İspanyolca Öğreneceklere 10 Tavsiye

İspanyolca Öğreneceklere 10 Tavsiye

İspanyolca aslında çok kolay ve öğrenmek isteyen herkesin rahatça öğrenebileceği bir dildir. Ancak yine de İspanyolca öğrenmek için efor sarf etmeniz gerekir. Öğreniminiz boyunca motivasyonunuzu yüksek tutacak ve verimliliğinizi artıracak 10 tavsiyeyi sizin için derledik.

1. Bir İspanyolca kursuna kayıt olun.

1. Bir İspanyolca kursuna kayıt olun.

Tabii ki evde kitaplarla veya bilgisayar programları ile kendi başınıza çalışarak da İspanyolca öğrenmeniz mümkün, ancak eğer hızlı ve etkili bir şekilde İspanyolca öğrenmek istiyorsanız bunun en kolay yolu bir İspanyolca kursuna kayıt olmak olacaktır. Özellikle yeni başlayanlar için bence ilk adım mutlaka kurslara düzenli devam etmek olmalı, daha sonra üzerine farklı yöntemler ekleyerek öğreniminizi hızlandırabilirsiniz.

2. İspanyolcanın ana dil olarak konuşulduğu bir ülkede yaşayın.

2. İspanyolcanın ana dil olarak konuşulduğu bir ülkede yaşayın.

Bir dili tam olarak öğrenmek için, o dilin ana dil olarak konuşulduğu bir ülkede bulunmak ve dil
eğitimini o ülkede almak, en güzel yöntemlerden biridir. Bunun sebebi, o ülkede bulunduğunuz
zaman önceliğiniz her zaman kendi ana dilinizden önce o dilde düşünmek kendinizi konuşmaya
zorlamak ve farkında bile olmadan akıcı bir şekilde iletişim kurmaya başlamaktır. Eğer kendi
ülkenizde yabancı dil öğreniyorsanız, ders saatleri süresince bu dile odaklansanız da derslerden
çıktığınız an kendi dünyanıza geri döndüğünüz için tam olarak konsantre olmanız daha zordur.
Türkiye’ye uçakla sadece 3 buçuk saat uzaklıkta bulunan İspanya dil öğrenmek için harika bir
opsiyondur.

3. Konuşmaktan ve konuşurken hata yapmaktan korkmayın!

3. Konuşmaktan ve konuşurken hata yapmaktan korkmayın!

Dil öğrenmenin önündeki en büyük iki engel konuşmak için pratik yapmamak, yapmanız
gerektiği zamanlarda utangaç olmak ve hata yapmaktan korktuğumuz için öğrendiğimiz dili
konuşmamaktır. Hata da yapsanız, yanlış da telaffuz etseniz mutlaka her fırsatta öğrenmekte
olduğunuz dili konuşun. Eğer İspanyolcayı İspanya’da öğreniyorsanız şanslısınız, çünkü her gün
her dakika sokakta, markette, takside, otobüste ya da yolda yürürken farkında olmadan hem
okuduklarınızın hem duyduklarınızın da faydası ile etrafınızdaki kişiler ile iletişim kurmaya
başlayacaksınız ve çok daha hızlı bir şekilde öğrenmeye başlayacaksınız.

4. Derslere mutlaka düzenli devam edin.

4. Derslere mutlaka düzenli devam edin.

Eğer bir İspanyolca kursuna gidiyorsanız, sakın dersleri ihmal etmeyin. Çok önemli değil gibi görünse de eğer derslere düzenli devam etmezseniz öncelikle her zaman gramer bilginiz sınıfın geri kalanından çok daha eksik kalacaktır. Bu da sizin motivasyonunuzu düşürebilecek bir faktördür. Eğer öğrendiğiniz dili hatasız konuşmak istiyorsanız ve motivasyonunuzu yüksek tutmak istiyorsanız mutlaka her gün derslerinize eksiksiz olarak devam edin.

5. İspanyolca dizi ve film izleyin. Müzik dinlerken İspanyolca şarkıları seçin!

5. İspanyolca dizi ve film izleyin. Müzik dinlerken İspanyolca şarkıları seçin!

Her ne kadar ‘’bunun bana gerçekten faydası var mı?’’ diye düşünseniz de eğer İspanyolca öğrenirken her hafta İspanyolca dizi veya filmler izlerseniz, ayrıca birde İspanyolca şarkılar dinleyip şarkı sözlerini de aynı anda okuyarak şarkıyı söylemeye çalışırsanız, ne kadar hızlı ilerlediğinize siz bile inanamayacaksınız! Başta her şeyi anlamayacaksınız tabii ki. Bu yüzden mutlaka anlamadığınız kelimelerin anlamlarına bakın, hatırlamakta zorlandığınız kelimeleri post it kağıtlarına yazarak odanızda rahatça görebileceğiniz yerlere yapıştırın ve devamlı tekrar edin!

