Washington D.C.’de Mutlaka Görmeniz Gereken 14 Harika Yer

Washington D.C.’de Mutlaka Görmeniz Gereken 14 Harika Yer

Washington DC’nin en sevilen yanlarından biri, kalabalık bir şehir yapısında olmasına rağmen her bir tarafının yeşillik içinde olması. Şehrin göbeğinde bulunan parklarda, sokaklarda yürürken çevrenizdeki çimlerde koşuşturan dünya tatlısı sincaplarla karşılaşabiliyorsunuz. Sokaklarında yürürken keşfedebileceğiniz birçok yer dışında başta görmeniz gereken yerler:

1. White House

1. White House

Amerika Cumhurbaşkanlarının konakladığı saraydır (gördüğünüzde saray denilebilecek kadar ihtişamlı olmadığı için ‘yanlış yere mi geldik’ düşüncesine kapılabileceğiniz yer). İçini gezmek için neredeyse 6 ay öncesinden konsolosluktan başvuru yapmanız gerekiyor, yani muhtemelen içini göremeyeceksiniz. Dışından bile olsa orada olduğunuzu kanıtlamak için dış parmaklıklar arasından düzgün bir fotoğraf çekebilirsiniz.

2. National Mall

2. National Mall

Capitol, Reflecting Pool, Lincoln Memorial, Washington Monument’ın bulunduğu ve içinde birçok parkın bulunduğu ulusal park. Evet, adamlar park içine parklar yapıyorlar.

3. Capitol

3. Capitol

Amerika Kongre binası kendileri. Etkileyici bir dış ve iç mimarisi olduğu için turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Ayrıca arka tarafında bulunan Capitol ‘reflecting’ havuzu dışardan binanın fotoğrafını çekmek için çok ideal bir nokta . Giriş ücretsiz, ama aşırı kalabalıksa beklemeye değecek bir şey yok içeride. İlla gireceğim diyorsanız içeride Amerika tarihi ile ilgili eserler, binanın mimarisi ve tarihi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

4. Washington Monument

4. Washington Monument

169 metre ile dünyanın en yüksek dikili taş unvanına sahip olan bu anıt, Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmıştır. Kurşun kalemi anımsattığı için yerliler arasında ‘the pencil’ olarak nitelendirilen bu anıt, Amerika tarihinin en önemli simgelerinden sayılıyor. Şehrin panoramik manzarasını görmek için tek noktalardan biri olduğundan çok rağbet görüyor.

5. Reflecting Pool & Lincoln Memorial

5. Reflecting Pool & Lincoln Memorial

Washington Monument’ın tam arkasında bulunan yaklaşık 700 metre uzunluğundaki havuzdur kendileri. Washington Monument’ın öbür ucunda ise Lincoln anıtı bulunmaktadır. Amerika’nın 16. Cumhurbaşkanı olan Abraham Lincoln, köleliği bitirip, iç savaş döneminde ülkenin birliğini sağlamış ve daha sonra suikaste uğramıştır. Gördüğünüz gibi gerçekten çok kötü biri.

6. Botanic Garden

6. Botanic Garden

Capitol binasının yakınında çeşit çeşit bitkilerin (canlı) sergilendiği botanik bahçesi var. Burada var olduğunu bilmediğiniz bitkiler görmeniz veya daha önce duyduysanız da hangi bölgelerde yetiştiklerini ve hangi alanlarda (örneğin medikal) kullanıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Özellikle daha önce bir botanik bahçeye gitmediyseniz değişik bir aktivite olabilir burası.

7. Natural History Museum

7. Natural History Museum

Bu doğa tarihi müzesi benim hayatımda gittiğim en etkileyici ve dolaşması en eğlenceli müze. Çok modern ve interaktif bir yapı ile doğa ile alakalı bir çok koleksiyona sahip. Özellikle 3D IMAX sinemasında gösterilen kısa filmlere MUTLAKA gidin. Genelde 3-4 ayrı film gösterimde oluyor.

