Biden Trump’ın Vize Yasaklarını Kaldırdı

Biden Trump’ın Vize Yasaklarını Kaldırdı

Başkan Joe Biden, eski başkan Donald Trump’ın ABD’de yaşama ve çalışma izni olan Yeşil Kart’a ve geçici yabancı işçilere verilen vizelere getirdiği kısıtlamaları kaldırdı. Trump, imzaladığı başkanlık emriyle birçok Yeşil Kart başvurusunu ve ABD’de geçici süreyle çalışan yabancı işçilerin ülkeye girişini engellemişti. Trump bu kararnameleri Corona virüsü salgını nedeniyle ABD’de artan işsizlik nedeniyle geçen yıl imzalamıştı.

Biden imzaladığı başkanlık emriyle bu gerekçeyi reddetti ve vize yasaklarını iptal etti. Biden, bu uygulamaların ABD’de ailelerin bir araya gelmesini önlediğini ve iş dünyasına da zarar verdiğini söyledi.

Demokrat Joe Biden, eski Başkan Trump’ın göçmenlik konusundaki katı politikalarının büyük kısmını tersine çevirmeye çalışıyor. Göç hakkı savunucuları geçen haftalarda 31 Mart’ta süresi dolacak olan vize yasaklarını kaldırması için Biden yönetimine baskı yapıyordu.

Ekim ayında California eyaletinde bir federal yargıç Trump’ın yabancı konuk işçilere getirdiği yasağı binlerce işyerini olumsuz etkilediği gerekçesiyle engellemişti. Bu işyerlerinin birçoğu yasakları mahkemeye taşımıştı.

Trump yönetimi, geçen yıl Corona salgınının ekonomik etkileri sebebiyle ABD’de Work&Travel, Au pair gibi değişim programlarını kapsayan J1 vizelerini askıya almıştı ve şimdilik askıda kalması devam ediyor. Ancak yakın bir zamanda Biden’ın J1, H1-B, H2-B ve L1 vizelerinde ki bu yasağı da kaldırması bekleniyor.

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.