Yurtdışına Çıkarken Yanınıza Almamanız Gereken 10 Şey

Yurtdışına Çıkarken Yanınıza Almamanız Gereken 10 Şey

Seyahat hazırlığının en çok can sıkan ve insanı telaşa sürükleyen kısmı valiz hazırlamak olsa gerek. Hatta uzun bir yolculuğa çıkacaksanız valiz hazırlamak gece uyumaya çalışırken ”Acaba az kıyafet mi aldım? Bir tişört daha alsam mı?” cinsinden sorular kabusunuz olabilir. Bu yazımda seyahatiniz için valiz hazırlarken yanınıza almamanız gereken şeyleri ve size pratiklik sağlayacak 10 öneriyi bir liste halinde hazırladım. Keyifli okumalar!

1. Çok fazla kıyafet almayın.

1. Çok fazla kıyafet almayın.

Alacağınız kıyafet sayısı seyahat sürenize, gideceğiniz destinasyona ve mevsime göre değişir elbette. Ama 3-4 günlük veya bir haftalığına seyahat edecekseniz, çok fazla kıyafet almanın anlamı yok. Çok fazla kıyafet almak hem bavulunuzda fazladan yer kaplayarak fazladan valiz ücreti ödemenize neden olur hem de gideceğiniz yerden alacağınız yeni eşyalara yer bırakmaz. Ayrıca otel ve havaalanı transferi esnasında gereksiz ağırlık taşımanıza yol açar. Valiz hazırlarken rulo tekniğini deneyebilirsiniz. Özellikle pantalon, tişört,pijama vs. bu şekilde valize yerleştirebilirsiniz.

2. Yanınızda çok fazla nakit bulundurmayın.

2. Yanınızda çok fazla nakit bulundurmayın.

Seyahatiniz esnasında yanınızda çok fazla nakit bulundurmanıza gerek yok. Hemen hemen bütün destinasyonlarda özellikle şehir merkezlerinde atmler mevcut. Yanınızda makul mitarda nakit bulundurup, ihtiyacınız olursa bu atmleri kullanabilirsiniz. Seyahatinizde kapkaç gibi nahoş bir duruma maruz kalırsanız, kaybınız çok fazla olmaz. Bazı ülkelere girişte yanınızda ne kadar nakit para var gibi sorulara maruz kalabilirsiniz. Bu sebepten ötürü 250-300 euro nakit para bulundurmak faydanıza olacaktır.

3. Mücevher, takı gibi değerli eşyalarınızı evde bırakın.

3. Mücevher, takı gibi değerli eşyalarınızı evde bırakın.

Dünyanın farklı noktalarını keşfe çıkarak kültür birikiminizi zenginleştirmek ve kafa dağıtmak adına tatile gidiyorsunuz. Bu yüzden bütün servetinizi yanınızda götürmennin hiç bir mantığı yok. Hırsızların hedefi olup tatilinizi kendi elinizle zehir etmeyin. Ayrıca havayolu firmaları bavulları kaybedebiliyor. Binbir emekle para biriktirip edindiğiniz değerli eşyaları  böylesi bir ihmale kurban vermek te anlamsız. Siz siz olun seyahate çıkarken değerli eşyalarınızı evde bırakın.

4. Cilt cilt seyahat rehberlerini taşımayın.

4. Cilt cilt seyahat rehberlerini taşımayın.

Gideceğiniz yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi içeren gezi rehberlerini kesinlikle yanınıza almayın. Sırt çantanızda ve bavulunuzda fazladan ağırlık taşımız olursunuz. Bunun yerine rehberleri seyahatten önce okuyup, önemli noktaları bir yere not edebilirsiniz. Ayrıca aynı işi yapabilecek Trip Advisor gibi uygulamalar da mevcut. Yine arama motorlarından yararlanarak ihtiyacınız olan bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Havaalanlarındaki turizm bilgi ofislerinde ve kalacağınız otelde gezilecek yerleri pratik bir şekilde gösteren haritalar da mevcut. Bunları da kullanabilirsiniz.

5. Laptopunuz olmadan da işlerinizi takip edebilirsiniz.

5. Laptopunuz olmadan da işlerinizi takip edebilirsiniz.

Eğer 15 gün, 1 ay veya daha uzun süreyle seyahat etmeyecekseniz, laptonuzu evinizde bırakmakta fayda var. Çünkü havaalanının her kontrol noktasında laptopunuzu çantasından çıkarmanız istenecek. Bu işi tekrar tekrar yapmak hem canınızı sıkabilir hem de laptopunuz dedektörün manyetik alanından etkilenip arıza yapabilir. Ayrıca muhtemelen en önemli bilgilerinizi, film arşivlerinizi vs. depoladığınız tabiri caizse eliniz ayağınız olan laptopunuzun çalınma riskini de almak istemezsiniz. Bu yüzden kısa süreli seyahatlerde acil olarak işinizi kontrol etmek gerekirse, bunu cep telefonunuzdan veya kolay taşınabilir tabletlerinizle de yapabilirsiniz.

