Liverpool’da Eğitim Almanız için 6 Neden

Liverpool’da Eğitim Almanız için 6 Neden

İngiltere’de eğitim almayı düşünüyorsunuz ama bir türlü hangi şehirde okuyacağınıza karar veremiyor musunuz? O halde size güzel bir önerimiz var: Liverpool.

Liverpool, İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biridir. Enerjik ve çok uluslu ortamı öğrenci olmak için Liverpool’u harika bir şehir haline getirir. Bu yüzden, neden Liverpool’da eğitim almanız gerektiğiyle ilgili sizlere başlıca 6 sebep yazdık.

1. Dünya standartlarında futbol heyecanına ortak olursunuz.

1. Dünya standartlarında futbol heyecanına ortak olursunuz.

Büyük ihtimalle Liverpool’u meşhur futbol takımlarından duymuşsunuzdur. Spor, şehrin kimliğinin kilit noktalarındandır. Liverpool, İngiltere Premier Lig’de yer alan Liverpool FC ve Everton FC’ye ev sahipliği yapmaktadır. Bu iki takımın rekabetini izlemenin vermiş olduğu heyecan verici deneyim hemen hemen hiçbir şeyde yok. Bu yüzden en azından bir futbol maçına gidin. Böylece stadyumlarını da gezebilirsiniz!

2. Müzikal mirasa tanık olursunuz.

2. Müzikal mirasa tanık olursunuz.

UNESCO Dünya Müzik Kenti olarak, Liverpool tüm müzik severler için şahane bir yerdir. Şehir, zengin bir müzik geçmişine sahip ve bugünlerde Liverpool International Music Festival ve Liverpool Sound City de dahil olmak üzere pek çok müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl birinci sınıf Kraliyet Liverpool Filarmoni Orkestrası yaklaşık 70 kez konser verir. Ve tabi ki de, Liverpool, The Beatles’ın doğum yeridir. The Beatles grubunun hikayelerinin başladığı yeri görmek için Cavern gece kulübünü ziyaret etmeyi unutmayın!

3. Düşük maliyetle yaşarsınız.

3. Düşük maliyetle yaşarsınız.

Eğer Liverpool’da okumayı seçtiyseniz, o zaman oldukça düşük maliyetli yaşamın tadını çıkarın. Ev kirası ucuz, yiyecek ve içecek pahalı değil. Böylelikle paranızı biriktirebilir ve eğlenceli aktivitelerde harcayabilirsiniz. Home&Bargain gibi şehrin büyük mağazalarında pek çok ucuz eşyayı bulabilirsiniz ve öğrenciler için bu tip mağazalarda sık sık özel indirimler vardır. Dahası, Liverpool’da her şey yürüme mesafesi uzaklığındadır. Bu yüzden ulaşım için çok fazla para harcamak zorunda kalmayacaksınız. Şehri yürüyerek gezmek Liverpool’u tanımak için harika bir yöntemdir.

4. Arkadaş canlısı insanlarla tanışırsınız.

4. Arkadaş canlısı insanlarla tanışırsınız.

Liverpool, İngiltere’nin en arkadaş canlısı şehri olarak ve 2016 yılında dünya çapında Rough Guides okuyucuları tarafından 4. en arkadaş canlısı şehir olarak seçildi. Liverpool, sunduğu pek çok teklifle birlikte samimi bir şehirdir. Önemli ticaret limanı olarak bilinen Liverpool’un uzun tarihi sayesinde, şehir yüzyıllardır tüm dünyadan insanları içtenlikle karşılıyor. Belki de Liverpool’un cana yakın vatandaşları sizi çok yakın zamanda içtenlikle karşılayacaktır!

5. Büyüleyici tarihine kapılırsınız.

5. Büyüleyici tarihine kapılırsınız.

Liverpool’da nereye giderseniz gidin, etrafınız tarihle sarılıdır. Büyüleyici kordon boyu (UNESCO Dünya Mirası sit alanı), şehrin 800 yıllık geçmişini keşfedebilirsiniz. Albert Dock gibi korunan tarihi bölgeler şehir genelinde bulunabilir. Liverpool’un en tanınabilir şehir simgelerinden biri Royal Liver binasıdır. “The liver bird” şehrin simgesidir ve Liver binasının en üstündeki iki “liver birds” şehre göz kulak olmak için orada dururlar.

Not: “Liver Bird” kuşu yarı karabatak – yarı kartal olan mitolojik bir kuşa benzer.

6. Muhteşem kültürüyle derinden etkilenirsiniz.

6. Muhteşem kültürüyle derinden etkilenirsiniz.

Liverpool’un sanat sahnesi her geçen yıl daha da zenginleşmektedir. Yıl boyunca şehrin tiyatroları etkileyici oyunlara ev sahipliği yapar. Liverpool, Londra dışında diğer İngiltere şehirlerinden daha fazla sanat galerilerine ve müzelere sahip olması ile bilinir. Tate Liverpool gibi çağdaş sanat galerileri ve “Bluecoat” gibi geleneksel sanat galerileri başlı başına Liverpool’un canlı ve kültürel bir yer olmasını sağlayan yerlerden bazılarıdır.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

Liverpool ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Başak Pırıl Gökayaz