Polonya’da Görülmesi Gereken 5 Şehir

Polonya’da Görülmesi Gereken 5 Şehir

Erasmus yapan ya da yurtdışına giden öğrencilere Polonya’ya giderlerse tavsiye edeceğim beş şehirden bahsetmek istiyorum. Polonya’da görülmesi gereken en iyi şehirler ve gezilmesi gereken yerlerini anlattım.

1. Varşova

1. Varşova

Başkent olmasının yanı sıra Polonya’nın en gelişmiş şehridir. Gelişmiş kelimesinden kastettiğim Varşova dışında Polonya’nın hiçbir şehrinde metronun olmamasıdır. Ayrıca buradaki binalar daha modern bir yapıya sahip. Varşova’da modern ve tarihi dokular daha iç içe. Diğer şehirlerine oranla burada daha fazla turist görebilirsiniz. Bununla birlikte İngilizce konuşan insan sayısı çok daha fazla. Varşova’da gezilecek çok yer var. Belli başlı yerleri sizlerle paylaşmak isterim. İlk olarak Varşova’nın en yüksek binası olan Kültür ve Bilim Sarayı’ndan bahsetmek istiyorum. Bu bina şehrin her yerinden görülebilecek bir yüksekliğe sahip ve bununla birlikte isterseniz binanın terasından tüm şehri seyredebilirsiniz. Adından da anlaşıldığı gibi bu bina konser, fuar, sergi, tiyatro gibi farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında görülmesi gereken iki yer daha var; Eski Şehir ve Lazienski parkı. Eski şehirde rengarenk binalar, hediyelik dükkanlar, kafeler, restaurantlar, tarihi yapılar, heykeller görebilirsiniz. Lazienski parkı Avrupa’daki en büyük ve güzel parklardan biridir. 18. yüzyıl kraliyet parkı olan Lazienski parkı hem müzeler hem de güzel bahçe alanları içeren bir parktır. Fryderyk Chopin burada konserler verirdi ve anısına çok güzel bir heykel yapılmıştır.

2. Gdansk

2. Gdansk

Polonya’nın bir diğer güzel şehirlerinden biri olan Gdansk Baltık denizinin kıyısında yer alır. Gdansk Polonya’nın en büyük liman şehridir. Gdansk’ta görülmesi gereken en önemli yer Dlugi Targ yani Uzun Pazardır. Burada iki tane şehir kapısı bulunmaktadır, eski yıllarda bu kapılardan kraliyet kortejleri geçerdi bundan dolayı da Kraliyet yolu diye de adlandırılmıştır. Burası turistlerin ilgi odağında olan yerlerin başında gelir.

3. Sopot

3. Sopot

Üçlemenin en küçük ve sevimli şehri olan Sopot liman şehrinden çok turistik bir şehirdir. Yazın çok fazla turist çekmesiyle bilinen plajlarıyla ünlü sahil şehridir. Sopot Avrupa’nın en uzun iskelesine sahip olmakla birlikte bu iskele 1827 yılında yapılmıştır. Ben yazın gitmeme rağmen denize giremedim. Siz de tahmin edersiniz ki Baltık denizi olduğu için su hem soğuk hem de tuz oranı hiç yok denilebilir. İskelenin hemen yan tarafında hediyelik eşyalar satan standlar bulabilirsiniz. Gezmek ve tatil yapmak için oldukça keyifli, sakin ve huzurlu bir yer.

4. Wroclaw

4. Wroclaw

Biraz daha güneye inelim. Cüceler şehri olarak bilinen Wroclaw’a gittiğim zaman gerçekten her yerde cüce vardı. Wroclaw’a gittiğinizde göreceğiniz yerlerin başında Market Meydanı gelmektedir. Bu meydanda renkli evler, heykeller, hediyelik eşyalar satan dükkanlar, kafeler, restoranlar göreceksiniz. Bunun dışında dikkat çeken bir köprüsü var. Paris’teki ünlü kilit asılan köprü gibi burada da insanlar kilit asıp anahtarlarını nehre atıp dilek tutuyorlar. Wroclaw’ın da Varşova’daki gibi olamasa da güzel bir parkı var. Biz gittiğimizde kapalı olan bir kısmı olmasına rağmen parkı çok beğendik, görülmeye değer bir parktı.

5. Krakow

5. Krakow

Son şehrimiz Katowice dışında ilk gittiğim yer olan Krakow. Krakow diğer şehirlerine oranla buram buram tarih kokan büyük bir şehirdir. Polonya’nın kültür ve sanat şehri olarak bilinmesiyle birlikte The Pianist filmi Krakow’da çekilmiştir. Şehrin en önemli yerlerinden biri olan şehir meydanı çok büyük ve cıvıl cıvıldır. Burada kapalı çarşı, alışveriş yapabileceğiniz  mağazalar, tarihi yapılar, kilise yer almaktadır. Ayrıca yürümek istemezseniz meydanda bulunan at arabalarına binip şehri keşfedebilirsiniz. Meydandan sonra gitmenizi tavsiye ettiğim bir yerde Wavel tepesi. Wavel tepesinde Krakow sarayı, eski bir çan kulesi, kraliyet sarayı, Wavel katedrali, ve müzesi bulunmaktadır. Krakow’da eski meydan ve Wavel tepesi dışında gezebileceğiniz pek çok yer var; Auschwitz (toplama kampı), tuz madeni, yahudi mahallesi, ejderha mağarası. Krakow’a giderseniz her köşesinde tarihsel bir yapı göreceğinize emin olabilirsiniz. Tarihi yapıları sevenlere, tarih meraklılarına şiddetle öneririm.

Daha fazla görsel için Instagram hesabımı takip edebilirsiniz : @bpgblog

YAZAR HAKKINDA
Başak Pırıl Gökayaz