İrlanda’da Geçen 1 Aylık Dublin Dil Okulu Deneyimim

İrlanda’da Geçen 1 Aylık Dublin Dil Okulu Deneyimim

Yurtdışında eğitim almak isteyen herkes gibi bende internet üzerinden birçok araştırma yapmıştım İngiltere’ye gitmeden önce. Ve en büyük ihtiyacın birebir o ülkelerde yaşamış insanların deneyimlerini öğrenmek olduğunu fark etmiştim. Her türlü bilgiyi öğrenmek istiyor insan ama bu bilgileri elde ederken en önemlisi de güncel bilgilere sahip olmak.

Dil eğitimi almak isteyenlerin bilgi ihtiyacını karşılayan en iyi ve en güncel oluşum kesinlikle EDUMAG. Ve ben de Brighton’daki dil okulu tecrübelerimi Brighton Günlüğüm: ”Eylül Huzuru Tadında Yaşamak” adlı yazımla EDUMAG’da paylaşmıştım. İngiltere dönüşü, bundan sonra gideceğim ilk yer kesinlikle İrlanda olacak dedim durdum. Ve EDUMAG içerik yarışması sayesinde Dublin’de 1 aylık dil okulu bursu kazandım.

Eylül huzurunu yaşamaya devam

Şimdi sıra Dublin dil okulu günlüğünde:

1. İrlanda vizesi çıkar mı dersin?

1. İrlanda vizesi çıkar mı dersin?

Vize süreci, yurtdışına çıkacak kişiler için en sancılı geçen süreç. Tüm evraklar hazır olmalı sana yol gösteren iyi bir danışmanın olmalı derken StudyZONE ailesinden tüm desteği en iyi şekilde aldım. Nitekim daha önce İngiltere vizesini almıştım. StudyZONE yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde İrlanda vizesini de herhangi bir problem yaşamadan alabildim. Vize süreci yol gösterici bir danışman olduktan sonra sorunsuz atlatılabilir.

2. İstikamet Dublin! Uçak indiğinde beni İrlanda'da neler bekliyor?

2. İstikamet Dublin! Uçak indiğinde beni İrlanda'da neler bekliyor?

İrlanda vizesi çıkmış, uçak biletleri alınmış, sıra Dublin’e uçmakta ve uçaktan indikten sonra nasıl hareket edileceğine kaldı. Dört buçuk saat sürüyor direk uçuşlar ve havalimanı ufacık. Bu nedenle çok kolay gideceğiniz yolu bulabiliyorsunuz. Hemen havalimanı çıkışında şehir merkezlerine giden transfer otobüsler var ya da şehir içi otobüslerini kullanabiliyorsunuz. Ben direk şehir içi otobüslerine binmiştim hem şehir hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor insan, hem de daha ucuz 😀

3. Dünya tatlısı ev sahibinin rahatlatan mesajı.

3. Dünya tatlısı ev sahibinin rahatlatan mesajı.

Ertesi gün uçağa binecektim ve iş yoğunluğumdan dolayı İrlanda’da evinde kalacağım ev sahibiyle iletişime geçmeyi unutmuştum. Son gece hemen ev sahibime whatsapp’tan yazdım, nasıl en kolay şekilde evine gidebilirim bilgim almam gerekiyordu. Aradan 5 dk geçmeden cevap geldi. Benim internetten bulduğum yol meğer çok karmaşık ve bir hayli pahalı bir seçenekmiş. Havalimanından bineceğim otobüsün numarasını ve ineceğim durağın adını söyledi. Bindiğimde haber vermemi ve ona göre otobüs durağında bekleyeceğini iletti. Söylemiş olduğu durağa yaklaşık 1-1,5 saat sonra gelmiştim ve tontiş bir kadın gülen yüzü ile beni bekliyordu 🙂 Kaldığım süre boyunca her türlü desteğini ve gülen yüzünü hiç eksik etmedi.

4. Dublin’de ilk gün bundan daha iyi olamazdı.

4. Dublin’de ilk gün bundan daha iyi olamazdı.

Kaldığım evde benden başka biri İtalyan biri Japon olmak üzere iki öğrenci daha vardı. Benden daha uzun süre orada yaşadıkları için hemen evin çevresi hakkında bana bilgi verdiler. İlk gittiğim gün Pazar günü olduğundan okulum yoktu ve ev sahibim bizi arabasıyla ufak çaplı Dublin gezintisine çıkartmıştı.

Çok şanslıydım. Dublin’in o meşhur büyük parklarından bir tanesi olan Marley Park benim kaldığım evin hemen yanındaydı. Hemen hemen her akşam yemek sonrasında parkta yürüyüşe çıkardık. Hem günlük yorgunluğu atar hem de İngilizce konuşma pratiği yapardık ev arkadaşlarımla.

