Work and Travel Gerçekten Bambaşka Bir Deneyimmiş!

Work and Travel Gerçekten Bambaşka Bir Deneyimmiş!

Work and Travel ile Amerika’nın en güzel sahillerinden birine sahip olan Virginia Beach’te bütün bir yaz tatilimde çalıştım, biraz da deniz, kum, güneş, gezi ve eğlence yaşayarak geçirdim.

Eğer siz de maceramı merak ediyorsanız buyrun benim anılarımı okumaya 🙂

1. New York'taki aktarma uçuşumu az daha kaçırıyordum.

1. New York'taki aktarma uçuşumu az daha kaçırıyordum.

Benim de Work and Travel maceram New York JFK Havaalanı’na olan ilk uçuşum ile başladı. Yaklaşık 9 saat havadasın ve indikten sonra havaalanından aktarma uçağına nasıl gideceğini bilmeden, Amerika’ya gidiyorum heyecanı ile yolculuk bitiyor.

İndiğiniz andan itibaren İngilizce konuşmaya mecbur kalıp gideceğiniz yeri bulmaya çalışıyorsunuz. Ben aktarma uçuşumu neredeyse kaçırıyordum ki rötar yapmasaydı kaçırmıştım. Hani Amerika’ya geldik ya her şeyi mükemmel kurmuşum kafamda. Hayatımda binmediğim kadar kötü, küçük planör bir uçak ile Norfolk Havaalanı’na indim.

2. Virginia Beach'e varınca ilk izlenimlerim düşündüğümden çok farklıydı.

2. Virginia Beach'e varınca ilk izlenimlerim düşündüğümden çok farklıydı.

Kafamda Amerika, hep teknoloji üssü, modern ve gökdelenli bir yerdi. Ta ki 3 ayımı Amerikan filmlerindeki 90’larda kaykay kayan çocukların olduğu bir sahil kasabasında geçireceğimi anlayana kadar…

Yani metropol şehirler dışında Amerika’nın öyle bir yer olmadığını anlıyorsunuz. Virginia Beach, çok uzun okyanus sahili olan tam yaz tatili yapabileceğiniz mükemmel bir yer. Ama denize girmek Türkiye’deki gibi zevkli değil. Dalga ve her an köpek balığı gelir mi acaba tedirginliğinden dolayı zorlanabilirsiniz. Tabi sörf yapan kişileri izlemek fena olmuyor 🙂

3. Virginia Beach'te yeme içme fastfood ile geçiyor.

3. Virginia Beach'te yeme içme fastfood ile geçiyor.

3 ay fastfood’a bağımlı bir Sevnur olmuş çıkmıştım. İş yerine giderken çoğu WAT öğrencisi gibi tuzlusunu anlayıp bulana kadar bir süre geçirip, tost ekmeklerinin arasına cheddar peyniri koyup öğle yemeği yapıyordum kendime.

İşten sonra zaten yorgunsun, eve geliyorsun. 10 kişi ile aynı evde yaşıyorsun ve mutfağın halini görmek değil, mutfağa girmek bile istemiyorsunuz. Bu durumda hemen en yakın burger ya da pizzacıya koşuyorsunuz. Yaklaşık 3 dolara içeceğiyle birlikte karnınız doyuyor.

Artık sürekli aynı yerden fastfood yemekten sıkılıyorsunuz ve diğer lezzetlere yelken açınca Amerika’da adeta gurme oluyorsunuz. Bir de biz kendimizi arada en pahalısından olan steak house alıp ödül verirdik.

Yani kısacası, bütün fast food marka ve yiyeceklerine hassas bir damak zevkiniz olabiliyor. Gelelim asıl soruya; Fast Food kilo aldırır mı? Ben ve çevremdeki tüm arkadaşlarım bu şekilde beslenerek 3 ayda kilolar kaybetti. Nedeni orada yiyip içip yatmıyorsunuz arkadaşım. Bir de yoğun bir çalışma kısmı var ve hareket halindesiniz unutmamak lazım 🙂

4. Gelelim programın zor olan çalışma (work) kısmına.

4. Gelelim programın zor olan çalışma (work) kısmına.

Programın gerçekten en çekilmez ve zor kısmı Work kısmıdır. Oraya giderken ”ben çalışırım, her şeyi yaparım” kafasıyla gitseniz de yorulup çok kez isyan edeceksinizdir. Gördüğünüz üzere bende bir housekeeper’dım. Şirketimin ayarlamış olduğu işten bazı nedenlerden dolayı ayrılarak evime daha yakın bir otelden yine bir housekeeping işi buldum. Gerçekten önceki iş yerime göre çalışması daha zevkli bir işti.

