx zincirlerinden daha uyguna satılıyor. Bu ortam da size birçok markaya birçok bütçeye uygun olacak şekilde ulaşım imkanı veriyor.

BONUS: Leeds şehrinde Londra'ya nazaran daha az Türk vardır.

BONUS: Leeds şehrinde Londra'ya nazaran daha az Türk vardır.

İngiltere’nin göz bebeği Londra birçok milletten insana ev sahipliği yapan masalsı bir şehir… Leeds ise yeni gelişmekte olan ve ekonomisi ile İngiltere’ye hareket getiren bir şehir. Nüfusu 1 milyona ulaşmak üzere olan bu şehir genelde Londra gibi devasal bir şehrin yerini alamasa da, kozmik yapısı ile kendini hayran bırakmaktadır. Hem turistik açıdan hem de öğrenciler açısından tercih edilmeye başlanılan bu şehir henüz Londra kadar keşfedilmemiş. Dillere destan bir efsanevi şehir halini almamış. İnternetten ufak araştırma sonucu kolayca göreceksinizdir ki, Londra’da yaşayan göçmen Türklerin sayısı yaklaşık 450 bin civarındadır. Londra dışında İngiltere’nin farklı şehirlerinde yaşayan Türklerin sayısı ise 350 bin civarındadır. Yine de Londra bünyesinde olan Türklerin popülasyonuna yetişemeyen bu rakam gösteriyor ki Leeds şehrinde Türk nüfusu için ciddi rakamlar söz konusu değil. Bizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.


%30'a varan indirimlerle İngiltere'de İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


Leeds hakkında ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.