ABD ile Vize Krizi Çözüldü!

ABD ile Vize Krizi Çözüldü!

ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinde mutlu sona nihayet ulaşıldı. 8 Ekim’de getirilen vize kısıtlamasından bu yana Amerika Vizesi ile ilgili gelişmeleri EDUMAG olarak yakından takip ettik ve sizlere güncel bir şekilde aktarmaya çalıştık. Kısa bir geçmişe göz atacak olursak ABD Vizesinde neler yaşandı gelin birlikte bir bakalım.

İlk olarak, ABD’nin Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya alması Work and Travel yapacak ve Amerika’da eğitim alacak öğrencileri bir hayli etkilemişti. Bu haber üzerine bazı öğrenciler eğitim için farklı ülkeler tercih ederken bazıları ise ABD hayallerinden dolayı yurtdışında eğitim almaktan vazgeçti.

Bunun üzerine çok gecikmeden açıklama yapan ABD Büyükelçiliği, vize kısıtlamasının Work and Travel (J1) ve Amerika’da eğitim alacak (F1) öğrencilerini etkilemediğini duyurdu. Üstelik her yıl Mart ayında başlayan Work and Travel vize başvurularının bu yıl bir ay daha erkene çekilerek Şubat ayında başlayacağını müjdeledi.

Bu güzel haberin ardından ise yazın Amerika’ya gidecek öğrenciler iyice umutlandı ve hazırlıklarını yapmaya başladı. Bu süreçte, yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerinin öğrencilerin kayıtlarını ”vize randevusu gerçekleşmemesi durumunda program kayıt ücretlerini geri iade etme” maddesi getirmesi öğrencilere daha çok moral oldu.

19 Aralık’ta ABD Başkonsolosluğu’nun yaptığı bu duyuruda en erken vize başvurusunun 19 Ocak 2019 olduğunu belirtmesi üzerine öğrencilerin kafası iyice karıştı. Bu duyuru her ne kadar Work and Travel (J1) ve öğrenci (F1) vizesiyle Amerika’ya gidecek öğrencileri etkilemeyecek olsa da kimileri bu planlarından yine vazgeçmeyi tercih etti.

Nihayet 28 Aralık’ta ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden gelen açıklama herkesin gönlüne su serpti. Türkiye’nin ABD’ye verdiği güvencelere istinaden randevu kısıtlamasının tamamen kaldırıldığı açıklandı.

Amerika vizesinde yeniden eski iyi döneme döndüğümüz bu günde, herkes için hayırlı olmasını dileriz. Özellikle Amerika’da eğitim alacak ve Work and Travel programına katılacak öğrencilere bu süreci rahat geçirebileceklerini duyurmaktan memnuniyet duyarız.

Haberin ardından Work and Travel’a ilgi arttı.

EDUMAG olarak acentalardan aldığımız bilgilere göre Work and Travel başvurularında da aşırı bir artış görüldüğünü öğrendik. Üniversitelerde sınav haftası olmasına rağmen öğrencilerin acentalara akın etti. Sitemizdeki Work and Travel aramaları da neredeyse 4 katına çıkarak öğrencilerin ilgisini tespit etmemizi sağladı. Görülen o ki bu yıl programa olan ilgi kayıtların erken zamanda bitmesine neden olacak.

Amerika vizesi hakkında herhangi bir gelişme olduğunda hem web sitemizden hem de sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilir ve bize sorularınızı yöneltebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.