Virginia Beach gibi bir yerde WAT yapacaksanız kesinlikle klimalı olan bir ortamda çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim. Housekeeping işini nerede yapıyor olursanız olun, iş ortamınız güzel olur ve hiç İngilizce konuşamayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz. Dilinizi geliştirebileceğiniz en güzel işlerden biri bence.

5. Virginia Beach'te herkes gibi siz de bisiklet kullanabilirsiniz. Tabi çalınmazsa!

5. Virginia Beach'te herkes gibi siz de bisiklet kullanabilirsiniz. Tabi çalınmazsa!

Ulaşım çoğu yerde olduğu gibi Work and Travel öğrencisi için burada da bisikletle yapılıyor. ”Peki Amerika’da bisikleti nereden nasıl almalıyım?” diye soracak olursanız benim yaptığım gibi biraz fazla para verip yasal bir yerlerden alabilirsiniz. İkinci el bisiklet satan kişileri oraya gittiğinizde birilerinden buluyorsunuz ve bisiklet alabiliyorsunuz.

Tabi bir de tekin olmayan yerlerden 5-10 USD’ye de bisiklet alabileceğinizi duyup sonra biraz korkup oralardan almayabiliyorsunuz (keşke alsaymışım). Özellikle ucuz almak istiyorsanız Virginia Beach’te 17. caddedeki kütüphanenin önüne gidin ve bir süre bekleyin yanınıza kesin birileri gelecektir. Elinde henüz çalmış olduğu bir bisiklet ile onunla sıkı bir pazarlığa tutuşursanız 5 USD’ye kadar düştüklerini duydum ve çok güzel bisikletler oluyor. Böyle uygun bir fiyata 3 ay üzerinde geçireceğiniz bir bisiklet alabilirsiniz. Tabi o da çalınmaz ise 🙂

Görselde görmüş olduğunuz bisikletlerden birkaçı, bir gece herkes uyurken kilitli olmalarına rağmen çalınmıştı. Bu tarz şeyler Virginia Beach’te çok normal karşılanabiliyor.

6. Virginia Beach'te eğlenmek için birçok nedeniniz var.

6. Virginia Beach'te eğlenmek için birçok nedeniniz var.

Turistik bir sahil kasabasında eğlence de olmazsa olmazlardandır. Özellikle de Work and Travel öğrencilerinin yoğun olduğu bir bölge ise… Bu durum gitmeden önce öğrencilerin belki de çok hoş bulmadıkları bir durum olabilir. Ama oradaki öğrenciler Türklerden ibaret değil ve bu tarz etkinliklerde bulunmak İngilizcenize büyük katkı sağlayacaktır.

Ev partileri, gece kulüpleri, barbekü partileri gibi bir çok eğlenme seçeneğiniz var. Kulüplere bildiğiniz üzere 21 yaş altı kişilerin girmesi yasaktır. Ama Virginia Beach’te gece kulüplerine girerken mühürlenmek ve o mühür sonucunda hiç bir şekilde içki almamak koşuluyla girebiliyorsunuz. Gerçekten eğlenmek istiyorsanız kesinlikle öneriyorum.

7. Virginia Beach'te WAT yapanlar konaklama ve ikinci iş açısından şanslı.

7. Virginia Beach'te WAT yapanlar konaklama ve ikinci iş açısından şanslı.

Virginia Beach’te Work and Travel öğrencisi için bir çok konaklama seçeneği vardır. Konaklama bulmak erken tarihlerde oraya gidiyorsanız çok zor olmayacaktır. Bu durum ikinci iş bulmak için de aynıdır. Çok fazla sayıda WAT öğrencisi gittiğinden dolayı ”önce giden işi kapar” mantığı vardır. İkinci iş seçeneği oldukça bol olan bir bölgedir.

