Malta Dil Okulu Maceram ve Malta’da Yapabilecek Aktiviteler

Malta Dil Okulu Maceram ve Malta’da Yapabilecek Aktiviteler

Yeni bir macera ile karşınızdayım. Birkaç haftalığına Malta’da dil eğitimi almak ve sizlere buradaki dil okullarını tanıtmam için birkaç okul tarafından Malta’ya davet edildim.

1. Uçağa neden alınmadım, param yandı mı?

1. Uçağa neden alınmadım, param yandı mı?

Vizem 16 Martta başlıyordu ve benim uçak biletim ise 15’i gecesindeydi. İniş saatim 12.00’dan önce olduğu için uçağa bindirilmedim ve biletimi ek ücret ödeyerek 1 gün ertelemek zorunda kaldım. Ama sonuç olarak buradayım ve her şey yolunda. Siz siz olun vizeniz başlamadan önce kesinlikle uçuş planı yapmayın.

2. Malta hakkında ilk izlenimlerim neler?

2. Malta hakkında ilk izlenimlerim neler?

Kesinlikle herkes İngilizce biliyor ve İngilizce konuşuyor. Anlaşma konusunda hiçbir zorluk çekmedim diyebilirim. Ayrıca insanlar çok samimi, ilk günden birçok arkadaş edindim ve şehirdeki genç nüfus gerçekten gözle görülebilecek düzeyde fazla. Tamamen öğrenci şehri. Sokaklar çok dar ve yüksek katlı bina neredeyse hiç yok. Ciddi anlamda şehirde park sorunu var. Araç kullanmak için ideal bir şehir olduğunu düşünmüyorum. Direksiyon sağ tarafta ve vites solda. Yani Türk ehliyeti burada geçersiz durumda. İngiltere’den bu duruma alışkınım ama yine de arabalar tarafından ezilmemeyi ümit ediyorum.

3. Malta dil okulunda eğitim alan kaç Türk var?

3. Malta dil okulunda eğitim alan kaç Türk var?

En çok öğrenci sayısı an itibariyle kesinlikle Asyalı ve Latin diyebilirim. Buradaki diğer öğrencilerin söylediğine göre de bir o kadar da Hollanda’dan gelen varmış ama ben henüz görmedim. Şu ana kadar 1 Türk ile karşılaştım. Okulda 150 öğrenci olduğunu ve 7-8 Türk olduğumuz söylendi. Onun için kışın eğitim almak için gayet mantıklı bir seçenek. Diğer tanıştığım milletlerden insanlar ise İtalya, Fransa, Almanya, Rusya ağırlıklıydı.

4. Dil okulunda ve Malta'da vaktimiz nasıl geçiyor?

4. Dil okulunda ve Malta'da vaktimiz nasıl geçiyor?

2 hafta boyunca eğitim aldığım am Language Studio dil okulunun aktivite programını paylaşıyorum. Ayrıca kendi yorumlarımı da bulabilirsiniz.

Pazartesi: Sliema Şehir Turu – Welcome Yemeği ve Partisi
Salı: Resmi Tatile denk geldi – okul tatildi. Popeye Village: Temel Reis’in Köyü, St. Joseph Havai fişek şovu, Carisma Spa : Sıcak Havuz-Hamam.
Çarşamba:  St Johns Catedralleri Turu, Futbol Maçı, Laser Tag (Paintball oyununun lazer versiyonu), Latin Dansları Kursu.
Perşembe:  Tapınak Turları, Go Kart, Surfside Restoranı Akşam Yemeği
Cuma:  Mdina Şehir Turu: Game of Thrones’un çekildiği yerler gibi bir şehir düşünün. Scuba Diving : Su altı dalışı. Club 22: Gökdelenin 22. katında bir gece kulübü.
Cumartesi:  Gozo Turu: Mosta ZipLine (action severlerin dikkatine), Sahilde Yoga
Pazar: Güney Malta Turu (Blue Lagoon, St.Peter’s Pool, Marsaxlokk), Marine Park : Su altı dünyası

