Kafası Karışanlar için 4 Adımda Birleşik Krallık

Kafası Karışanlar için 4 Adımda Birleşik Krallık

Birleşik Krallık mı, İngiltere mi, yoksa Büyük Britanya mı? Birçok insanın sürekli olarak birbirine karıştırdığı Birleşik Krallık’ı meraklısı için anlatmaya çalıştım. Üstelik İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık arasındaki farklara açıklık getirdim. Gelin Birleşik Krallık’ı yakından tanıyalım.

1. Birleşik Krallık'a hangi ülkeler dahildir?

1. Birleşik Krallık'a hangi ülkeler dahildir?

Birleşik Krallık yapısı, oluşumu gereği çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Tarihi çok eskiye dayanan bu ülkeler topluluğu, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda olmak üzere dört ana ülkeden oluşur. Kısacası birden fazla ülkeden oluşan ülkeler topluluğu olarak düşünebiliriz aslında. Bunların haricinde krallığa ait irili ufaklı birçok ada vardır. Bununla birlikte Birleşik Krallık’ın eski sömürgeleri günümüzde İngiliz Milletler Topluluğu çatısı altında ekonomik ve siyasi işbirliği yapmaktadırlar. Bu ülkeler statü olarak kraliçeye bağlıdır ve milli marşları aynıdır. Bunlardan en bilinenleri Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya’dır.

2. Birleşik Krallık hep karmaşık bir yapıya sahipti.

2. Birleşik Krallık hep karmaşık bir yapıya sahipti.

Birleşik Krallık, günümüze kadar yapılan ufak değişiklikler dışında yapısında pek bir değişim geçirmedi. Muhtemelen Osmanlı ve diğer pek çok imparatorluk yıkılmasaydı yine böyle karmaşık bir yapıya sahip olacaktı.

3. Büyük Britanya ve Birleşik Krallık arasındaki farkı açıklayalım.

3. Büyük Britanya ve Birleşik Krallık arasındaki farkı açıklayalım.

Büyük Britanya ise, İngiltere, İskoçya ve Galler’i içine alan oluşum. Birleşik Krallık için, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı da diyebiliriz. Kısaca, Birleşik Krallık deniyor. İrlanda da aynı Büyük Britanya gibi coğrafi bir terimdir. İrlanda Adası üzerinde İrlanda Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda bulunmaktadır. Peki ya neden kuzey diye ayırıyoruz da Bütün İrlanda’yı içine almıyoruz? İrlanda, yakın tarihte ayrılıkçı bir hareket izleyerek bağımsızlığını ilan etti. Fakat İrlanda topraklarının tamamını alamadı. Böylelikle İrlanda ve Kuzey İrlanda olarak ikiye ayrıldı.

4. Peki, neden İngiltere ve İngiliz diye lanse ediliyor?

4. Peki, neden İngiltere ve İngiliz diye lanse ediliyor?

İngiltere, Birleşik Krallık’ın en büyük ve en kalabalık ülkesi, kraliyetin ilk toprakları ve başkenti burası olması sebebiyle genel olarak böyle bir tabir kullanılıyor. (Osmanlı birçok milletin karışımı olmasına rağmen hatta devlet büyükleri, askerler ve dahi padişah anaları Türk değilken Osmanlı için de Türk tabiri kullanılırdı). Ülkenin vatandaşları için kullanılan resmi tanımlama Britanyalı’dır. Tabi Britanyalı olarak anılmaktan hoşlanmayabileceklerini de hatırlatmış olalım. İskoç, İngiliz, Gallerli veya Kuzey İrlandalı terimleri bu noktada tercih edilmesi gereken terimler olabilir.

Resmi devlet başkanı Kral veya kraliçe olmakla yönetimde neredeyse hiçbir yetkileri yoktur. Krallık, başbakan önderliğinde parlamenter monarşiyle yönetiliyor.

Birleşik Krallık ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Kamer Durmuş