Work and Travel’da Amerika’daki Masraflarınızı Düşürmenin 6 Püf Noktası!

Work and Travel’da Amerika’daki Masraflarınızı Düşürmenin 6 Püf Noktası!

Her yaz Amerika’ya giden binlerce öğrencinin katıldığı bir program olan Work&Travel’da öğrencilerin en çok merak ettiği şeylerden bir tanesi ‘‘Ben Amerika’dayken ailemden para istemek zorunda kalacak mıyım? Orada iken masraflarımı düşürmek için neler yapmalıyım?’’dır.

Biz de sizler için, giden öğrencilerden ve kendi tecrübelerimizden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda bu masraflarınızı düşürmenin püf noktalarını belirledik!

1. Yemek masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

1. Yemek masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

Dışarıda yemeyin evinizde kendi yemeğinizi yapın: Evinizde yemek yapmak size çok daha ucuza mal olacaktır ve daha az paraya daha fazla doymanızı sağlayacaktır. Restoranlarda daha fazla ücret vererek yemek yemek bütçenizi bir hayli zorlayacaktır. Eğer ki restoranlarda yeme taraftarıysanız, o zaman Amerika’da yaygın olan aşağıdaki zamanlarda yemek yemek sizin bütçenizi çok sarsmaz. Uygun yemek zamanları genelde aşağıdaki şekillerde adlandırılır.

  • Happy Hour – Yemekler genelde %50 indirimli satılır.
  • Business Lunch – Yemekler genelde %15 – %30 indirimli satılır.

Yiyecekler pahalı ise internetten sipariş verin! : Eğer çalıştığınız yer bir tatil bölgesi ise marketler pahalı olabilir. O zaman malzemelerinizi internetten sipariş vererek çok daha ucuza getirtebilirsiniz. Ülkemizde yaygın olmayan bu durum Amerika’da oldukça yaygındır. Hatta bir kaç kişi birleşip alışveriş yaparsanız hem kargoyu bölüşmüş olursunuz hem de kampanyalar varsa onlardan yararlanabilirsiniz.

Toplu alışveriş yapın ve marketlerdeki indirim kartlarından faydalanın : Ülkemizde de yaygın olan market kartları aynı zamanda Amerika’da da sıkça kullanılır. Bu kartlara sahip olarak alışverişlerinizde indirim kazanabilir ve tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca toplu alışveriş yaparak alışverişinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

2. Ulaşım masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

2. Ulaşım masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

Taksiye binmeyin, bisiklete binin : Amerika’da özellikle taksiye binmekten kaçının. Çünkü farkında olmasanız da Amerika’da taksiler gerçekten çok pahalıdır. Bu masrafı bir bisiklet alıp kökten çözebilirsiniz. Eğer kısa mesafede çalışıyorsanız bisiklet alıp, hem sağlığınız için hem de ucuz bir yolculuk için faydalı bir şey yapmış olursunuz. Sezon sonunda bisikletinizi satarak en azından vermiş olduğunuz paranın bir kısmını geri alabilirsiniz.

3. Gezi masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

3. Gezi masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

Travel için planınızı erkenden yapın ve İç hat biletlerinizi erkenden alın : Amerika’da uçak biletlerinin pahalılığı birçok kişinin şikayet ettiği durumlardan birisidir. Bunu daha aza indirgemek için özellikle Travel planlarının erkenden yapılması ve uçak veya otobüs biletlerinin erkenden alınması kesinlikle ulaşım masraflarınızı yarı yarıya düşürecektir. Yakın tarihte alınan biletler dünyanın her yerinde pahalı çıkar. Uçak bileti alabileceğiniz internet siteleri aşağıdaki gibidir.