5. Malta dil okulu bize başka hangi aktiviteleri sunuyor?

5. Malta dil okulu bize başka hangi aktiviteleri sunuyor?

Hop on Hop Off Tur: İki katlı üstü açık otobüslerle şehir turu,
Skywalk: Action severlerin dikkatine,
Kültür gecesi: (herkes kendi kültüründen bir şeyler tanıtıyor-yemek-dans-kıyafet-şarkı ne olursa),
Sicilya – İtalya Turu, Bowling – Malta vs İspanya Milli Maçı, At sürme aktivitesi, Dağ yürüyüşü, İngilizce İş Fuarı etkinliği vb. aktiviteler düzenleniyor.

Bunlara ek olarak kendi aramızda arkadaşlarımızla pizza gecesi düzenledik. Denize girenler oldu. Hafta sonu Avrupa turları düzenleyip gidenler oldu. Yani 7-24 günlerimiz dolu dolu eğlenceli şekilde geçti. Bu aktivitelere katılmak zorunda değilsiniz. Hatta birçoğu saat olarak çakışıyor, yani ilginize göre seçmelisiniz. Ben herkese bu aktivitelere katılmasını tavsiye ederim çünkü bu sayede dilinizi çok daha ileri seviyelere taşıyabilir ve okuldaki herkesle kolayca kaynaşabilirsiniz.

6. Peki neden Malta'da dil eğitimi almalısınız?

6. Peki neden Malta'da dil eğitimi almalısınız?

1. Malta’da kullanılan iki adet ana dil mevcut. İngilizce ve Maltaca. Fakat Maltaca’yı duymanız neredeyse imkansız, çünkü 7 den 70’e herkes Güney Britanya aksanı ile İngilizce konuşuyor. İngilizce’nin adaya geliş sebebi tarihinde İngiltere Kolonileri’nin buraya yerleşmiş olmasına dayanıyor.

2. Malta, fiyat ve kalite açısından değerlendirildiğinde kesinlikle birçok ülkenin önüne geçiyor. Ekonomisini eğitim ve turizm üzerinden kalkındırdığı için dışarıdan gelen misafirleri cezbetmek için fiyatları baya uygun tutmuşlar.

3. Dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışma imkanınız da var. Hem eğitim alıp hem de part time çalışarak masraflarınızı çıkartabilirsiniz. Eğer uzun dönem gelmek isteyen öğrenciler olursa dil okulunun, staj imkanı da sunabildiğini hatırlatmakta fayda var. Bölgedeki diğer dil okullarından da birçok öğrenci staj için okula gelmekte, o açıdan kesinlikle doğru adres olacaktır diyebilirim.

4. Malta’daki dil okulum benimle okuldaki öğrenci sayılarını paylaştı. Sabah ve akşam eğitim alan toplamda 280 tane öğrenci mevcut. An itibariyle okulda 14 Türk öğrenci var. En çok öğrencilerinin İtalya, Hollanda ve Japonya uyruklu olduğunu belirttiler. Türk sayısının en az olduğu okul olması da bence çok ayrı bir avantaj. Örnek vermek gerekirse sınıfımda şu anda 9 kişiyiz. 2 Fransız, 1 Danimarkalı, 2 Japon, 1 Alman, 1 Sri Lankalı, 1 Fazlı ve ben varız.

5. Sınıflar çok modern. Özellikle dikkatimi çeken ise akıllı tahtalar oldu. Dokunmatik özelliğiyle tahta niyetine kullanılabiliyor.

Malta dil okulu maceramı Youtube kanalımdaki bu videodan da izleyebilirsiniz:

Detaylı bilgi için @macerarehberiniz hesabımdan DM atabilirsiniz.


%30'a varan indirimlerle Malta'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


Malta'da dil eğitimi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Doğukan Helvacı

Work and Travel / Erasmus / Dil Eğitimi / @workandtravelswt @macerarehberiniz