6. İspanyolca kitap, dergi ve makaleleri okumaya çalışın.

6. İspanyolca kitap, dergi ve makaleleri okumaya çalışın.

Doğal olarak İspanyolca öğrenmeye ilk başladığınızda okuduklarınızı anlamanız o kadar da kolay olmayabilir. Başlangıç seviyesini bitirdikten sonra yavaş yavaş kolay kitaplar seçerek hem kelime bilginizi artırın hem de sürekli olarak tekrar yapmış olun. Anlamadığınız kelimeleri yine tek tek anlamlarına bakarak öğrenin, daha sonra cümlelerin tümünü anlamaya başlayacaksınız ve bu çok hoşunuza gidecek, bu şekilde motivasyonunuz yine artmış olacak! Eğer cesaret edemiyorsanız veya gözünüzde büyüyorsa önce dergilerle başlayın, resimli olmaları işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra makaleler ve kitaplar ile devam edebilirsiniz!

7. İspanyol arkadaşlar edinin.

7. İspanyol arkadaşlar edinin.

İspanyolca pratik yapmak istiyorsanız bunu İspanyollar ile yapmaktan daha güzel bir yol olamaz! Eğer İspanya’da eğitim alma şansını bulduysanız, bu esnada sadece sınıf arkadaşlarınız ile değil, aynı zamanda yerliler ile de arkadaşlık kurmaya çalışın. Çoğu zaman dil okullarına giden öğrenciler kendi aralarında İngilizce olarak iletişim kurmayı daha kolay buldukları için pratik yapma imkanlarını tam olarak kullanamıyorlar. Bu yüzden mutlaka farklı insanlarla tanışmaya çalışın ve utangaç olmayın, İspanyollar kendi dillerini konuşmaya çalışan kişilere hep yardımcı olmaya çalışan, sıcak insanlardır!

8. Tatillerinizi İspanyolca konuşulan ülkelerde yapmayı seçin!

8. Tatillerinizi İspanyolca konuşulan ülkelerde yapmayı seçin!

İspanyolca dünyada tam 20 ülkede resmi ana dildir. Bu ülkeler arasında İspanya, Türkiye’ye coğrafi açıdan en yakın ve en kolay ulaşabilen ülkedir. Bunun dışında daha birçok egzotik opsiyonunuz var; Küba, Arjantin, Kosta Rika, Panama, Meksika ya da Porto Riko gibi muhteşem doğa güzelliğine sahip ülkelerde tatiliniz sırasında bir yandan da öğrendiklerinizi pratiğe dökebilirsiniz.

9. Mutlaka İspanyolca tekrar yapın.

9. Mutlaka İspanyolca tekrar yapın.

Eğer kurslarda öğrendiklerinizi evde hiç tekrar etmezseniz, yeni bilgiler üst üste geleceği için hem stres yaratabilir, hem de ilerlemekte zorluk çekebilirsiniz. Daha rahat öğrenmek için mutlaka derste işlediğiniz konuları en azından bir okuyun ve günlük hayatta nasıl kullanırdınız bunu düşünün. Yine dediğim gibi, tüm bunları yapmanın en güzel ve kolay yolu İspanyolcayı İspanya’da ya da İspanyolca konuşulan bir ülkede öğrenmektir. Böylece tekrar yapmak, kitaptan okumak yerine öğrendiklerinizi direkt olarak dışarıda kullanmak olacaktır.

10. İspanyolca öğrenmekten keyif alın.

10. İspanyolca öğrenmekten keyif alın.

Bu bir yarış değil! Eğer rahatlayıp gerçekten sevdiğiniz bir dili öğrenmek istiyorsanız, sakın kendinizi diğer öğrenciler ile karşılaştırmayın. Rahatlayın ve sadece öğrenmenin keyfini çıkarın. Daha sakin olursanız ve panik yapmazsanız daha iyi öğreneceğinizi göreceksiniz. Eğer bulunduğunuz sınıfın sizin seviyenizden daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız, öğretmeniniz ile konuşun ve sınıfınızı değiştirin. Konuşurken anlamadığınız şeyleri ise tekrar tekrar sorun, her şeyi anlamamanız çok normal.

İspanyolca ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Speakeasy İspanyolca Kursu