İrlanda Dil Okulu Günlüğüm ve İrlanda Serüvenim

İrlanda Dil Okulu Günlüğüm ve İrlanda Serüvenim

İrlanda’dan herkese selamlar! 2016’da 3 aylık İrlanda dil okulu ile başlayan İrlanda serüvenim, üniversiteden mezun olduktan sonra İrlanda’ya staja gelmem ile devam etti ve bir türlü kopamadığım bu yeşillikler ülkesine son olarak da uzun dönem dil okulu için geldim. İrlanda serüvenimde ilginizi çekebilecek maddeleri ve kısaca neler yapabileceğinizi maddeler halinde hazırladım. Umarım faydalı olur. İyi okumalar!

1. İrlanda'da uzun dönem dil eğitimi alarak çalışma izni alabilirsiniz.

1. İrlanda'da uzun dönem dil eğitimi alarak çalışma izni alabilirsiniz.

İrlanda’da en az 25 hafta dil eğitimi programına dahil olan herkes yarı zamanlı olarak haftada 20 saat çalışma hakkına sahip oluyor ve ailenize bağlı kalmadan burada yaşamınızı rahatlıkla sürebiliyorsunuz. Benim İrlanda’yı seçmemdeki en önemli sebep; İrlanda’da yaşayan Türk sayısının çok az olması, diğer rakiplerine göre daha uyguna dil eğitimi alabilmem ve çalışabilme hakkımın olmasıydı.

Önemli not: İrlanda saatlik asgari ücret olarak dünyada en yüksek maaşı veren ülkelerden birisidir.

2. Tarihin ve yeşilliğin beşiği İrlanda'da eğitim sürenizi kolayca uzatabilirsiniz.

2. Tarihin ve yeşilliğin beşiği İrlanda'da eğitim sürenizi kolayca uzatabilirsiniz.

Tarihi yapıları, kültürü, yeşillikleri, parkları ve tabi ki dünyaca ünlü publarıyla İrlanda sakinlik ve huzur isteyenlerin yeni uğrak yeri oldu diyebiliriz. Ben İrlanda’nın başkenti olan Dublin’de yaşamımı sürdürüyorum ve açıkcası buradan da hemen dönmeyi planlamıyorum. Buradayken dil okulunuzu çok daha kolay ve uygun fiyatlara uzatabiliyorsunuz ve tekrardan 8 ay daha vizeye sahip olabiliyorsunuz. Belki de devamında master olur kim bilir? Çünkü master yaparken de yine part-time çalışabiliyorsunuz. Ayrıca mezuniyet sonrası 2 sene full-time çalışma hakkınız oluyor.

3. İrlanda vizesinin kilit noktası dil okulunun MEI üyesi olmasıdır.

3. İrlanda vizesinin kilit noktası dil okulunun MEI üyesi olmasıdır.

Açıkçası İrlanda vizesi almak zor diye bir algı var ama belgeleri tam hazırlayıp MEI üyesi (iyi dil okullarının bağlı olduğu kuruluş gibi bir şey) bir dil okuluna yazıldıktan sonra vizenin çıkmaması çok zor diyebilirim. Buradaki kilit nokta kesinlikle okulun MEI üyesi olup olmaması. Uzun dönem öğrenci vizesi yaklaşık olarak 2-3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

4. Biraz da Dublin’den bahsetmek gerekirse...

4. Biraz da Dublin’den bahsetmek gerekirse...

İrlanda’nın başkenti olan bu huzur dolu şehrin merkezdeki nüfusu yaklaşık olarak 600.000 civarındadır ve dolayısıyla İstanbul’dan alışık olduğum kalabalıktan sonra burası ıssız geliyor. Dublin klasik bir Avrupa şehri olduğundan, saat 7’den sonra bütün alışveriş merkezleri ve mağazalar kapanır ve sadece publar, gece kulüpleri ve restoranlar çalışmaya devam eder. Bu saatten sonra Dublin şehri tam bir eğlence merkezine döner. Dublin şehir merkezinde dolaşırken, 9.yüzyılda inşa edilmiş Christ Church Katedrali’ni, 12.yüzyılda inşa edilmiş St.Patrick Katedrali’ni, 13. Yüzyılda inşa edilmiş Dublin Kalesini ve daha nicelerini görerek tarihe tanıklık edebilirsiniz ve içinizden “Keşke Türkiye’de de tarihi yapılarımıza bu kadar iyi bakabilseydik“ diye geçireceğinize şimdiden emin gibiyim.

5. İrlanda'nın diğer bölgelerine de seyahat edin.

5. İrlanda'nın diğer bölgelerine de seyahat edin.

Cork, Limerick, Galway gibi şehirleri de oldukça sevimli ve huzuru yaşayabileceğiniz şehirler olsa da başkent Dublin kadar hareketli olmadığından buralara daha çok hafta sonları gezmeye ve kafa dinlemeye gidiyorum diyebilirim.

Ayrıca, Kuzey İrlanda’ya geçiş için normalde Birleşik Krallık pasaportu gerekse de kara sınırında hiçbir kontrol olmadan oraya da geçilebildiğinden buralara yolunuz düşerse mutlaka Belfast’a, Giant’s Causeway’e ve Carrick-a-Rede Rope Bridge’e gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Son olarak, kısaca buraya öğrenci olarak gelinebilecek çoğu seçenekle geldim diyebilirim. Şu anda ise burada Eğitim İrlanda’nın Dublin ofisinde çalışıyorum.

Sizin de İrlanda’da dil eğitimi almak ve part-time çalışmak gibi bir düşünceniz varsa bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. İrlanda hakkında merak ettiğiniz her konuda yardımcı olabilirim. İrlanda’dan sevgiler!

YAZAR HAKKINDA
Eğitim İrlanda

Eğitim İrlanda (Education State) yurt dışı İngilizce dili eğitimini İrlanda'da sürdürmeyi düşünen gençlerimizin okul bulma, konaklama ve diğer ihtiyaçlarını en kaliteli ve ekonomik şekilde karşılamalarını sağlamak ve yardımcı olmak amacı ile 2010 yılında kurulmuştur.

Profesyonelliği ilke edinen kurumumuz modern dünyanın ve iş hayatının gerektirdiği kalite anlayışı ile kurmuş olduğu ekip organizasyonu içerisinde uzun yıllar yurt dışı eğitim danışmanlık tecrübesine sahip uzmanlarla birlikte faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Eğitim İrlanda, İrlanda’da Dublin merkezli olarak İrlanda'nın değişik noktalarına yayılmış saygın eğitim kurumları, üniversiteler, dil okulları ve kolejler ile anlaşarak bu kurumların İrlanda temsilcisi olmuştur. İrlanda sunmuş olduğu eğitim imkanlarıyla Amerika, İngiltere, Kanada ve Malta gibi ülkelere rakip olmuş ve kısa bir zaman dilimi içinde de en çok tercih edilen yurt dışı dil eğitimi noktalarından biri olacaktır.