Bristol Dil Okulu Günlüğüm: 6 Haftada İngilizce Öğrenilir Mi?

Bristol Dil Okulu Günlüğüm: 6 Haftada İngilizce Öğrenilir Mi?

Bristol daha önce adını duymadığım, dışarıdan bakılınca ön yargılı ama içine girince ”beni burada bırakın” dedirten bir şehir. Dil eğitimi almak ve İngiltere’ye gitmek isteyen insanlarda ister istemez akla gelen ilk şehir Londra oluyor. Ben de neden Bristol’ü de değerlendirmeniz gerektiğini sizlere madde madde açıkladım. Hazırsanız başlayalım..

1. Ön yargılı olduğum halde neden Bristol'u tercih ettim?

1. Ön yargılı olduğum halde neden Bristol'u tercih ettim?

Ben şu an kendimle konuşuyor olsaydım niye ön yargılı olduğun şehre gidip de 6 haftalık belki iyisiyle belki kötüsüyle geçireceğin eğitimini mahvetmeyi göze aldın ? Derdim. Öncelikle belirtmek isterim ki Ankara doğumlu olmama karşın 1 yaşından beri İstanbul’da yaşıyorum. Şu an genel yaşanan bir problem, aşırı nüfusun ulaşıma veya genel bazı problemlere sebebiyet vermesidir (Her gün 2 saat yol çeken bir insanım). Yani işin özeti aslında Londra’yla İstanbul’u kıyaslamıyorum tabi ki ama genel olarak biraz sınırlarımın ve standartlarımdan çıkıp ne yapabileceğimi görmek istedim. Biraz kendimi test ettim diyelim. Hani deriz ya ”hayatta her tadı tadalım” tam olarak onu düşünerek yola çıktım. Büyük bir kentte 20 yıl geçirdim herhalde, 6 haftamı daha küçük daha şirin bir kentte geçirebilirim dedim. İyi ki öyle yapmışım.

2. Peki neden EC Bristol dil okulunda eğitim almaya karar verdim?

2. Peki neden EC Bristol dil okulunda eğitim almaya karar verdim?

”Peki tamam Bristol anladık” diyorsanız niye EC diye bir soru ile kafanız hala karışık ve işin içinden çıkılmaz bir halde olabilir. ”Neden EC Bristol?” sorusu ülkeme dönünce çok karşılaştığım bir soruydu. Bu konuda ilk olarak bana destek veren danışmanlığım StudyZONE’a ve canım Burçin Abla’ya borçuluyum. Onlara çok teşekkür ederim bana böyle bir öneride bulundukları için. Şu an kime sorarsak İngilizce biliyordur eminim bundan ama ben bunun biraz öğrenme biçimindeyim. Keyifli bir süreç mi geçirmiş yoksa tamamen kapanıp ezber ve sosyallikten uzak mı diye! Çünkü sizden ailenizin ve yakın çevrenizden beklenen İngilizce öğren, sosyalleş, gez. İyi tamam deyip gidiyorsunuz ama hepsini nasıl yapabilirim diye düşünürseniz bu konuda biraz gideceğiniz okul özellikli olması lazım. StudyZONE ile görüşmeye gittiğim zaman söylediğim tek şey vardı: ”dersten değil ama aktiviteden kafamı kaldırmamak, yorgunluktan ölmek istiyorum” dedim. Nitekim de öyle oldu. Sadece bu yüzden bile EC diyebilirim. Öğretmen kadrosundan veya ders işleyişlerinden bahsetmiyorum bile.

3. Benim için en can alıcı yere geldik: Aile yanı konaklaması

3. Benim için en can alıcı yere geldik: Aile yanı konaklaması

Eveeeet en sevdiğim yere geldik. Umarım buraya kadar sıkılmadan okumuşssunuzdur da bu mükemmel deneyimimden mahrum kalmazsınız. Öncelikle aile yanında kalacaklara buradan bir bilgilendirme yapayım. Her ne sebeple olursa olsun aileler sizin kaldığınız odaya girip çıkamaz, girerlerse de benim gibi hakkınızı savunun ama evden kovulmayı göze alın. Hatta İngiliz polisiyle konuşmayı bile(sözde zorla girmişim evine öyle demiş hanımefendi polise). Ya düşünsenize hiç bilmediğiniz bir yerde böyle bir durumda böyle bir tecrübe ediniyorsunuz. Hala hatırladıkça gülüyorum. Her neyse ilk kaldığım aile Jamaikalı’ydı sonra yine StudyZONE ve EC ortak hızlı iletişimi ile telefonuma hemen yeni evimin lokasyonu mesaj olarak geldi ve yeni evimin yolunu tuttum. İşte bu ev tam bir cennetti. Ganalı yeni ailem 1 dediğimi 2 etmedi diyebilirim (Hani bir ara dedim kalsam burada bakarlar mı?).

4. Endişelenmeyin o İngilizceyi konuşacaksınız, kaçamazsınız!

4. Endişelenmeyin o İngilizceyi konuşacaksınız, kaçamazsınız!

Giderken 6 hafta yetmez diyen kişiler vardı. Evet belki az geliyor olabilir ama bence oranın havasını bir kez solumak bile yeterli diye düşünüyorum. Bambaşka insan ve kültür içinde kendi has dilleri İngilizce öğreniyorsunuz. (Türkçe kullanmamak için ailenizle de çok görüşmeyin!). Tamamen ana dilinizden kopuk bir 6 hafta. Benden ilk gideceklere ilk tavsiyem otobüslerin girişlerinde hemen bindiğinizdeki gazeteleri alın. Bilmiyorum isteyen alabiliyor mu? Ama ben baya götürmüştüm çaktırmadan ve tamamen bedava gibiydi. Benim en büyük endişem ”aileyle akşam yemeklerinde ne konuşacağım?”, ”kekeler miyim?” veya ”takılırım mıyım?”,”ya hayalimdeki gibi bir sohbet dönmezse” ve dahası…

Bunlardan kurtulun! Benim kadar şanssız olamazsınız. Bu döneminizde gelecek aile sıcak kanlı, güler yüzlü özel seçilmiş aileler ve elinden gelen destekleri veriyorlar. Zaten onlar da ”dur şunu biraz zorlayayım konuşamasın azıcık eğleneyim” olmuyor tahmin ettiğiniz gibi. Cem Yılmaz Abimizin dediği gibi ”rahat ol turist ol!!”

Özetle, Bristol gerçekten dil öğrenmek ve yaşamak için benim için çok doğru bir tercih oldu. Başka şehre gitseniz dahi hiç yoktan Bristol’un festivallerine bakın derim tek kelimeyle muazzam! Yolunuz açık olsun..


%30'a varan indirimlerle İngiltere'de İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Nevzat Alp Uğuz

11 Ocak 1997 ANKARA / ALTINDAĞ doğumluyum. Bahçeşehir Üniversitesi'nde Elektrik - Elektronik Müh. okuyorum.