6 Günlük Yurtdışı Seyahati Sırasında Başıma Gelen 6 Beklenmeyen Durum!

6 Günlük Yurtdışı Seyahati Sırasında Başıma Gelen 6 Beklenmeyen Durum!

Yurtdışı seyahat biletleri günler süren çabalar sonucu ayarlandı, hostellere bakıldı, alakasız rotalardan ve sandviçlere domates koymaktan vazgeçildi, Paris planından vazgeçilmedi derken 3 muhteşem ülkeyi kapsayan 6 günlük seyahatimin benim için neler planladığından habersiz yola çıkmaya hazırdım. Ama bu geziye dair yaşadığım her şeyin çok sonradan herkese defalarca anlatacağım bir sürü anı-bir sürü beklenmeyen vakalar silsilesine dönüşeceğinden habersizdim, sonra olanlar oldu…

1. Havaalanında geceyi geçirme planı tamam, peki ya klimalardan gelen soğuk hava akımı?

1. Havaalanında geceyi geçirme planı tamam, peki ya klimalardan gelen soğuk hava akımı?

Barcelona gibi muhteşem bir şehir en fazla ne kadar soğuk olabilir? Neden El Prat Havaalanı görevlilerinin klimayı sonuna kadar açtığını anlamadık, bizi istemiyor gibilerdi fakat sandalye bulmayı başardık ve sonra soğuğa aldırmadan uyumaya çalıştık! Çılgınlık yaparken de çok üşüdük!

2. Barcelona La Rambla caddesi ve doyurmayan "Tapas" !

2. Barcelona La Rambla caddesi ve doyurmayan

Gezmekten mideleri zil çalan 3 genç büyük beklentilerle garsonu çağırıp “Tapas” siparişi verdi. Ne yazık ki cüzdanı yakan fiyatına rağmen doyuruculuk seviyesi eksilerin altında olan bu öğün büyük hayal kırıklığı yarattı. La Rambla caddesi muhteşem orası ayrı!

3. Mailleri kontrol etmek çok önemli: Hostelden ansızın gelen e-mail!

3. Mailleri kontrol etmek çok önemli: Hostelden ansızın gelen e-mail!

Birden fazla ülke gezmek gerçekten planlı olmayı gerektiriyor. Otobüs ve uçak saatlerini, hostel giriş saatlerini hesaba katmak o kadar önemli ki! Hostelimiz kredi kartımızın geçersiz olduğunu, bu durumda rezervasyonumuzu iptal edeceğini içeren bir mail yolladı, hem de biz çoktan yola çıkmışken! Durumumuzu ve mağdur olduğumuzu açıklayınca oraya ulaştıktan sonra nakit ödeme yapmamızı kabul eden hostel görevlisine (Joanna) sevgilerimi yolluyorum! (Not: Maildeki mağduriyetim sezilebilir derecede!)

4. Eyfel Kulesi'nin yarısı kaybolursa: La vie en rose!

4. Eyfel Kulesi'nin yarısı kaybolursa: La vie en rose!

Paris muhteşem bir yer. İnsanların Fransızca konuşmalarını dinleyip mest olacağım, en sevdiğim Fransız yapım “Amelie” filminin atmosferini yaşayacağım dakikaları hayal ederken havanın sisli ve -10 derece olacağını ve Eyfel’in yarısını göremeyeceğimi tahmin etmemiştim. Neyse ki 2 günlük Paris macerasının ilk günü hava çok güzeldi. “Seni göremesem de mutluyum Eyfel Kulesi pozu” verirken sisli hava yetmezmiş gibi anı bozan bazı araçlar objektife yansımış…

5. Otobüsü kaçırdık!

5. Otobüsü kaçırdık!

Rotasını çok dikkatli hazırladığımız bu gezinin en can alıcı kısmına geldik! Şöyle düşünün. Gezinin en önemli rotasındasınız ve neredeyse en uzak 2 nokta arasında yolculuk yapacağınız otobüsü kaçırmak üzeresiniz ve 15 dakika kala farkediyorsunuz. En can alıcı kısmı ise telefonunuzun şarjı %1 ! Hem finansal açıdan hem de moralman bünyenizi sarsacak bu gibi durumlarda power bank kurtarıcınız, bilet saatinizi 100 kere kontrol etmek rutininiz olsun! Gezmek muhteşem, ilgi çekici, yenileyici fakat hatalar telafi edilmiyor. Yine de Paris’te kaybolmadım demeyeceğim! (Not: Fotoğraf, rotaya sonradan eklenen ve hiçbir yerine gidemediğim Amsterdam’dan!)

6. Otobüsü kaçırmaktan daha vahim bir durum: Kredi kartını kaybetmek!

6. Otobüsü kaçırmaktan daha vahim bir durum: Kredi kartını kaybetmek!

Yok artık daha neler? Otobüs kaçmak üzere iken kredi kartımı cüzdanın derinliklerinde bile bulamadığım o anda yaşadığım minik kalp krizi… Yemek yediğimiz yerde unuttuğumu erken farketmem bana evrenin armağanı gibiydi! Mekana geri döndüğümde kartım hiç tanımadığım Fransız ailenin masasında duruyordu. Paris’te yaşadığım bunca terslik bile Paris aşkımı yok etmedi ve yine de her şey çok güzeldi, her şey unutulmazdı!

Gel gelelim bunca aksilik ve beklenmedik durum birçok şey öğretti bana. Seyahatleri, anıları güzel ve unutulmaz yapan yepyeni deneyimler kazanmanın yanı sıra, karşılaştığımız aksilikler ve bunlara göğüs germe biçimlerimiz değil midir?

Okuduğunuz için teşekkür ederim!

YAZAR HAKKINDA
Merve Sayın