Öğrencilere Prag Gezi Rehberi

Öğrencilere Prag Gezi Rehberi

Avrupa’da Prag gezinize bir nebze yardımcı olabilmek için 2-3 günlük ucuz, verimli ve eğlenceli bir Prag gezi rehberi hazırladım. Her şeyi arkadaşımla beraber kendi kafamıza göre planladık, daha önceden çok fazla plan yapmadık ve bu yazımda size Prag’ın püf noktalarından, ucuz eğlence merkezlerinden ve tarihi yerlerinden bahsedeceğim.

1. Prag havaalanından şehir merkezine nasıl ulaşırım?

1. Prag havaalanından şehir merkezine nasıl ulaşırım?

Öncelikle Prag’a bir şekilde vardıysanız şehir merkezine ulaşım sadece otobüslerle sağlanıyor. Otobüsten indikten sonra metro kullanabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için kullanacağınız otobüsün yaklaşık ücreti : 30 Çek Kronu. Ya da bunun yerine direkt şehir merkezine giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Eğer ISIC öğrenci kartınız varsa sizin için %70 indirim yapıyorlar.

2. Prag’da nerede kalırım?

2. Prag’da nerede kalırım?

Eğer Prag’da nerede kalırım diye soruyorsanız kesinlikle kalacağınız yer Old Prague Hostel olmalıdır. Şehir merkezine yürüyerek 15 dakika olan bu hostel 6 kişilik bir paylaşımlı oda için 15 Euro talep ediyor. Ayrıcı bu 15 Euro’nun içine sabah kahvaltısı, sınırsız çay kahve, temiz havlu şampuan ve duş jeli dahil. Bu hostel için Avrupa’da gördüğüm en iyi fiyat performans hosteli diyebilirim.

3. Prag’da ne yemeliyim?

3. Prag’da ne yemeliyim?

Eminim ki Prag’da yenilmesi gereken birçok meşhur yiyecek vardır. Fakat bunların geneli çok lüks restoranlarda servis edildiği için 3 kere Prag’a gitmiş olsam da yöresel hiçbir şey denemedim. Eğer sınırlı bir bütçeye sahipseniz her 1 km’ye bir bulacağınız ALDI marketler sizin imdadınıza yetişecektir. ALDI’de neredeyse 12 saat taze ucuz fırın ürünleri (mini pizza, kruvasan vs) bulabilir karnınızı doyurabilirsiniz. İçecekle birlikte bir öğünü ortalama 3-4 Euro gibi bir maliyet ile kapatabilirsiniz. Eğer fast food tercih ediyorsanız ilk başta belirtmeliyim ki Avrupa’daki çoğu McDonalds’da nakit ödeme yapamazsınız. Bunun için Burger King tercih edebilirsiniz. Ortalama büyük boy Whooper menünün fiyatı 6 Euro’dur. Ben çok tavsiye etmiyorum(aşırı sarımsaklı ve plastik gibi tadı var) ama eğer isterseniz her 100 metrede bir bulabileceğiniz Hot Dog(domuz olduğunu belirtmeliyim) standlarından ortalama 4 Euro’ya kocaman bir hot dog yiyebilirsiniz. Aynı zamanda Prag, Avrupa’da alkolün en ucuz olduğu ülkeler arasında gelir. Ortalama 50 Cent’e marketten kutu bira alıp nehir kenarında keyif yapabilirsiniz. Son olarak belirtmeliyim ki Prag’da marijuana satmak yasaktır ama bazen marketlerde bu tarz ürünlerin satıldığını görebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü bu ürünler fakedir ve asla bir etkisi yoktur. Bu ürünler CBD içerir ve hiçbir kafa yapıcı etkisi yoktur.

