5 Adımda İngiltere’de Dil Okulu

5 Adımda İngiltere’de Dil Okulu

Dil okulunda eğitim almaya karar verdikten sonra hepimiz benzer soruların cevaplarını arıyoruz. Özellikle yurtdışında şansını demek isteyen arkadaşlarımız “Hangi ülke daha iyi?” diye, epeyce bir zamanlarını bu sorunun arkasındaki büyük cevabı bulmakla harcıyorlar. Gelin bu sorunun cevabının “İngiltere” olduğunu varsayalım. İngiltere’nin öğrenci şehirlerinden biri olan Leeds’te nasıl dil öğrenmeye karar verdim ve nelerle karşılaştım, gelin birlikte dil okulundaki ilk haftamı gözden geçirelim.

1. Neden İngiltere'de dil okulu seçtim?

1. Neden İngiltere'de dil okulu seçtim?

Öncelikle Amerika’da dil eğitimi almış ve İngiltere’de Erasmus stajı yapmış biri olarak her iki ülke konusunda tecrübelerime kulak verebilirsiniz. Bu deneyimlerim üzerine ilk düşündüğün şey şuydu: İngilizceyi anadili İngilizce olan ve kültürlerin etkisiyle zenginleşmiş bir yerde geliştirmek istiyordum. Bu yüzden İngiltere’de dil okulu tercih ettim. Buna ek olarak; İngiltere’ye seyahat etmek Amerika’dan çok daha kolay, saat farkı ve seyahat süreleri itibari ile de çile çekmeden kolayca bir uçuş deneyimi yaşamak istiyordum. Sadece uçuşun kolay ya da kısa olması yeterli değil. Aynı zamanda gideceğiniz ülkenin havalimanından dil okuluna veya konaklamanıza nasıl varacağınız da önemli bir detay. İngiltere’de dil okulu okuyacaksanız şayet, uçuş konforlu, kısa süreli, üstelik havalimanından benim dil okuluma ve konaklamama varış kolaydı. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; ilk kez gideceğiniz bir ülkede işinizi ilk günden zorlaştırmak istemezsiniz değil mi!

2. Neden Leeds’te dil eğitimi?

2. Neden Leeds’te dil eğitimi?

Dil eğitimi alacak bir öğrenci olarak, tahmin edersiniz ki, öğrenci şehrinde okumaktan daha eğlencelisi, daha hızlısı, daha arkadaş dolusu yok!

Leeds, İngiltere’nin en büyük öğrenci şehirlerinden biri. Birçok öğrenci indirimi alternatifleri ile dolu, uluslararası bir şehir. İngiltere’nin kalbindeki bu şehir sadece öğrenci açısından değil; sanat, kültür, müzik, festival gibi birçok dinamiği de içerisinde bulunduran heyecan dolu bir şehir. Hem tarihi dokusu hem de metropolitan havası ile sizi içine çeken bir şehir! Tabii ki ben de şansımı bu şehirden yana kullandım. Leeds’te gezilecek çok yer, keşfedilecek çok mekan, görülecek çok şey var. Dolayısı ile şehir size İngiltere’de dil okulu okumaktan çok daha fazlasını vaad ediyor.

3. Neden Leeds English dil okulundayım?

3. Neden Leeds English dil okulundayım?

Öğrenci şehrinde okumaya karar verdikten sonra dil eğitimi alabileceğim okulları araştırmaya başladım. Tahmin edersiniz ki her dil okulu belli bir standartta kaliteli eğitim sunuyor. Bana bundan çok daha fazlası gerekiyordu. İngiltere’de dil okullarına en kolay ulaşma yolu sosyal medyaydı. Neler yapıyorlar, öğrenci kitleleri nasıl, hangi aktiviteleri barındırıyorlar, öğrenci ve dijital medya iletişimleri nasıl.. Her bir sorunun cevabını Leeds English School’un Instagramı’nda kolayca buldum. Dolayısı ile bu benim işimi epeyce bir kolaylaştırdı. Diğer bir detay ise, Türkçe bilgi bularak, temelde bilmem gereken genel bilgilere kesin ve net bir şekilde ulaşmış olmam epey bir kolaylıktı benim için. Üstelik İngiltere’de seçtiğim bu dil okulu Leeds’teki ilk köklü dil okulu! Tam 18 yıldır faaliyetteler. Ayrıca, İngiltere’de dil eğitimi almak isteyenlerin en çok istediği şeylerden biri de okulda çok az Türk olmasıdır. %1’den daha az Türk öğrenci oranı ile Leeds English dil okulu; size Türkçe konuşmak yerine yoğun İngilizce konuşmanın dibine vuracağınız bir dil okulu deneyimi sunuyor.