8. Air and Space Museum

8. Air and Space Museum

Bir başka çok ilgi gören müze de hava ve uzay müzesi. Dünyanın en çok uzay ve hava taşıt koleksiyonunu bulunduran bu müzede dünyamız ve uzay hakkında çok değişik şeyler görebilirsiniz. İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan uçaklar ve savaşan pilotlara ait eşyalar, Apollo 11 uzay roketinin bazı kalıntılarına rastlamak da mümkün. Burada da uzaylı, uçaklı filmler gösterilen bir IMAX 3D sinema var.

9. National Art Gallery

9. National Art Gallery

DC’deki Ulusal Sanat Galerisi, bence diğer ülkelerdeki sanat galerine göre biraz sönük kalıyor. Ama sanat eserlerine karşı özel bir ilginiz varsa burası da ziyaret etmek isteyeceğiniz bir nokta. Degas, Goya, Titian, Fra Angelico, Botticelli, Giovanni Bellini, Rembrandt gibi önemli sanatçıların eserleri bulunuyor. Amerika’da bulunan tek Da Vinci eseri de burada.  Böyle hepsini sıralayınca tekrar önem kazandı burası benim için.

10. Washington Zoo

10. Washington Zoo

Yeter artık hayvanat bahçesi diyor olabilirsiniz, bu hayvanat bahçesinin diğerlerine göre çok da bir özelliği olduğunu söyleyemeyeceğim. Hayvanları doğal ortamları dışında bir alana kapatmaya karşı olsam da, bence dolaşması çok keyifli bir yer burası. Buranın girişi de diğer Smithsonian müzeleri gibi ücretsiz. Vaktiniz varsa ziyaret edin. Özellikle böcek odası görülmeye değer.

11. Georgetown

11. Georgetown

Burası biraz Nişantaşı, biraz Bağdat Caddesi karışımı bol bol restoran, kafe, barın bulunduğu ve bol alışverişli bir bölge. Özellikle Wisconsin Avenue ve M street en hareketli sokaklarıdır. Wisconsin Avenue’dan aşağı doğru yürüdüğünüzde ‘Washington Harbor Waterfront’ (liman) bulunduğu K Street’e geliyorsunuz. Burada Potomac Nehri önünde bulunan restoranlar ve barlar bulmak mümkün.

12. Jefferson Memorial

12. Jefferson Memorial

Beyaz Saray’ın güneyinde bulunan, Amerika Birleşik Devletleri kurucu babalarından biri ve 3. Başkan Thomas Jefferson anısına yapılan neoklasik mimarisi olan anıttır. Jefferson heykeli özellikle bir zamanlar yaşadığı Beyaz Saray’a doğru dönüktür.

13. Chinatown

13. Chinatown

Amerika’nın bir çok eyaletinde bulunan Chinatown, burada da eksik kalmamış. Ama buradaki Chinatown’da, diğerleri aksine neredeyse hiç Çinli yok. Adamlar 90’lı yıllarda DC ghetto’ya dönüşmeye başladığı için şehir dışındaki yerleşim alanlarına kaçmış. DC, Beijing’in kardeş şehri olduğu için burada onlara olan arkadaşlığa adanmış, Çin’in kültürel özelliklerini yansıtan bir ‘Arkadaşlık geçiti’ var. Ayrıca burada ‘Çin Yeni Yılı’ her sene çok ihtişamlı bir festival ile kutlanıyor. Buranın yakınında olan Verizon Center, Washington Wizards NBA takımı, Washington Capitals Buz Hokeyi takımına ev sahipliği yapıyor, ayrıca bir çok da konser ve etkinlik oluyor.

14. Atatürk Heykeli

14. Atatürk Heykeli

Washington DC Türkiye Büyükelçiliği ve Amerikan Atatürk Topluluğu (AAT) tarafından bu sene 10 Kasım’da açılışı yapılan, Amerika’daki ilk ve tek Atatürk heykelini ziyaret etmek isteyen olursa heykel Sheridan Circle Park’da yer alıyor. Sheridan Massachusetts Avenue ve Sheridan Circle ile kesişen meydanda. Gurur duyuyoruz ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

YAZAR HAKKINDA
Rıdvan Karadavut

Work and Travel Danışmanı