4. Prag’da görmeniz gereken yerler

4. Prag’da görmeniz gereken yerler

Öncelikle belirtmeliyim ki ben tatilde müze gezmeyi çok seven biri değilim. Onun için bir müze tavsiye edebileceğimi sanmıyorum. Prag’ı gezerken toplu taşıma kullanmanıza gerek yoktur. Gezilecek çoğu yer birbirine çok yakın ve yürüme mesafesindedir. İşe ilk başta eski şehir meydanından başlayabilirsiniz. Büyükçe bir meydanın etrafında çok fazla tarihi yapı ve kafe bulunuyor. Yanlış hatırlamıyorsam bu meydan Orta Çağ zamanında eski kent pazarı olarak kullanılmış ve şehrin en kalabalık bölgesidir. Astronomik Saat Kulesi bu meydanda bulunuyor. Üstünde zamanın mimarisini ve pek çok anlamı olan birçok heykel barındıyor. Ayrıca her saat başı bu saat kulesinde bir gösteri(ama ne gösteri, iki tane heykel yer değiştirip çan çalıyor) oluyor. Eğer saat başına yakınsanız önünde bekleyebilirsiniz. Bu meydanda benim en çok ilgimi çeken devasa kuleleri ile Tyn Kilisesi olmuştur. Kilisenin kubbeleri o kadar ihtişamlıdır ki Paris Disneyland yapılırken yanlış hatırlamıyorsam bu kulelerden esin alınarak yapılmış.

İkinci olarak buradan yürüyerek Charles Küprüsü’ne geçebilir, sevgiliniz varsa köprüye kilit takabilir ya da şans getirdiğine inanılan Hz İsa heykellerine dokunabilirsiniz (Pek tavsiye etmiyorum muhtemelen. Her gün binlerce kişi dokunuyordur). Daha sonra köprünün diğer tarafına geçtikten sonra Jonh Lennon duvarına uğrayabilir güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. John Lennon duvarını da gördükten sonra biraz daha yürüyerek Prag Kalesi’ne çıkıp kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Pek tavsiye etmesem de Çekler’in Dans Eden Ev’ini ziyaret edebilirsiniz. Bu yapı savaş zamanında Amerikalılar tarafından yıkılmış ve yerine Dans Eden Ev yapılmış. Son olarak eğer yeterli zamanınız varsa yeterince kişinin bilmediği Cesky Krumlov şehrini ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Cesky Krumlov ülkenin Güney Bohemia bölgesinde bulunuyor ve araç ile
Prag’dan yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu şehir yaklaşık 750 yıldır hiçbir savaşa maruz kalmamış ve tüm şirinliğini geçmişten bu zamana kadar getirebilmiş. Meşhur bir kalesi bulanın şehirden güzel bir nehir geçiyor. Nehrin kenarındaki restoranlarda meşhur kazlarından yiyebilir ve güzel nehri izleyebilirsiniz.

5. Prag’da eğlence ve gece hayatı

5. Prag’da eğlence ve gece hayatı

Öncelikle belirtmeliyim ki Prag, Avrupa’daki en eğlenceli şehirlerin bir numaralı adresi. Ucuz alkoller, partnersiz giriş imkanı ve genç nüfusun çokluğu ile her kesimden insana eğlence imkanı sağlıyor. Saat 9’u geçtikten sonra şehir hızlı bir şekilde değişiyor, tüm sokaklarda gece hayatı başlıyor ve sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor. Öncelikle belirtmeliyim ki o kulaktan kulağa dolaşan efsanevi büyük eğlence merkezlerinden uzak durun. İçeride yüzlerce kişi ve kusmuk kokularına maruz kalabilirsiniz. Size tavsiyem Old Town ve Charles Köprüsü etrafında bulanan küçük kulüpleri tercih etmeniz veya Old Town’a yakın civarda bulunan Club Roxy Prag’a gitmenizdir. Bu külüpte sabaha kadar partileyebilir ve tekno müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Prag gezi rehberi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Melih Tokgözoglu

Bilgi Üniversitesi / London School of Economics