Konaklama olarak apart motel odalarında, bahçeli Amerikan evlerinde kalabilirsiniz. Görseldeki ev o bölgenin meşhur party house ismindeki bir evmiş esasında. Ta ki biz 30 Türk bu evde kalana dek… 🙂 Önceleri Ruslar bu evde kalırmış konumu iyi olmasından ve büyük bir bahçesi olmasından dolayı çılgın partiler yaparlarmış. Tabi biz Türkler hiç öyle şeyler yapmadık. Arada geceleri kapıya, bahçeye sarhoş gençler gelirdi parti yok mu diye sorarlardı ve olmadığına ikna etmek zor olurdu. Bizle geçen sessiz bir yazdan sonra aldığım duyumlara göre o evde bir daha Türkler kalmamış ve yabancı WAT öğrencileri çılgın ev partilerine devam etmişler. 🙂

8. Virginia Beach'te alışverişten geç dönmeyin.

8. Virginia Beach'te alışverişten geç dönmeyin.

Burada yeme içme alışverişi yapmak istiyorsanız her yerde olduğu gibi Wallmart’a gidebilirsiniz. Fakat gitmek pek de kolay değildir. Belli saatlerde olan belediye otobüsüne binmeniz ve yaklaşık 30-40 dakika yol gitmeniz gerekmektedir. Toplu bir yeme içme alışverişi yapıp aldığınız bir çok ağırlık ile yolun kenarında ne zaman geleceğini bilmeden otobüsü beklersiniz. Son saati kaçırmamanız gerekir. Onu kesinlikle öğrenin yoksa taksiden başka geri dönüş aracı yoktur. Tek iseniz o zaman bayağı maliyetli olacaktır.

Ayrıca, bisiklet ile ulaşabileceğiniz Farm Fresh isminde büyük bir market vardır. Orada da istediğiniz her şeyi bulabiliyorsunuz. Fakat Wallmart’a göre biraz daha fiyat farkı vardır. Yol üzerinde bulunan kısa mesafedeki acil ihtiyaçları karşılamak için dilim pizzadan telefon kartına kadar alabileceğiniz Seven Elevenları da es geçmemek gerekir. Kıyafet alışverişi ve sinemaya gitmek isterseniz bir de avm var, ismi Lynnhaven Mall. Buraya gitmek için Wallmart’a giderken bindiğiniz otobüse binmeniz ve son durakta inmeniz gerekmektedir. Sakın son saati kaçırmayın!

9. Virginia Beach'te Türk ve yabancı arkadaş edinmekte hiç zorlanmazsınız.

9. Virginia Beach'te Türk ve yabancı arkadaş edinmekte hiç zorlanmazsınız.

Work and Travel programında en çok Türkle karşılaşacağınız yerlerden biridir burası. Ama birçok farklı ülkeden WAT öğrencisi de vardır. Bu yüzden İngilizcenizin gelişmemesi için hiç bir neden yok. Adeta bir yaz kampında gibi oluyorsunuz. Türklerle takılmak kötü değil aksine zevkli olmaktadır. Biz oradayken yoğunluk Türk-Rus ilişkileri kuvvetliydi. Çok eğlendik, çok güldük, çok dans ettik.

WAT programının bana kattığı en güzel şeylerden birisi de dostluklar oldu. Aradan yıllar geçmesine rağmen Türk ve yabancı arkadaşlarımın çoğuyla görüşmeye devam ediyorum. En iyi dostum kelimesini kullanabileceğim bir dost edindim, ismi Dalya. 3 ay aynı yatakta yattık, aynı evi paylaştık, aynı anıları paylaştık… Bu güzel anılarla hala dostluğumuzu sürdürmekteyiz. Bu program kesinlikle kişiye bazen zor gelse de kendim için yaptığım en güzel şeylerden biriydi…

10. Virginia Beach'e veda etmek çok zor oldu.

10. Virginia Beach'e veda etmek çok zor oldu.

Veee çalışırken bir an önce günlerin bitmesini istediğim ama bir o kadar ayrılırken üzüldüğüm şehir Virginia Beach’e veda vakti gelmişti.

Oradan ayrılırken seneye nasılsa tekrar geleceğim diye düşünerek ayrılmıştım. Ama maalesef ki evdeki hesap çarşıya uymadı ve tekrar hiç gidemeden okulumdan mezun oldum. Benim hayatımdaki en önemli ve güzel günleri geçirdiğim şehir Virginia Beach hoşçakal…

Sonuç olarak, Work and Travel programı kesinlikle her üniversite öğrencisinin kendini geliştirmesi yeni kültürler tanıması, zorluklarla mücadele edebilmesi ve bunun gibi daha birçok faydalı sebepten dolayı yaşaması gereken bambaşka bir program.

Benim Work and Travel maceram da bu kadardı. Sıkılmayıp buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Başka bir içerikte tekrar görüşmek üzere 🙂

YAZAR HAKKINDA
Sevnur Uğurlu