Yurtdışında Çalışmanın Size Kazandıracağı 9 Şey

Yurtdışında Çalışmanın Size Kazandıracağı 9 Şey

Yurtdışında çalışarak büyük bir tecrübe edinebileceğiniz kocaman bir dünya var. Özellikle günümüzde farklı ülkelerde çalışmak çok kolay olabiliyor. Biraz ön yargılı olabilirsiniz ama Work and Travel ve Work and Study bu teoriyi test etmek için ideal programlar. Tek ihtiyacınız olan şey ise azim ve denemeye karar vermek.

Yani, yaşamınızda en az bir kez yurtdışında çalışmanın neden yapmanız gereken bir şey olduğunu ve size neler katacağını merak ediyorsanız, size 9 neden verelim. İşte size ömür boyu yardımcı olacak maceraya başlamanın tam zamanı.

1. Para kazanarak daha çok gezersiniz.

1. Para kazanarak daha çok gezersiniz.

Dürüst olalım, yolculuğa çıkarken para her zaman önemli bir meseledir. Yurtdışında çalışırken seyahat edecek ve keşfetmeye değer bir ülkede çok uzun süre kalabileceksiniz. Yurtdışında çalışmak da gezinizin sonraki durağını finanse etmenize de yardımcı olur. Komşu ülkeler, komşu şehirler, hatta belki eve dönerken Avrupa’da geçireceğiniz bir ay bile olabilir.

2. Yeni kültürlere açık olursunuz.

2. Yeni kültürlere açık olursunuz.

Aynı ülke, aynı konular, aynı arkadaşlar ve aynı tartışmalar.. Bu, günümüzde insanların çoğunun hayatlarını özetliyor. Küresel bir dünyada yaşıyor olmamıza rağmen, birçok insan yeni bir kültür yaşamaksızın tekrar tekrar aynı şeylere maruz kalıyor. Örneğin; Yeni Zelanda’da, ABD’de, Almanya’da veya Çin’de, Türkiye’deki insanlardan çok farklı şeyler görüyoruz. Yurtdışında yaşamak, küresel konulara her an yerel gibi bakmanızı ve farklı bir bakış açısı kazanmanızı sağlayacaktır.

3. CV'nizi geliştirirsiniz.

3. CV'nizi geliştirirsiniz.

Yurtdışında çalışmak verimliliğinizi önemli ölçüde artırır. İş verenler her zaman için farklı iş çevrelerinde çalışmış, değişik tecrübeler edinmiş çalışanları daha çok severler. Yurtdışında iş bulurken kendi alanınızın dışına çıkmakta özgürsünüz. Neredeyse her alanda kendinizi keşfedebilir, yeteneklerinizi ve donanımınızı diğer departmanlara transfer ederek kullanabilirsiniz. Bunun için internet üzerinde, tecrübelerini paylaşan birçok insan bulabilir ve okuyabilirsiniz.

4. Yeni bir kariyer rotası oluşturursunuz.

4. Yeni bir kariyer rotası oluşturursunuz.

Eğer hayatınızın geri kalan kısmında ne yapacağınıza hala emin değilseniz, hiç denemediğiniz bir şeyi denemeye ne dersiniz? Yurtdışında çalışırken sevdiğiniz / sevmediğiniz birçok yeni şeyi denemek için fırsatlar yakalayacaksınız. Neyi sevip sevmediğinizi anlamak için denemeler yapabileceksiniz. Muhtemelen kendi ülkenizin tersine farklı bir özgeçmişe sahipseniz farklı neler yapabileceğinizi düşünerek bu tutumla işe başlayabilirsiniz. Yani diplomanızla değil yaptıklarınızla ve ilgilerinizle harmanlanan bir iş bulabilirsiniz. Çok az deneyimle bile çok büyük şanslar elde edebilirsiniz.

5. Kendi alanınızda küresel bir bakış açısı elde edersiniz.

5. Kendi alanınızda küresel bir bakış açısı elde edersiniz.

Eğer okuduğunuz bölümle alakalı çalışacağınızdan eminseniz, yurtdışında çalışmak çok çok daha iyi olacaktır. Çünkü artık rotanızı çizmek son adım olacaktır. Küresel bir dünyada yaşıyoruz fakar her ülke kendi standartlarına sahip. Bu standartları aşmak için ne yapmak istediğinize karar verip adım atan siz olacaksınız. Bu farklılıkları anlamak ve dünyanın geri kalanında nasıl işliyor neler yapılıyor öğrenmek kariyerinizi sizin bizzat yazmanız için büyük bir adım.

6. Özgüveninizi arttırırsınız.

6. Özgüveninizi arttırırsınız.

Yurtdışında çalışmak ve genel olarak bir kafa boşluğu yılınızın olması inanılmaz bir özgüven artışı sağlar. Tam bir kafa boşluğu sayılmasa da yepyeni heyecanlar ve değişimler ne kadar yoğun olursanız olun tatil hissettirir. Kariyerinize yepyeni bir ülkede sıfırdan başlayacaksınız. Kendinize bundan daha büyük bir meydan okuyamazsınız. İşverenler bunu göz önünde bulundurup meydan okumanızın farkına varacaklardır. Bu da size uzun vadede çok büyük bir yarar sağlayacaktır.

7. Değişime uyum sağlarsınız.

7. Değişime uyum sağlarsınız.

Bambaşka bir ülkede yaşamak ve çalışmak büyük bir değişim demektir. Bu değişime uyum sağlamak sizin adaptasyon gücünüzü ölçecek ve yükseltecek. Bu sayede hayat değişimine uyum sağlamanız yaşamınız boyunca gerek kariyer gerek özel hayat değişimlerinde sizi ani kararların hasarından koruyacak. Bambaşka bir hayata başlamaktan daha radikal bir karar olmasa da diğer küçük değişiklere uyum sağlamanız açısından açık görüşlü olmak ve değişime hazır olmak gibi birçok yarar sağlayacak.

8. Unutulmaz arkadaşlıklar edinirsiniz.

8. Unutulmaz arkadaşlıklar edinirsiniz.

Kendi ülkenizdeki aynı alanda çalışıyor olsanız da tamamen yeni bir şey deniyor olsanız da, kendi ülkenizde kurduğunuz arkadaşlıklardan tamamen farklı insanlarla tanışacaksınız. İş arkadaşlarınız dünyanın hiç düşünmediğiniz yerlerinden olabilir. Öyle ki gezmek istediğiniz tüm şehir ve ülkelerden birkaç insan tanıma fırsatınız olacak. Bu da demektir ki; “Dünya turumun geri kalanı için bedava konaklama imkanı”. Nasıl geliyor kulağa?

9. Hayatınız boyunca hatırlayacağınız en harika maceraya sahip olursunuz.

9. Hayatınız boyunca hatırlayacağınız en harika maceraya sahip olursunuz.

Sadece daha önce yurtdışında yaşamış birine sorun size söylesin. Kendi geçmişlerine baktıklarında eminim ki bugünü hayal ediyorlardı. Şu an gerçekleştirdiler ve bir başkasının hayaline ortak oluyorlar. Kendi hayatınız sizin özgürlükleriniz sizin kurallarınızla ilerliyor. Bu kararı verirken belki de kendiniz için en iyi olan şeyi yapacaksınız. %100 bir planınız olmayacak, işiniz kesin olmayacak, kalacağınız yer kesin olmayacak. Kesin olan tek şey sizin istediğiniz. Bu da başarmanıza yetecek. Yurtdışında çalışın, asla pişman olmayacaksınız!

Yurtdışında çalışma ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü