Work and Travel ile Mükemmel Bir Yaz

Work and Travel ile Mükemmel Bir Yaz

Öncelikle Work and Travel’ı günlerce araştıran, her sitedeki Work and Travel yorumlarını okuyan, bu süreçte bir sürü gelgitler yaşayan adaylara merhaba demek ve kendi anılarımı paylaşmadan önce bu tarz siteleri kurup yazılarımızı sizlere aktarabilmemizi sağlayan, kısacası bu programa katılanlarla siz adaylar arasında bir köprü görevi görenlere teşekkür etmek istiyorum.

Gelelim benim ‘‘en eğlenceli yazım” olarak gördüğüm Work and Travel deneyimime…

1. Hayallere doğru ilk adım.

1. Hayallere doğru ilk adım.

İlk olarak şirket unsurundan bahsetmek istiyorum. Work and Travel şirket seçimi aşırı önemli bir konu arkadaşlar, bir sürü kişi şirket kurbanı olarak kötü şartlarla yüzleşebiliyor. Bu durumu yaşamamak için sadece tek bir şirketle görüşmeyin, görüşme yaptığınız Work and Travel şirketlerini iyice araştırın, gerekirse geçen sene o şirketle anlaşan birkaç kişiye ulaşmaya çalışın ve aklınıza gelen, duyduğunuz, merak ettiğiniz her şeyi gitmeden önce mutlaka burada öğrenin.

O Work and Travel şirketi ile gitmiş öğrencilerin yorumlarını okuyun. Nasıl olsa orada yaşayacağım tarzında düşünmenizi tavsiye etmem çünkü orada tahmin dahi etmeyecek durumları yaşayabilirsiniz ya da tam tersi üzerinde çok durduğunuz bir şey o kadar da önemli olmayabilir. O yüzden siz öğrenebildiğiniz kadar öğrenin.

2. Work and Travel şirket seçimi neden önemli?

2. Work and Travel şirket seçimi neden önemli?

Ben bir tanıdığım vasıtasıyla bir Work and Travel şirketiyle anlaştım ve şirketim bana yapacağını söylediği her şeyi yerine getirdi. Ufak tefek sorunlar hariç, bu sorunlar da halledilebilecek şeylerdi. Havaalanından eve gitmek, bisiklet vb. acil eksiklerimi almak, sosyal güvenlik numarası için başvurmak ve bankadaki işlemlerimi halletmek gibi en önemli işlerimi şirketin oradaki çalışanıyla birlikte hallettim. Kalacağım ev de şirket tarafından ben oraya gitmeden önce ayarlanmıştı, yani ilk zamanlar yaşanabilecek sorunları şirketimin bana sunduğu bu olanaklarla ortadan kaldırmıştım.

3. Bambaşka bir kültüre uyanmak...

3. Bambaşka bir kültüre uyanmak...

Amerika’daki hayata uyum sağlama aşaması bana göre en zevkli şeylerden birisiydi. İstanbul gibi kalabalık bir şehirden sonra Virginia Beach’in oldukça sakin sokaklarına, oradaki insanların birbirine daha saygılı olmasına -özellikle trafikte farkediyorsunuz nerede olduğunuzu– tanımadığınız insanların yanınızdan geçerken günaydın demelerine, selam vermelerine alışmak benim için eğlenceli bir süreçti ve benimsedikten sonra, ki ben fazlasıyla benimsemiştim, ayrılmak bir o kadar zor gelmişti…

İlk haftalar insanlarla konuşurken kelimelerimi, grammeri kontrol etmem normal hızda konuşmama engel oluyordu. Ama sonrasında grammer hatalarının üzerinde durulmadığını farkettim ve daha rahat, daha hızlı konuşmaya başladım. Yani diyeceğim o ki günden güne pratiğiniz artacak ve daha iyi bir şekilde konuşmaya başlayacaksınız yeter ki tedirgin olup kendinizi kasmayın.

4. Ve tabi ki Work kısmı!

4. Ve tabi ki Work kısmı!

İş hayatıma gelince; fazlasıyla yorulduğum günlerim de oldu, hava durumundan dolayı erken kapattıkları için eve döndüğüm de. Yani yaptığınız iş ve iş ortamı biraz şansınıza bağlı. Yine de programın work kısmı içerdiğini Amerika’ya gitmeden gerçekten kabul etmek gerekiyor çalışma psikolojisine girebilmek için. Eğer ki zor bir iş gelirse travel için birikim yaparak acısını çıkartabilirsiniz ve bu duruma kendinizi öncesinde hazırlamış olduğunuz için o tempoya kolay alışırsınız ve güzel bir travel yaparsınız, aksi durumda da yaşadığınız yeri keşfetmeye daha çok zaman bulup, daha çok eğlenmiş olursunuz.

Ben su parkında çalışıyordum ve tahmin edilebileceği gibi çok eğlenceli bir ortamdı, iş arkadaşlarımla iş yeri dışında da birlikteydik ve unutulmayacak güzel anılar biriktirdim çalışma sürem boyunca. İş ile ilgili herhangi bir ciddi sorun da yaşamadım. Umarım sizler de yaşamazsınız.

5. Travel ile Amerika'yı keşfetmek.

5. Travel ile Amerika'yı keşfetmek.

Türkiye’ye döndüğünüzde iyi – kötü her anını özlüyor insan. O yüzden size tavsiyem kendinizi geliştirmeniz, sorunlara karşı çözüm odaklı yaklaşmanız, eğlenebildiğiniz kadar eğlenmeniz ve ülkenizden miller ötedeyken bu kısa süreli programın tadını çıkarmanızdır.

Travel için pek bir tavsiye vermeme gerek olduğunu düşünmüyorum, alışılan iş temposunun sonunda herkesin kafasında yapmak istediği aktiviteler, görmek istediği yerler zaten belirleniyor. Söz konusu Amerika olunca iyi bir travel planı eğlence dolu bir tatil demektir…

6. Herkesin deneyimlemesi gereken bir tecrübe!

6. Herkesin deneyimlemesi gereken bir tecrübe!

Özetle Work and Travel yapmak; kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi öğrenmek, üniversite sonrası hayatınızın -aynı işi yapacak olmak dışında- Amerika’da ki ufak bir versiyonudur. Ve böyle bir deneyimi yaşamak gerçekten ama gerçekten güzel bir durum, bu yüzden kesinlikle tavsiye ediyorum!

Ben geri dönmekte zorlananlar arasındaydım ve yine gideceğim, orada tanıdığım güzel insanları yine göreceğim… Umarım yardımcı olabilmişimdir, gelecek senelerde “Work and Travel” yapacak olan arkadaşlara şimdiden iyi eğlenceler dilerim 🙂

YAZAR HAKKINDA
Azize Himtaş