6. Parfüm ve kozmetik eşyalarınızı yanınıza alırken miktarına dikkat edin.

6. Parfüm ve kozmetik eşyalarınızı yanınıza alırken miktarına dikkat edin.

Seyahatiniz esnasında yanınıza alacağınız parfüm ve kozmetik eşyasının miktarına ve boyutuna dikkat edin. Alacağınız parfümün ve deodarantın miktarı her biri için 100 cc yi geçmesin. Aksi takdirde eşyalarınızı el bagajınızda taşıyamazsınız. Uçakta kalkışı beklerken bavulların nasıl yerleştirildiğini gördüyseniz, bu akışkan maddeleri bavulunuza koymak da pek akıl karı olmayabilir. Bunun yerine parfümcülerden temin edebileceğiniz, kalem şeklinde taşınabilen 30 cc civarı olan parfümleri tercih edebilirsiniz. Deodorant için ise sprey yerine daha küçük boyutlu roll on cinsinden olanları tercih edin. Ayrıca hemen hemen her otelde şampuan ve duş jeli de bulunuyor. Bunlardan yanınıza fazlaca almanıza gerek yok. Ama seyahat kitinize uygun boyutlarda olanları ekleyebilirsiniz.

7. Tavla, satranç takımı vs. hobi eşyalarınızı evde bırakın.

7. Tavla, satranç takımı vs. hobi eşyalarınızı evde bırakın.

Bu önerim tavla ve satranç severlere gelsin 🙂 Tatile çıkarken bu türden eşyalarınızı yanınıza almayın hem taşıması zor olur hem de bavulunuzda gereksiz yük kaplar. Bu oyunları oynamadan duramam diyorsanız, cep telefonunuza veya tabletinize indirip oynayabilirsiniz.

8. Eğer bebeğinizle seyahat etmeniz gerekiyorsa bebek arabası yerine kanguruyu tercih edin.

8. Eğer bebeğinizle seyahat etmeniz gerekiyorsa bebek arabası yerine kanguruyu tercih edin.

Bebeğinizle seyahate çıkacaksanız, ağır bebek arabaları yerine kanguruları tercih edin. Gerçi bebek arabalarının katlanan cinsi de var. Lakin bebeğinizi üstünüzde taşımak hem daha kolay hem de daha güvenli. Ayrıca arabayı uçakta nereye yerleştireceğim derdinden de kurtulursunuz.

9. Yanınıza alacağınız ilaçlara dikkat edin.

9. Yanınıza alacağınız ilaçlara dikkat edin.

Genellikle yurtdışına çıkarken ishal, mide ilacı, antibiyotik vs alınan ilaçlar bavula yerleştirildiği zaman pek sorun olmuyor. Ama bazı ülkelerin kendilerine özgü kısıtlamaları mümkün olabiliyor. Eğer Uzakdoğu veya Güney Amerika’da bir yere gidiyorsanız, gitmeden önce internette o ülkedeki yasaklara göz gezdirmenizde fayda var.

10. Yanınıza şişe şişe içki veya kutu kutu sigara almanıza gerek yok.

10. Yanınıza şişe şişe içki veya kutu kutu sigara almanıza gerek yok.

Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız ve seyahatiniz esnasında yanınıza almanız gerekiyorsa, gideceğiniz ülkede içki ve sigara kısıtlarını araştırın. Belli miktardan fazlasını (çoğunlukla 1 lt.) ülkeye sokamıyorsunuz. Ayrıca bazen havaalanında gıcıklık yapıp, litre sınırına uysanız bile içkilerinizi veya sigalarınızı alabiliyorlar. Özellikle Balkan ülkelerinde veya Ukrayna, Gürcistan ve Macaristan gibi ülkelerde içki ve sigara fiyatları gayet ucuz. Yanınızda çok miktarda bulundurmanıza gerek yok. Hatta hepsini oralardan alabilirsiniz.

Seyahat ile ilgili daha fazla içerik için instagram sayfam olan @new_loggers‘ı takip edebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
Çağlar Didman

Seyahat Yazari / Blogger - Gez, dene, tat ve paylas !