Corona Virüs Work and Travel Programını Etkiler Mi?

Corona Virüs Work and Travel Programını Etkiler Mi?

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi Korona Virüs ile ilgili gelişmeler Work and Travel adayları için şu günlerde kafa karışıklığına neden olmaktadır. Bu duruma yönelik EDUMAG ekibi olarak bir açıklık getirmek istedik.

Corona Virüs’ün Work and Travel’a etkisi nedir?

Her şeyden önce şu an Türkiye’de Work and Travel programı süreçleri planlandığı gibi devam etmektedir. ABD Başkanı Trump’ın kararı sonucu Avrupa’dan Amerika’ya alınan 1 aylık seyahat yasağında Türkiye yer almıyor! Bunun yanı sıra, hem ulusal hem uluslararası uzmanlar 15 Nisan tarihini işaret etmektedir. Bahar aylarında salgının etkisinin azalacağı ve yazın yapılacak WAT programına etkisinin minimum düzeyde olacağı değerlendirilmektedir.

Corona Virüsü gençleri çok etkilemiyor.

İstatistiklere baktığımızda vakaların büyük çoğunluğunun 60 yaş ve üzeri kişilerde yaşandığını görmekteyiz. Ender görülen bu vakalar 60-69 yaştakilerde %3,6, 70-79 yaştakilerde %8, 80 ve üzeri yaşlarda ise %14,8 oranında görülmektedir. Ancak 20-29 yaş arasına baktığımızda görülen oran %0,2 ile neredeyse yok denecek kadar az. Bu açıdan baktığımızda Corona Virüs’ün tehlikesi araç kazası vb diğer birçok ölüm tehlikesine göre çok daha düşük ihtimale sahiptir.

Work and Travel yapılan şehirlerde virüs görülme ihtimali daha düşük.

Ayrıca, Work and Travel katılımcılarının Amerika’da çalıştığı şehirlerin genellikle küçük şehir veya kasabalar olduğunu değerlendirdiğimizde, katılımcıların büyük şehirlere oranla daha bir şanslı olacaklarını söyleyebiliriz.

Diğer ülkelere gelen yasaklar Türkiye’de ek kontenjanlar açılmasını sağladı.

Trump geçtiğimiz haftalarda, Nijerya, Myanmar, Eritre, Kırgızistan, Sudan ve Tanzanya’ya vize yasağı getirdi. Bu ülkelerdeki Work and Travel öğrenci kotaları iptal edildiği için kontenjanları diğer ülkelere dağıtıyorlar. Ayrıca Çin’deki Korona virüsü yüzünden ABD’li işverenler Çinli öğrencileri getirmek istemiyor.

Bu yüzden Türkiye’deki birçok acentada yeni kontenjanlar açıldı. Şu ana kadar WAT düşünüp yerleşememiş kişiler için güzel bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla, geçtiğimiz yıl en çok Work and Travel katılımcı sayısına ulaşan Türkiye, bu yıl yeni bir katılımcı rekoruna gidiyor.

Vizelere etkisinin ise daha olumlu olacağı değerlendiriliyor.

Vize görüşmelerinin halen açık olması ve devam etmesi bunun bir işaretidir. Diğer ülkelerdeki sorunlar yüzünden bu sene de vize almada çok yüksek oranda onay geleceği değerlendiriliyor. Yani korkmayı gerektirecek bir durum yok.

Programın bu yıl iyi bir fırsata dönmesi söz konusu.

Türkiye’ye geri döndüğünüzde dolarda bir artış olması, Amerika’da ikinci üçüncü iş bulmada hiç zorluk çekmeyeceğiniz ve hatta mesai almanız için peşinizden koşan menajerler bile görebileceğiniz bir sezon olması bekleniyor. Uçuşlardan yana bir sorun da yok.

Sadece problem olabilecek tek konu var.

Bazı üniversiteler okulları tatil etti. Bu anlamda, okul tarafından sınav tarihleriniz değişebilmektedir. Bu ihtimali okulunuzla görüşüp sınav tarihlerinden emin olabilirsiniz. Eğer değişiklik olursa ve geç gitmenizi gerektiren bir durum olursa Amerika’daki işvereninizle görüşerek izin alabilir ve biraz daha geç bir tarihte işe başlayabilirsiniz.

Bu aşamada, esnek bilet almayanlar varsa sıkıntı yaşayabilir. Esnek bilet alanlar ise tarih değişikliği durumunda biletlerini de buna göre ayarlayabilirler.

Herkese itibar etmeyin ve pozitif kalın.

Sonuç olarak, lütfen acentanız veya yasal otoriteler haricinde yapılan bilgilendirmelere itibar etmeyiniz. Bu süreçte kendinize güvenin ve pozitif kalmaya devam edin.

Corona Virüs hakkında doktorlar ne diyor?

Dr. Yavuz Dizdar, Koronavirüs salgını hakkında paniğe kapılmanın ne kadar doğru olduğunu ve bu salgının ne kadar tehlikeli olduğunu anlatıyor :

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.