Skyscanner.com
orbitz.com
cheapflight.com
cheaptickets.com
expedia.com

Seyahat etmeden uygun konaklama alternatiflerini araştırın : Travel esnasında konaklayacağınız yerleri önceden araştırıp rezervasyonunuzu yaptırmanız uygun fiyatla konaklamanızı sağlar. Uygun konaklama bulmak için şu sitelere bakabilirsiniz.

airbnb.com
craigslist.com
hostelworld.com
booking.com

Paket tur satın alacaksanız mutlaka grupça satın alın : Amerika içinde öğrencilerin bir çoğu ucuz olmasından dolayı tur satın alırlar ve gezmek istedikleri bir bölgeyi bir çok Amerikalı ile aynı otobüslerde gezip görürler. Bu turlar genellikle paket fiyatlı olur. Örnek olarak New York City – Boston arası bir tur paketi 300 USD ise bu genellikle 4 kişilik fiyatıdır. Yani 1 kişi olsanız size 300 USD’ye gelir ama 4 kişi olursanız kişi başı 75 USD ödeyerek çok uygun bir şekilde gezmiş olursunuz.

Araba kiralama yapacaksanız erkenden yapın : Araba kiralama şirketleri genelde 21 yaş altı olan öğrencilere daha pahalıya kiralarlar arabaları. O yüzden hem yanınızda 21 yaş üzeri bir arkadaşınız olsun, hem de mutlaka grupça kiralayıp masrafları bölüşün. Ayrıca bu organizasyonu erkenden yaparsanız çok daha ucuza araba kiralayabilirsiniz. Araba kiralamak için önemli firmalar şunlardır:

Enterprise
Dollar
Budget
National

Çalışma zamanında Travel yapılmaması : Öğrenciler genelde Travel zamanlarında gezi planlarını yaparlar ama bazen diğer arkadaşlarının da gazına gelerek yakın başka bir şehre ya da popüler bir lokasyona geziler düzenleyebiliyorlar. Bunun için hem iş yerinden izin alıyorlar hem de bu bir ek masraf oluşturuyor.

4. Konaklama masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

4. Konaklama masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

Uygun konaklama bulmaya çalışın : Work and Travel öğrencileri veya dil okuluna giden öğrenciler mutlaka bir konaklamada kalmak zorundalar. Özellikle ilk gittiğiniz zamanlarda belki ücret olarak pahalı evlerde kalabilirsiniz fakat yine de daha ucuzunu aramayı bırakmayın. Her zaman daha ucuzunu bulma şansınız vardır. Haftalık 100 USD’ye kalırken başka bir evi 75 USD ye bulduğunuzda 12 haftalık bir periyotta 300 USD kar etmiş olursunuz. Bu size başka bir açığınızı kapatmanızda yardımcı olacaktır.

5. Telefon ve internet masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

5. Telefon ve internet masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

Dakika satın almak yerine internet paketi satın alın : Eğer akıllı bir cep telefonunuz varsa mutlaka dakika satın almak yerine internet paketleri almaya çalışın. Çünkü gelişen teknoloji ile internetten çok rahat bir şekilde görüntülü konuşma yapabilirsiniz. Böylece hem konuşur hem de ailenizi görürsünüz. Ayrıca, eğer ”ben telefon kullanmam ama konuşmam gerekiyor” derseniz o zaman internet üzerinden gitmeden satın alınabilecek Pin numaraları ile Amerika’daki herhangi bir ankesörlü telefondan bile belirli telefon numaralarını tuşlayarak dakikası 9-10 Cent’e Türkiye’yi arayabilirsiniz.

6. Elektronik alışverişi masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

6. Elektronik alışverişi masraflarınızı kısmanız için tavsiyeler.

Uygun zamanlarda elektronik alışverişi yaparak tasarruf edin : Amerika’da alışveriş için en uygun zamanlar ulusal tatillerin olduğu zamanlardır. Bu tarihlerde yarı yarıya yapılan indirimler sayesinde fazlasıyla tasarruf edebilirsiniz. İndirimlerin yoğun olduğu günler aşağıdaki gibidir :

Black Friday
4th of July
Labor Day

Work and Travel ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Yusuf Kavak

StudyZONE Work and Travel Program Koordinatörü