İngiltere Vizelerinde Değişiklik

İngiltere Vizelerinde Değişiklik

Birleşik Krallık Genel Merkezi, İngiltere vizesi Tier 4’daki değişiklikleri duyurdu.

UK Visas and Immigration, daha önce açıklanan ve 6 Nisan’dan itibaren yürürlüğe giren değişikliklerin ardından, 12 Kasım 2015 tarihinden itibaren geçerli olacak ve temel olarak TIER 4 statusünde alınan vizeleri etkileyecek yeni vize kurallarını açıkladı. Bu kategoride vize başvurusu yapacak adayların göstermeleri gereken finansal yeterlilik düzeyi yükseltildi. Buna göre:

Tier 4 vizesi ile Londra içinde eğitim alacaklar

– 9 ay ve daha kısa süren eğitimlerde her ay için 1265 GBP,
– 9 aydan uzun eğitimler için toplam 11385 GBP,

Tier 4 vizesi ile Londra dışında eğitim alacaklar ise

– 9 ay ve daha kısa süren eğitimlerde her ay için 1015 GBP
– 9 aydan uzun eğitimler için toplam 9135 GBP
gösterilmelidir.

Bu miktarların banka hesabında 28 gün boyunca azalmadan durduğu da belgelenmelidir.

Yapılan ikinci bir değişiklik ise, 12 Kasım 2015 tarihinden itibaren Tier 4 vizelerinin İngiltere’den uzatılamayacak olması, bu vizelerinin uzatma işlemlerinin ancak Türkiye’den yapılabilecek olması konusundadır.

Bahsedilen değişiklikler temel olarak şu konular üzerindeydi:

  • Tier 4 vizesi için IELTS sınavına girecek öğrenciler bundan sonra IELTS for UKVI (SELT) sınavına başvurmalıdırlar. İçerik ve yöntem olarak bu sınavın IELTS sınavından bir farkı bulunmamaktadır.
  • İngiltere’de 6 ay üzerinde eğitim alacak öğrenciler, vize başvuruları sırasında 150 GBP sağlık sigortası ücreti ödeyeceklerdir. 1 yıldan daha uzun eğitim alacaklar 225, 1 buçuk
    yıldan uzun eğitim alacaklar ise 300 GBP ödemek durumundadırlar.
  • 6 aydan uzun eğitim alacak olan öğrenciler için, doğrudan eğitim alacakları süre kadar vize basılma uygulaması sonlandırılacaktır. Bunun yerine 30 günlük bir vize verilecek ve
    öğrenci İngiltere’ye girdikten sonraki ilk 10 gün içerisinde, belirttiği ikamet adresine yakın bir posta ofisine gönderilecek olan Residence Permit’i buradan alacaktır. Eğer öğrenci 30 gün içerisinde İngiltere’ye girmezse ve bu işlemi yapmaz ise, tekrar kısa donem vizeye başvurması gerekecektir.
YAZAR HAKKINDA
UEDucation

UEDucation Magazine, UED'nin (Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği) ücretsiz süreli yayınıdır.