ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den Yapılan Vize Başvurularını Askıya Aldı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den Yapılan Vize Başvurularını Askıya Aldı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den yapılan vize başvurularının durdurulduğunu açıkladı. ABD’nin Türkiye’nin vize başvuruları durdurmasına Türkiye’den de karşılık geldi. Washington Büyükelçiliği, “Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Sınırda vize ve e-vize uygulaması askıya alındı” açıklamasında bulundu.

Peki ‘göçmen olmayan vize hizmetleri’ neleri kapsıyor?

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, ‘göçmen olmayan vize hizmetlerinin’ askıya alındığı belirtiliyor. Göçmen olmayan vizeler, turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD’ye geçici olarak gitmek isteyen kişilere yönelik.

Türkiye’den karşılık gecikmedi

ABD’nin Türkiye’den vize başvurularını askıya alma kararının ardından Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Uygulama kapsamında sınırda bandrol vize, e-vize ve etiket vize durduruldu.

Vizesi olanlar için sorun yok

Daha önceden ABD vizesi alanlar için giriş-çıkışlarda bir sorun olmadığını belirtelim.

Kısa süre içerisinde düzeleceği öngörülüyor

Yetkili ve deneyimli kişilerden alınan yorumlara göre, başka ülkelerle de buna benzer durumlar yaşandığı ve çeşitli alternatiflerle çözümler üretildiği belirtiliyor. Dolayısıyla her iki taraf da hem diplomatik hem ticari bir ilişkide olduğu için sürecin kısa süre içerisinde düzeleceği öngörülüyor. Amerika’da eğitim ve çalışma programlarına katılacak öğrenciler için sadece biraz sabretmeleri gerektiği düşünülüyor.

YAZAR HAKKINDA
Petru Sorin

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı - İstanbul Üniversitesi / Customer Services Coordinator at CIEE (Council on International Educational Exchange)