ABD Vize Krizinden Müjdeli Haber!

ABD Vize Krizinden Müjdeli Haber!

Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizinde önemli bir adım atıldı. ABD Vize Bilgi Servisi’nden gelen haberde, ”ABD, vize taleplerinde sınırlı hizmete başladı” denildi.

Kısa süre önce ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizinin yumuşaması için adımlar atılmış, ABD heyeti Türkiye’ye gelmişti. Bugün ise ”yumuşama sinyalleri” netice verdi ve müjdeli haber geldi. ABD’li yetkililer ilk etapta randevu sayısı kısıtlı olmak üzere vize hizmetlerinin yeniden başladığını bildirdi.

Bu gelişme, Amerika’da eğitim alacak ve Work and Travel programına katılacak öğrenciler için de müjdeli bir haber oldu.

Work and Travel yapacaklara ikinci bir müjde

Ayrıca, ikinci bir güzel haber de Work and Travel’a başvuracak öğrencilere geldi. Amerika Work and Travel vize başvuruları 2015-2016-2017 yıllarında Mart ayında başlıyordu. Ancak bu yıl yapılan güncellemeye göre 2018 yılında Work and Travel yapacak öğrenciler Şubat ayında vize başvurusuna girebilecekler.

Bu sene Work and Travel acentalarının ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda davet edildikleri sezon başı toplantısında söz alan Göçmen Olmayan Vize Koordinatörü Debbie Peterson; ”J1 programları ve Work and Travel Amerika için çok değerli programlardır. Bu programların sürdürülebilmesi için ABD’nin Türkiye’deki temsilcilikleri ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır.” diyerek ABD’nin bu programlara bakış açısını göstermiştir. Üstelik bu açıklama, vizelerin sorunsuz bir şekilde başlayacağını bize göstermektedir.

Son olarak, yapılan araştırmalarda 2015 yılından itibaren vize red oranlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmaktadır. 2018 yılı için bu düşüşün sürmesi hedeflenmektedir.

YAZAR HAKKINDA
Aysu Suriçi

Vize Danışmanı