Yurtdışından Telefon Getirenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 3 Şey

Yurtdışından Telefon Getirenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 3 Şey

Uçak firmalarının kampanyaları, seyahatlerin popülerleşmesi üzerine son zamanlarda yurtdışından telefon getirmek bildiğiniz üzere çok moda oldu. Tabi durumun böyle olmasının en başlıca sebebi olarak da karşımıza teknolojik ürünlerin ülkemizdeki uçuk fiyatları öne çıkıyor.

Ülkemizde akıllı telefonlar için şu anda %18 KDV, %25 ÖTV ve %7 TRT bandrol ücreti alınmakta. Yani yurtdışından akıllı telefon getirmek isteyen birisi ürün fiyatının yarısı kadar ek masraf yapmaya razı olmalıdır.

Bizlerde @MaceraRehberiniz ekibi olarak bu yazımızda ;

 • En ucuz ve en pahalı telefon satan ülkeleri sizler için derledik.
 • Yurtdışından getirilen teknolojik ürünler için belirlenen gümrük kuralları ve ürün adetlerinden bahsettik.
 • Telefonların pasaporta işletim sürecini ve IMEI numaralarının nasıl bulunabileceğini anlattık.

Şimdiden iyi okumalar dileriz.

1. En ucuz akıllı telefonu hangi ülkeden almalı?

1. En ucuz akıllı telefonu hangi ülkeden almalı?

Yazımızın bu bölümünü yazarken ülkemizde en çok tercih edildiğini düşündüğümüz iPhone modelleri üzerinden inceleyeceğiz. Bu sebeple Samsung kullanıcıları için verecek olduğumuz istatistikler yanıltıcı olabilir.

En ucuz akıllı telefon alınabilecek ülkeler listemizi verirken de bu araştırmamızı Iphone 7+ üzerinden yaptığımızı belirtmek isteriz. Iphone 7+ telefonunu yurtdışından en ucuza alabileceğimiz ülkeler sırasıyla şu şekilde ;

 1. Amerika Birleşik Devletleri
 2. Japonya
 3. Hong Kong
 4. Malezya
 5. Kanada
 6. Singapur
 7. Filipinler
 8. İsviçre
 9. İngiltere
 10. Şili

Her ülkenin kendisine ait bir KDV sistemi vardır. Fakat turist vizesiyle yurtdışında bulunduğunuzdan dolayı bu vergileri tamamen ödemek zorunda değilsiniz. Yurtdışında telefonu aldığınız kurumdaki çalışanlara ”tax refund formu” doldurmak istediğinizi belirtin. Bu form ile havaalanında bulunan tax ofislerine giderek telefonu satın almış olduğunuz vergi miktarının iadesini alabilirsiniz. Fakat bu durum ABD için geçerli değildir.

Amerika Birleşik Devletleri için satış vergisi olmayan 5 eyalet şu şekildedir.

 • Oregon
 • Montana
 • Alaska
 • New Hampshire
 • Delaware

Dünyada en pahalı akıllı telefon satan ülkeler listemiz de (ucuzdan-pahalıya) şu sekildedir;

 1. Rusya
 2. Brezilya
 3. Türkiye (Dünyanın en pahalı telefonunu satıyoruz)

2. Yurtdışından kaç tane telefon getirilebilir?

2. Yurtdışından kaç tane telefon getirilebilir?

3 Şubat 2017 tarihinde yürürlüğe giren Gümrük Kanununun 235/3. Maddesi Hk. ile artık kişi yurtdışından Türkiye’ye 2 adet telefonu yasal olarak getiremeyecek. Birden fazla getirilen telefonların gümrük memurları tarafından belirlenmesi durumunda, kişi bu ürün için normal verginin iki katı ödemek zorunda.

Aynı zamanda, gümrük görevlileri belirlemiş oldukları yurtdışından alınan ikinci telefonların IMEI numaralarını alarak, BTK’ya bildirecek. Aynı zamanda bu kişilere cezalı vergi kesilecek. Fakat bu getirilen yeni protokolün gümrük mevzuatındaki birçok madde ile çelişmesinden dolayı ortada bir kararsızlık olduğu da doğru.

Dolayısıyla, şu anda usuldeki kararsızlık ve sıkı gümrük denetimlerinin olmamasından dolayı yurtdışından alınan birçok telefonun Türkiye sınırlarına sokulduğu bilinmektedir.

Gümrük bilgilerine ilişkin bilgileri T.C Dışişleri Bakanlığı websitesinden öğrenebilirsiniz.

3. Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır?

3. Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır?

Elbette yurtdışından gelen telefon kaydı için ödeme yapacağımız doğrudur. 1 Ocak 2020 tarihinden sonra %22.58 oranında zam geldi. Yani 2020 itibariyle yurtdışından getirilen telefonların pasaport kaydı için 1838 TL* telefon harcı ödemeniz gerekiyor. Ülkeye girişi 120 günü geçmiş kişilerin pasaportlarına ne yazık ki telefon kayıt ettiremezsiniz. Ve bir pasaporta 3 senede sadece 1 adet telefon kayıt ettirebilirsiniz.

Ödeyecek olduğunuz 1838 TL* harç bedelini ; Vergi Daireleri, Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası Halk Bankası, Denizbank, VakıfBank, ING Bank, HSBC Bank ve Şekerbank gibi kurumlar aracılığı ile telefonun kayıt ettirileceği pasaport sahibi adına yatırınız. Dekont alındıktan sonraki adımımız IMEI numarasını almak olacak.

Telefonun IMEI (seri numarası) bulmak için ” *#06# ” arayınız. Telefonunuza mesaj olarak gelecektir ve bu numarayı başka birisiyle paylaşmamanızda fayda vardır.

 1. Telefon Harç (1838 TL*) bedelini yatırın.
 2. Geçerli bir pasaport – kimlik no, isim-soyisim, IMEI numarası gerekli.
 3. E-devlet üzerinden telefon kayıt işlemini tamamlayınız.

E-devlet üzerinden kimlik numaranız ve şifrenizle siteye girdikten sonra sitenin arama moturuna ”IMEI” yazınız ve ”IMEI KAYDET” butonuna tıklayıp bilgilerinizi doldurun.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra telefonunuz yasal olarak işlenmiştir, hayırlı olsun!

BONUS: 31 Mayıs 2019 tarihinden itibaren uygulamaya geçen, yurt dışından gelen telefonun başkasının pasaportuna kayıt dönemi kapandı. Yeni karara göre artık farklı birine ait pasaporta cep telefonu IMEI kaydı yaptırılamayacak.

Yurt dışından cep telefonu getirme süresini 2 yıldan 3 yıla çıkaran söz konusu düzenlemeye ek olarak “yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarda kullanmak” şartı getirildi. Böylece, yurt dışından gelen bir telefonun IMEI numarasını başkasının pasaportuna kaydettirip kendi adınıza kayıtlı hattınız ile kullanmanız mümkün olmayacak. Bunun için pasaport sahibinin adına yeni bir hat alınması gerekecek.

Umarım içeriğimiz sizlere faydalı olmuştur. Soru ve görüşleriniz için Instagram adresimiz @MaceraRehberiniz üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Yurtdışından telefon getirme ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Doğukan Helvacı

Work and Travel / Erasmus / Dil Eğitimi / @workandtravelswt @macerarehberiniz