4. Neden Carr Mills Student Residence’da kalmayı seçtim?

4. Neden Carr Mills Student Residence’da kalmayı seçtim?

Bir dil okulunda okurken en çok ihtiyacınız olan şeylerden biri eğlenceli arkadaşlar. Enerjinizin uyuştuğu bir arkadaş ya da arkadaş grubu ile tüm şehri, tüm ülkeyi keşfedebilirsiniz. Arkadaş edinmenin en kolay yolu da dil okulu yurdunu tercih etmek elbette. Ortak mutfakta yemeğini hazırlarken, Çinli arkadaşının yurtdışı maceralarını dinleyebilir ya da Suudi Arabistan’dan gelen arkadaşının üniversite anılarını dinleyebilirsin. Ya da dil okulu ödevlerini arkadaşlarınla tamamlayabilirsin. Daha da ötesi birçok grup indirimli aktiviteyi birlikte organize edebilirsiniz. Mesela Leeds büyük bir şehir. Otobüs kullanırken bile grup indirimli otobüs biletleriyle kolayca ve hesaplı bir şekilde şehri keşfedebilirsiniz. İngiltere küçük bir ülke, dil okulundaki arkadaşlarınızla hafta sonu çevre şehirleri keşfedebilirsiniz. İngiltere’nin kolay ulaşım standartları sayesinde tüm ülkeyi gezebilirsiniz.

Bunlara ek olarak sıcak bir odada kalmak, kendine ait banyonun olması da cabası elbette! Ayrıca bu öğrenci yurdu sadece Leeds English Language School öğrencilerine ev sahipliği yapmıyor. Civar üniversitelerde okuyan birçok öğrencinin yuvası! Dolayısıyla sizi öğrenci dolu bir yurt bekliyor!

5. Leeds English Language School’da ilk hafta nasıl geçer?

5. Leeds English Language School’da ilk hafta nasıl geçer?

Her dil okulunda ilk gün oryantasyon niteliğinde geçer. Burada da ilk günümde Leeds English dil okulu ailesiyle tanıştım. Benimle birlikte eğitime başlayan tüm yeni öğrencilerle Leeds şehrini keşfedeceğimiz bir tura katıldık. Bir şehir hakkında bilmemiz gereken temel yerleri öğrendik. Tren istasyonu, otobüs istasyonu, keşfedilecek yerleri, büyük sokak pazarları, uyguna alışveriş yapılacak yerler, uyguna gezi turlarına katılacağımız yerler… Dahası nasıl online banka hesabı açarız, hangi uygulamalar işimizi kolaylaştırır gibi bütün detayları siz daha sormadan dil okulu sizinle paylaşıyor.

7 Kişilik sınıfımda dünya tatlısı hocamla, Cambridge onaylı kitapla ilk dersime başladım. Heyecanlı ve bir o kadar da arkadaş canlısı tavırlarıyla sizi yalnız hissettirmeyen Leeds ailesi ile dolu dolu geçti. İngiltere’de dil okulu okumak istiyorsanız ya da sorularınız varsa takipte kalmayı unutmayın. EDUMAG Instagram hesabında beni sıkça görebilirsiniz. Hem İngiltere hem de Amerika deneyimi yaşamış biri olarak yeni deneyimlerimi yazacağım blog yazıları için beklemede kalın!


%30'a varan indirimlerle İngiltere'de İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


İngiltere'de dil okulu ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.