5. Dublin dil okulu ile tanışma vakti!

5. Dublin dil okulu ile tanışma vakti!

Adı Emerald Cultural Institute. Dil okulu demek az kalır yanında. Dublin’in en iyi dil okulu da diyebiliriz belki. Her türlü imkanı ve profesyonelliği ile gerçekten takdiri hak eden bir dil okulu. Okula girer girmez kendinizi hiç yabancı hissetmiyorsunuz. Sistem öyle güzel işliyor ki kendinizi sınavdan çıkmış, sınıfınıza yerleşmiş buluyorsunuz. Gerek eğitmen kadrosu gerekse çalışanları ile her türlü kolaylığı öğrenciye sağlıyorlar. İhtiyacınız olan her şey size bir çanta ile veriliyor ve gerekli yönlendirmeler yapılıyor. En geç 1 hafta içerisinde Dublin çözülebilecek bir şehir zaten. Okulun da desteği ile şehre ve okula hemen alışıveriyor insan.

6. İrlanda'daki okuldan da bu beklenirdi.

6. İrlanda'daki okuldan da bu beklenirdi.

Doğa ile iç içe sıcak bir yuvada okumak bu olsa gerek. İrlanda doğasının güzelliğiyle, yeşilliğiyle meşhur bir ülke. Her sabah gittiğin okulda da bunu görebiliyor olmak insana huzur ve öğrenme şevki veriyor. Okulun kendine çeken bir havası var 😀

7. Irish dance öğrenmeden dönülmemeli.

7. Irish dance öğrenmeden dönülmemeli.

Ders bittikten sonra her Pazartesi öğleden sonra Irish dance kursları var okulda. Üstelik dansı öğreten de benim öğretmenim olduğu için çok eğleniyorduk dans ederken. Daha doğrusu dans etmeye çalışırken. Gerçekten çok zor bir dans ama inanılmaz zevkli. Kesinlikle İrlanda’ya kadar gidip dans etmeden dönmemek gerekiyor. Bir yandan danslarını edip, müziklerini dinleyip bir yandan da meşhur yağmurlarına şahitlik etmek harika bir duygu.

8. Peki eğlence nasıl Dublin’de?

8. Peki eğlence nasıl Dublin’de?

Adeta dünyaya eğlenmek için gelmiş İrlandalılar. O kadar pozitif ve hayat dolu insanlar ki hepimizin bu kültürü yaşaması gerekiyor. Her gece canlı müzik ve dans hemen hemen tüm publarda var. Pub yetmiyorsa sokak ortasında ya da bir köşe başında toplaşmış bir gruba dans ederken rastlayabilirsiniz.

Soğuk hava ile mücadelenin yolunu bulmuş İrlandalılar bol bol dans ve Guinness 😀

9. Dublin'de hava soğuk olur mu?

9. Dublin'de hava soğuk olur mu?

Hava soğuk olmaz mı hiç! Eylül ayında Dublin’deydim ve dondum diyebilirim. Ev sahibim artık benimle dalga geçiyordu ama en sonunda hasta olunca bana inanmıştı. Ben atkı, bere takarken İrlandalılar sıfır kollu geziyordu ama olsun bu kadar kültür farkı da olmalı.

Yazın 24 derecenin üzerinde hava sıcaklığı olduğunda dışarı çıkmıyorlarmış çok sıcak diye. Aramızdaki farkı bu örnekten yola çıkarak anlayabilirsiniz 😀 Siz siz olun sıkı giyinin Dublin’de. Sonuç olarak gözünüzde güneş gözlüğü, çantanızda şemsiyeniz eksik olmamalı. Her an her şey olabilir Dublin’de.

10. Dublin'de 1 ay dil okulu yetti mi dersiniz?

10. Dublin'de 1 ay dil okulu yetti mi dersiniz?

Bir ömür yaşanır Dublin’de. Tabi ki yetmedi.. Ama EDUMAG ile yakalamış olduğum bu fırsat sayesinde görmek istediğim bir ülkeyi daha görebildim. Ve bir kez daha anladım ki insan gezerek, deneyimlerini paylaşarak ve farklı tecrübeler edinerek hayatına renk katabiliyor. Bu nedenle kesinlikle bir yerlerden eğitim almaya ve gezmeye başlamak gerek.

11. Bonus : Dublin ve İrlandalılar hakkında yazdığım diğer yazıyı okudunuz mu?

11. Bonus : Dublin ve İrlandalılar hakkında yazdığım diğer yazıyı okudunuz mu?

Dublin’de dil eğitimi aldıktan sonra yazdığım “Dublin ve İrlandalılar Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Bilgi” başlıklı yazıma da göz atmanızda fayda var. Şimdiden iyi okumalar! 🙂


%30'a varan indirimlerle İrlanda'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Ayşegül Kurupınar